JT meets Midway one win from Arlington

John Tyler quarterback Greg Ward and the Lions face crosstown rival Robert E. Lee, leading the all-time series 28-26-1. (Jaime R. Carrero | Tyler Morning Telegraph)

Area scores and pairings are in bold. For questions or corrections, please email etfinalscore@tylerpaper.com.

CLASS 5A

DIVISION I

State Quarterfinals

Southlake Carroll 31, Arlington Martin 14

Dallas Skyline 35, The Woodlands 31

Fort Bend Hightower 35, Pearland 14

San Antonio Madison 42, Harlingen 27

State Semifinals

Southlake Carroll (14-0) vs. Dallas Skyline (14-0), 4 p.m. Saturday, SMU’s Ford Stadium, Dallas

Fort Bend Hightower (12-2) vs. San Antonio Madison (10-4), 4 p.m. Saturday, Alamodome, San Antonio

DIVISION II

State Quarterfinals

Mansfield Timberview 32, Abilene 6

Spring Dekaney 28, Spring Westfield 18

Port Arthur Memorial 34, La Porte 6

Cibolo Steele 35, San Antonio Reagan 10

State Semifinals

Mansfield Timberview (12-2) vs. Spring Dekaney (12-2), 2 p.m. Saturday, Reeves Athletic Complex, Round Rock

Port Arthur Memorial (13-1) vs. Cibolo Steele (14-0), 4 p.m. Saturday, Reliant Stadium, Houston

———

CLASS 4A

DIVISION I

State Quarterfinals

Hewitt Midway 54, WF Rider 34

John Tyler 45, Sherman 21

Pearland Dawson 27, Angleton 23

Lake Travis 14, Cedar Park 9

State Semifinals

Hewitt Midway (12-2) vs. John Tyler (11-3), 7:30 p.m. Friday, Tiger Stadium, Corsicana

Pearland Dawson (12-2) vs. Lake Travis (14-0), 8 p.m. Friday, Alamodome, San Antonio

DIVISION II

State Quarterfinals

Aledo 33, Stephenville 0

Corsicana 42, Kilgore 21

Manvel 38, La Marque 35

CC Calallen 45, Kerrville Tivy 15

State Semifinals

Aledo (12-2) vs. Corsicana (13-1), 7:30 p.m. Friday, Memorial Stadium, Mesquite

Manvel (14-0) vs. Corpus Christi Calallen (13-1), noon Saturday, Alamodome, San Antonio

———

CLASS 3A

DIVISION I

State Semifinals

Alvarado 34, Henderson 13

Chapel Hill 21, West Columbia 16

State Championship

Alvarado (14-0) vs. Chapel Hill (14-0), 7:30 p.m. Friday, Cowboys Stadium, Arlington

DIVISION II

State Quarterfinals

Monahans 27, Shallowater 20

Argyle 51, Gilmer 35

Coldspring-Oakhurst 35, West Orange-Stark 13

Wimberley 38, Devine 12

State Semifinals

Monahans (12-2) vs. Argyle (13-1), 7:30 p.m. Friday, Abilene Wylie HS

Coldspring-Oakhurst (14-0) vs. Wimberley (14-0), 7:30 p.m. Friday, Bastrop

———

CLASS 2A

DIVISION I

State Quarterfinals

Muleshoe 43, Eastland 36

Melissa 42, Daingerfield 14

Tatum 34, Crockett 33

Hempstead 35, Blanco 12

State Semifinals

Muleshoe (12-1) vs. Melissa (11-1), 7 p.m. Friday, Mustang Bowl, Sweetwater

Tatum (12-2) vs. Hempstead (13-0), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

DIVISION II

State Quarterfinals

Cisco 34, Holliday 0

Mildred 49, Gunter 0

Lexington 47, Arp 20

Refugio 41, Sonora 24

State Semifinals

Cisco (13-0) vs. Mildred (13-0), 7:30 p.m. Friday, Newsom Stadium, Mansfield

Lexington (11-2) vs. Refugio (13-0), 7:30 p.m. Friday, Heroes Stadium, San Antonio

———

CLASS 1A

DIVISION I

State Quarterfinals

Stamford 49, Seymour 20

Mart 35, Muenster 29

Garrison 31, Lovelady 0

Mason 55, Shiner 7

State Semifinals

Stamford (12-2) vs. Mart (11-2), 7:30 p.m. Friday, Gordon Wood Stadium, Brownwood

Garrison (12-1) vs. Mason (13-0), 7:30 p.m. Friday, Baylor’s Floyd Casey Stadium, Waco

DIVISION II

State Quarterfinals

Wellington 20, Springlake-Earth 14

Munday 35, Windthorst 28

Tenaha 55, Mount Enterprise 6

Burton 55, Falls City 30

State Semifinals

Wellington (13-0) vs. Munday (12-2), 7:30 p.m. Friday, Childress

Tenaha (12-0) vs. Burton (12-2), 7:30 p.m. Friday, Tigerland Stadium, College Station

———

SIX-MAN

DIVISION I

State Semifinals

Borden County 61, Turkey Valley 56

Throckmorton 78, Abbott 52

State Championship

Borden County (13-1) vs. Throckmorton (13-0), 2 p.m. Saturday, Shotwell Stadium, Abilene

DIVISION II

State Semifinals

Matador Motley County 84, Sterling City 36

Richland Springs 54, Newcastle 8

State Championship

Matador Motley County (13-1) vs. Richland Springs (14-0), 7 p.m. Saturday, Shotwell Stadium, Abilene

———

TAPPS

DIVISION I

State Championship

Fort Worth Nolan 27, Beaumont Kelly 10

DIVISION II

State Championship

Midland Christian 35, Tomball Concordia 23

DIVISION III

State Championship

Bullard Brook Hill 26, Austin Regents 3

DIVISION IV

State Championship

Halletsville Sacred Heart 21, Shiner St. Paul 7

 
 

Recent Stories You Might Have Missed