District 21-22 Class 2A Area Track and Field Meet

April 18

Girls

Team Results — 1, Elkhart, 106; 2, Garrison, 90; 3, Arp, 73; 4, Sabine, 63.5; 5, Winona, 63; 6, Westwood, 61; 7, Groveton, 54; 8, West Rusk, 34; 9, Hawkins, 23; 10, Harmony, 20; 11, Troup, 11; 12, Crockett, 10; 13, Woden, 8; 14, Central Heights, 4; 15, Frankston, 0.

Field Events

Pole Vault — 1, Ally Bernhard, Garrison, 9-6; 2, Taylor Webb, Garrison, 9; 3, Allie Sparks, Garrison, 8-6; 4, Emily Ivins, Sabine, 8-6; 5, Taylor Morris, Harmony, 8; 6, Kendal Martin, Troup, 7-6.

Shot Put — 1, Tylia Sylvestine, Sabine, 37-7 1/2; 2, Terian Washington, Groveton, 37-2; 3, Tierra Wilson, West Rusk, 36-1; 4, Mahogany Carter, Central Heights, 35-5; 5, Lacey Lee, Garrison, 34-11 1/2; 6, Brianna Medlock, Arp, 33-8.

Long Jump — 1, Jamece Gulley, Winona, 16-6 1/2; 2, Ki’Audra Hayter, Garrison, 16-4; 3, Markeisha Durham, Westwood, 16-3 1/2; 4, Jayden Mount, Sabine, 15-9 1/2; 5, Diamond Dewberry, Westwood, 15-8 1/2; 6, Alison Nutt, West Rusk, 15-4 1/2.

Discus — 1, Tierra Wilson, West Rusk, 110-6; 2, Lauren Clements, Garrison, 109-9; 3, Carly Dyess, Troup, 102-8; 4, Lacey Lee, Garrison, 100-10; 5, Lana Ledford, Troup, 100-2; 6, Ranisha Virgil, Winona, 99-10.

High Jump — 1, Ruth Camp, Elkhart, 5-2; 2, Tinikia Lacy, Arp, 5-0; 3, Kori Westmoreland, Garrison, 5-0; 4, Haley Stuart, Sabine, 4-10; 5, Octavia Davis, Crockett, 4-8; 6, Tara Cangialosi, West Rusk, 4-6.

Triple Jump — 1, Haley Stuart, Sabine, 35-7; 2, Jamece Gulley, Winona, 35-6 1/2; 3, MarKeisha Durham, Westwood, 35-6; 4, Shundrea Thompson, Westwood, 34-8 3/4; 5, Tinikia Lacy, Arp, 34-0 1/2; 6, Diamond Dewberry, Westwood, 32-11 1/2.

Track Events

3,200-meter run — 1, Tammy Taylor, Groveton, 12:30.13; 2, Anna Clark, Elkhart, 12:50.92; 3, Melanie Barnett, Elkhart, 13:02.47; 4, Lauren Haney, Hawkins, 13:14.86; 5, Brianna Dial, Groveton, 13:39.35; 6, Brieanna Williams, Hawkins, 14:13.64.

110-meter hurdles — 1, Jasia Berry, Garrison, 15.55; 2, Paige Fillmore, Elkhart, 16.28; 3, Justice Frazier, Sabine, 16.47; 4, Kayla Johnson, Elkhart, 16.95; 5, Ashley Meador, West Rusk, 17.23; 6, Paige Huff, Elkhart, 17.58.

400-meter relay — 1, Arp, 48.92; 2, Westwood, 50.61; 3, Garrison, 50.64; 4, Sabine, 50.92; 5, Groveton, 51.67; 6, West Rusk, 52.43.

100-meter dash — 1, Jamece Gulley, Winona, 12.80; 2, Monique Ashford, Elkhart, 12.83; 3, Ki’Audra Hayter, Garrison, 12.86; 4, Jayden Mount, Sabine, 13.00; 5, Diamond Dewberry, Westwood, 13.31; 6, Natayvia Loyd, Sabine, 13.33.

800-meter run — 1, Corena Harrington, Hawkins, 2:33.96; 2, Nicole Muse, Woden, 2:34.16; 3, Abby Johns, Arp, 2:35.11; 4, Joli Ballew, Elkhart, 2:37.31; 5, Skyla Warren, Troup, 2:39.98; 6, Hanna Antley, Groveton, 2:41.77.

800-meter relay — 1, Arp, 1:45.17; 2, Groveton, 1:49.62; 3, Westwood, 1:50.36; 4, Crockett, 1:51.16; 5, West Rusk, 1:51.96; 6, Harmony, 1:53.36.

400-meter run — 1, Terra Moore, Winona, 1:01.63; 2, Haley Stuart, Sabine, 1:04.63; 3, Terianna Mbarike, Winona, 1:04.77; 4, Brianna Davis, Westwood, 1:05.37; 5, Drew Hawk, Westwood, 1:06.70; 6, Joli Ballew, Elkhart, 1:08.12.

1,600-meter run — 1, Tammy Taylor, Groveton, 5:48.76; 2, Brieanna Williams, Hawkins, 5:57.72; 3, Anna Clark, Elkhart, 5:59.34; 4, Amy Downs, Harmony, 6:00; 5, Viri Saldana, Elkhart, 6:09.56; 6, Brianna Dial, Groveton, 6:11.98.

300-meter hurdles — 1, Paige Fillmore, Elkhart, 46.24; 2, Kayla Johnson, Elkhart, 48.85; 3, Jasia Berry, Garrison, 49.30; 4, Justice Frazier, Sabine, 49.55; 5, India Willett, West Rusk, 49.70; 6, Paige Huff, Elkhart, 52.07.

1,600-meter relay — 1, Elkhart, 4:04.41; 2, Arp, 4:08.34; 3, Harmony, 4:21.98; 4, Winona, 4:25.00; 5, Westwood, 4:26.60; 6, Groveton, 4:31.41.

200-meter run — 1, Jamece Gulley, Winona, 26.07; 2, Monique Ashford, Elkhart, 26.67; 3, Alison Nutt, West Rusk, 26.82; 4, Ki’Audra Hayter, Garrison, 27.34; 5, Diamond Dewberry, Westwood, 28.35; 6, Courtney Lindsey, Elkhart, 28.54.

Boys

Team Results — 1, Arp, 110; 2, Elkhart, 104; 3, Garrison, 74; 4, West Rusk, 69; 5, Crockett, 65; 6, Troup, 39; 7, Winona, 33; 8, Westwood, 23; 9, Harmony, 21; 10, Groveton, 11; 11, Sabine, 10; 12, Woden, 8; 13, Frankston, 4; 14, Central Heights, 0.

Field Events

Pole Vault — 1, Hunter Douglas, Elkhart, 14-3; 2, Austin Jones, Arp, 14-0; 3, Jordan Ives, Elkhart, 13-0; 4, Gabe Reynolds, Arp, 13-0; 5, A. Scroggins, Groveton, 12-0; 6, Grant Pearson, Sabine, 12-0.

Shot Put — 1, George Anthony, West Rusk, 46-0; 2, Robert Bryant, Garrison, 44-11; 3, Tyrone Hunt, Arp, 43-11; 4, Branson Davis, Harmony, 43-7; 5, Zach McFarland, Elkhart, 43-5 3 /4; 6, Jacorbric Davis, Troup, 42-1 1 /4.

Long Jump — 1, Dakota McCoy, West Rusk, 20-10; 2, Christopher Box, Elkhart, 20-5; 3, An’Fernee Ross, Troup, 20-4; 4, Tyler Pittman, Winona, 19-9; 5, Damien Richardson, Crockett, 19-7 1/2; 6, Donovan Gilbert, Crockett, 19-7.

Discus — 1, Tyrone Hunt, Arp, 146-6; 2, John Phillips, Harmony, 137-11; 3, Kolton Thompson, Groveton, 125-4; 4, Jack Lamb, Elkhart, 120; 5, Jacob Robinson, Garrison, 117-7; 6, George Anthony, West Rusk, 111-8.

High Jump — 1, William Rogers, Garrison, 6-0; 2, An’Fernee Ross, Troup, 5-10; 3, Demarcus Wesley, Hawkins, 5-10; 4, Jason Ford, Hawkins, 5-10; 5, Jacob Fielden, Harmony, 5-10; 6, Khiran Arrington, Garrison, 5-8.

Triple Jump — 1, Breyon Thurman, West Rusk, 41-9 1/4; 2, DeAnthony Epps, Crockett, 41-1 3/4; 3, Kasey Medlock, Arp, 41-1 1/4; 4, Christopher Box, Elkhart, 40-9; 5, Tanner Matlock, Garrison, 40-1 1/2; 6, William Rogers, Garrison, 40-0 1/2.

Track Events

3200-meter run — 1, Joseph Meador, Westwood, 10:48.6; 2, Justin Daveport, Sabine, 11:05.1; 3, Isaac Haley, Sabine, 11:12.8; 4, Daniel Quetzelas, Garrison, 11:36.4; 5, William Harris, Elkhart, 11:44.4; 6, Urias Quetzelas, Garrison, 11:45.2.

110-meter hurdles — 1, Jordan Washington, Crockett, 15.03; 2, Preston Smock, Elkhart, 15.7; 3, Tyler Pittman, Winona, 15.98; 4, William Rogers, Garrison, 16.17; 5, Jacob Lindsey, Harmony, 16.43; 6, Ty Roberts, 17.28.

400-meter relay — 1, Arp, 43.71; 2, Garrison, 44.34; 3, Elkhart, 44.42; 4, Winona, 44.64; 5, West Rusk, 44.79; 6, Westwood, 44.89.

100-meter dash — 1, Isiah Baker, Arp, 11.55; 2, Dain Duncan, Sabine, 11.6; 3, Logan Clark, Garrison, 11.9; 4, Oran Jenkins, Frankston, 12; 5, Jon Elleby, Groveton, 12.02.

800-meter run — 1, Garrett Allen, Arp, 2:05.6; 2, Tyler Matson, Garrison, 2:08.5; 3, Sawyer Hancock, Garrison, 2:08.7; 4, Richard Hughes, Garrison, 2:08.8; 5, Caleb Calcotte, Elkhart, 2:09.6; 6, Dylan Baker, Harmony, 2:21.9.

800-meter relay — 1, Troup, 1:31.1; 2, Crockett, 1:31.5; 3, West Rusk, 1:32.8; 4, Arp, 1:33.1; 5, Sabine, 1:34.7; 6, Westwood, 1:35.3.

400-meter run — 1, Jeffrey Wilson, Eckhart, 50.9; 2, Jeremiah Bolton, Winona, 50.91; 3, Barry Martin, Arp, 52.83; 4, Crawford Bobbit, West Rusk, 53.13; 5, Luke London, Elkhart, 53.5; 6, Jerod Anderson, Westwood, 56.

1,600-meter run — 1, Justin Davenport, Sabine, 05:02.0; 2, D’Ray Kiing, Woden, 05:04.4; 3, Tanner Tutt, Elkhart, 05:05.7; 4, Michael Edmondson, Harmony, 05:07.4; 5, Joseph Meador, Westwood, 05:12.1; 6, Isaac Haley, Sabine, 05:15.0.

300-meter hurdles — 1, Jordan Washington, Crockett, 39.91; 2, Preston Smock, Elkhart, 41.42; 3, Grant Pearson, Sabine, 42.22; 4, Tyler Pittman, Winona, 42.29; 5, Kevin Jones, West Rusk, 43.51; 6, Teraylon Miller, Winona, 43.76.

1,600-meter relay — 1, Elkhart, 03:29.0; 2, West Rusk, 03:29.2; 3, West Rusk, 03:33.7; 4, Crockett, 03:37.4; 5, Troup, 03:38.5; 6, Winona, 03:38.6.

200-meter run — 1, Michael Hall, Crockett, 22.4; 2, Demarcus Mauldi, Arp, 22.83; 3, Derrick Hicks, Westwood, 23.03; 4, Dain Duncan, Sabine, 23.26; 5, Kasey Medlock, Arp, 23.42; 6, Donovan Whiddon, Groveton, 23.97.

 
 

Recent Stories You Might Have Missed