BULLARD — The Lady Panthers of Bullard defended home territory, winning the District 16-3A track and field district meet at Panther Stadium on Thursday.

Bullard out-pointed Kilgore 124.5-104 to claim the girls league title and move on to the area round next week in Bullard.

Chapel Hill’s boys squad took a 48-46 lead over Gilmer after all the field events had been completed. However the Buckeyes stormed back to take the team title with 138 points to 135 for Chapel Hill.

The host Lady Panthers of Bullard held on to a narrow 43-42 advantage over second-place Kilgore after the field events were completed. Bullard continued to put up the points when they needed to hang on for a 124.5-104 winning cushion.

Kilgore’s JV scored 183 points to win the junior varsity girls division. Chapel Hill was second with 120 points followed by Bullard in third with 98 points.

The boys junior varsity was a runaway for Chapel Hill, which score 169 points. Second place went to Kilgore with 115 points and Gladewater had 94 points for third-place.

The top four spots in each event advance to the area meet set for Panther Stadium in Bullard next Wednesday.

———

District 16-3A Track and Field Championships

At Panther Stadium, Bullard

Varsity Girls Results

Team Total Points — 1. Bullard (124.5). 2. Kilgore (104). 3. Henderson (100.5). 4. Spring Hill (99 ). 5. Chapel Hill (94). 6. Gilmer (78). 7. Gladewater (10 ).

Field Events

Discus — 1. Criss A’Daija, Chapel Hill, 104-11½. 2. Ashley Searcy, Bullard, 102-6½. 3. Destin Rossum, Kilgore, 99-7½. 4. Adreyanna Barnes, Kilgore, 98-8. 5. Mapps, Henderson, 93-1. 6. Camie Copeland, Spring Hill, 92-0.

Shot Put — 1. Taylor Spiller, Bullard, 35-2. 2. Adreyanna Barnes, Kilgore, 34-0. 3. Tiva Johnson, Gilmer, 33-11. 4. Christy Hill, Chapel Hill, 31-0. 5. Dominique McGaha, Kilgore, 29-11. 6. Roquemore, Henderson, 29-10.

High Jump — 1. Gabriel Brooks, Chapel Hill, 5-2. 2. Jordan Boles, Henderson, 5-0. 3. D’Errica Campbell, Chapel Hill, 5-0. 4. Alexis Abercrombie, Bullard, 4-8. 5. Jeanna Peterson, Spring Hill, 4-6. 6. Karlie White, Gilmer, 4-6.

Triple Jump — 1. Tonyecia Burks, Kilgore, 38-10. 2. Kierra Edwards, Gilmer, 35-9. 3. Baylee Aldredge, Henderson, 37-7½. 4. Shanice Harper, Chapel Hill, 35-2. 5. Keyah Stewart, Henderson, 33-10½. 6. Danielle Zamazai, Bullard, 33-5.

Long Jump — 1. Tonyecia Burks, Kilgore, 17-8¾. 2. Baylle Aldredge, Henderson, 17-2¾. 3. A’kayla Chancey, Henderson, 17-2. 4. Kierra Edwards, Golmer, 16-7¾. 5. Destiny Washington, Kilgore, 16-4½. 6. Danielle Zamazai, Bullard, 16-1.

Pole Vault — 1. Lindsey Sechrist, Spring Hill, 11-0. 2. Casey Rice, Spring Hill, 10-6. 3. Baylee Bradley, Henderson, 9-6. 4. Jenna Peterson, Spring Hill, 9-0. 5. Jessie Jacoby, Gilmer, 8-6. 6T. Kelsey Long, Bullard, 7-6. 6T. Alayssa Alexander, Henderson, 7-6.

Track Events

3,200-Meter Run — 1. Courtnie Willborn, Bullard, 13:52.15. 2. Margaret Bloxom, Bullard, 14:00.77. 3. Haylee Buskell, Spring Hill, 14:18.05. 4. Samantha Morris, Spring Hill, 14:30.65.

5. Ashlynn Harris, Spring Hill, 14:34.47. 6. Rylie Hellman, Bullard, 15:57.15.

400-Meter Relay — 1. Chapel Hill, (Dia-Jashnae Maddox, Gabriel Brooks, Shanecia Baker, Alexus, Mayfield), 50.77. 2. Gilmer, 51.02. 3. Kilgore, 51.98. 4. Spring Hill, 52.01. 5. Henderson , 52.21. 6. Gladewater, 52.41.

800-Meter Dash — 1. Courtnie Willborn, Bullard, 2:27.60. 2. Rachel Kelly, Bullard, 2:27.87. 3. Jacey Preston, Bullard, 2:30.48. 4. Karsen Davis, Kilgore, 2:35.71. 5. Jenna Hampton, Spring Hill, 2:41.11. 6. Haylee Buskell, Spring Hill, 2:45.12.

100-Meter Hurdles — 1. 1. Jasmin Kilenburg, Spring Hill, 16.19. 2. Danielle Zamazai, Bullard, 16.41. 3. Gabrielle Hampton, Chapel Hill, 16.71. 4. Jordan Boles, Henderson, 17.63. 5. Sugar Stone, Gilmer, 18.20. 6. Savannah Nelson, Bullard, 18.76.

100-Meter Dash — 1. Kierra Edwards, Gilmer, 12.69. 2. Sinclair Mauldin, Kilgore, 13.06. 3. Maddox Dia-Jashnae, Chapel Hill, 13.08. 4. Destinee Welch, Bullard, 13.10. 5. Jakeshlon Garner, Gladewater, 13.14. 6. Keidrea Harris, Spring Hill, 13.26.

800-Meter Relay — 1. Henderson (Samone Barnes, Baylee Aldredge, Keyah Stewart, A’kayla Chancey), 1:46.42. 2. Gilmer, 1:47.18. 3. Kilgore, 1:47.88. 4. Bullard, 1:51.69. 5. Spring Hill, 1:55.12. 6. Gladewater, 1:57.71.

400-Meter Dash — 1. Tonyecia Burks, Kilgore, 58.90. 2. Baylee Aldredge, Henderson, 58.98. 3. Mikia Brown, Spring Hill, 1:01.15. 4. Keyah Stewart, Henderson, 1:01.47. 5. Jarika Hodge, Gladewater, 1:01.75. 6. Alexus Mayfield, Chapel Hill, 1:03.32.

300-Meter Hurdles — 1. Jasmin Kilenburg, Spring Hill, 48.68. 2. Danielle Zamazai, Bullard, 49.96. 3. Mackenzie Fish, Bullard, 51.46. 4. Sugar Stone, Gilmer, 52.21. 5. Gabrielle Hampton, Chapel Hill, 52.88. 6. Jordan Boles, Henderson, 52.91.

200-Meter Dash — 1. A’kayla Chancey, Henderson, 25.37. 2. Tonyecia Burks, Kilgore, 26.22. 3. Courtney Dozier, Spring Hill, 26.23. 4. Gabriel Brooks, Chapel Hill, 27.03. 5. Mikia Brown, Spring Hill, 27.07. 6. Christian Brown, Gilmer, 27.57.

1,600-Meter Run — 1. Jacey Preston, Bullard, 5:34.79. 2. Karsen Davis, Kilgore, 5:44.91. 3. Rachel Kelly, Bullard, 5:57.50. 4. Halee Vasquez, Henderson, 6:15.14. 5. Margaret Bloxom, Bullard, 6:16.87. 6. Elizabeth Soto, Chapel Hill, 6:17.57.

1,600-Meter Relay — 1. Chapel Hill (Geraldine Ezeigwe, Shanecica Baker, Alexus Mayfield, Gabriel Brooks), 4:00.55. 2. Henderson, 4:10.98. 3. Spring Hill, 4:14.07. 4. Gilmer, 4:16.17. 5. Bullard, 4:18.94. 6. Gladewater, 4:42.46.

Boys Results

Team Total Points — 1. Gilmer (138). 2, Chapel Hill (135). 3. Kilgore (120). 4. Spring Hill (82). 5. Henderson (74). 6. Bullard (69). 7. Gladewater (5).

Field Events

Discus — 1. Morgan Knight, Spring Hill, 167-4. 2. Kevone Kennedy, Chapel Hill, 140-9. 3. Brandon Upshaw, Chapel Hill, 137-7. 4. Scott Lowrie, Bullard, 134-8. 5. Starling, Henderson, 134-0. 6. Jalan Wells, Gladewater, 133-5.

Shot Put — 1. Morgan Knight, Spring Hill, 56-7. 2. Ladarrin Anthony, Kilgore, 49-1½. 3. Brandon Upshaw. Chapel Hill, 47-11½. 4. Scott Daquellan, Kilgore, 45-6½. 5. Daniel Guthrie, Kilgore, 44-8. 6. Daylon Mack, Gladewatter, 43-8.

High Jump — 1. Jeffery Minor, Chapel Hill, 6-4. 2. Gabriel Robinson, Chapel Hill, 6-4. 3. Austin Railsback, Chapel Hill, 6-2. 4. Desmond Pollard, Gilmer, 6-0. 5. Kendon Womack, Spring Hill, 5-10. 6. Mikah Hughes, Bullard, 5-8.

Triple Jump — 1. Brown, Henderson, 44-1. 2. Aaron Foy, Kilgore, 44-0¾. 3. Kevin Justice, Kilgore, 41-1¾. 4. Mahlik Walker, Chapel Hill, 41-11¾. 5. Hollins, Henderson, 41-9½. 6. Boles, Henderson, 39-6¼.

Long Jump — 1. Brown, Henderson, 22-1¼. 2. Aaron Foy, Kilgore, 21-1½. 3. Devondrick Dixon, Gilmer, 21-1¼. 4. Dakeilan Nelson, Kilgore, 20-0½. 5. Kevin Justice, Kilgore, 19-8. 6. Kendon Womack, Spring Hill, 19-5¼.

Pole Vault — 1. Meriulo, Henderson, 13-0. 2. Hank Nelson, Gilmer, 12-6. 3. Grant Pearson, Gilmer, 10-6. 4. Austin Skelton, Kilgore, 10-6. 5. Brandon Jones, Gilmer, 8-6.

Track Events

3,200-Meter — 1. Jacob Tomme, Spring Hill, 10:34.69. 2. Jacob Plant, Gilmer, 10:46.77. 3. Juwan Hughes, Gilmer, 10:49.02. 4. Lino Huerta, Kilgore, 10:58.81. 5. Daniel Lindley, Gilmer, 11:55.79. 6. Eric Rojas, Gladewater, 12:53.66.

400-Meter Relay — 1. Chapel Hill (Joseph Clark, Wesley Thompson, JaMarcus McCowin, Derrius Quezada), 42.57. 2. Gilmer, 43.31. 3. Kilgore, 43.37. 4. Bullard, 46.31. 5. Spring Hill, 46.63.

800-Meter Dash — 1. Sheldon Miles, Gilmer, 2:04.64. 2. Angel Martinez, Kilgore, 2:05.66. 3. Kase White, Spring Hill, 2:06.56. 4. Jeff Ortiz, Bullard, 2:11.01. 5. Stephen Foster, Gladewater, 2:12.20. 6. Benjamin Robinett, Spring Hill, 2:13.78.

110-Meter Hurdles — 1. Haden Bryant, Bullard, 15.12. 2. Holden Bryant, Bullard, 15.38. 3. Christopher Beaty, Kilgore, 15.55. 4. Vincent Bowie, Chapel Hill, 15.78. 5. Johnson, Henderson, 15.82. 6. Boles, Henderson, 16.63.

100-Meter Dash — 1. Kris Boyd, Gilmer, 11.15. 2. Brown, Henderson, 11.17. 3. Deundre Phillips, Chapel Hill, 11.22. 4. Malik Walker, Chapel Hill, 11.25. 5. Johntavion Martin, Chapel Hill, 11.27. 6. Jamel Jackson, Gilmer, 11.55.

800-Meter Relay — 1. Chapel Hill (Joseph Clark, Wesley Thompson, Derrius Quezada, JaMarcus McCowin), 1:29.24. 2. Kilgore, 1:30.93. 3. Gilmer, 1:31.38. 4. Bullard, 1:37.18. 5. Spring Hill 1:40.39.

400-Meter Dash — 1. VanZandt, Henderson, 49.25. 2. Kenyotta Henderson, Chapel Hill, 51.79. 3. Kevin Justice, Kilgore, 52.35. 4. Cade Wood, Bullard, 52.55. 5. Chris Fisher, Spring Hill, 52.90. 6. Chase Tate, Gilmer, 53.49.

300-Meter Hurdles — 1. Nick Smith, Gilmer, 39.88. 2. Haden Bryant, Bullard, 40.56. 3. Christopher Beaty, Kilgore, 41.54. 4. Vincent Bowie, Chapel Hill, 41.73. 5. Grant Pearson, Gilmer, 42.61. 6. Holden Bryant, Bullard, 42.66.

200-Meter Dash — 1. VanZandt, Henderson, 22.41. 2. Brown, Henderson, 22.45. 3. Wesley Thompson, Chapel Hill, 22.51. 4. Kris Boyd, Gilmer, 22.72. 5. Aaron Foy, Kilgore, 23.00. 6. Johntavion Martin, Chapel Hill, 23.48.

1,600-Meter Run — 1. Jacob Tomme, Spring Hill, 4:44.38. 2. Case White, Spring Hill, 4:45.68. 3. Juwan Hughes, Gilmer, 4:50.17. 4. Jared Plant, Gilmer, 4:50.60. 5. Lino Huerta, Kilgore, 4:55.56. 6. Jeff Ortiz, Bullard, 4:59.59.

1,600-Meter Relay — 1. Kilgore (Kevin Justice, Angel Martinez, Jeffery Sanders, Jordan Thompson), 3:26.14. 2. Gilmer, 3:27.15. 3. Chapel Hill, 3:30.44. 4. Bullard, 3:31.48. 5. Spring Hill, 3:35.13..

Recommended For You