Girls Playoffs

Bi-District Playoffs

Girls

Class 5A

Region II

Regional Quarterfinals

Dallas Skyline 43, Plano 41

Round Rock Cedar Ridge 61, Klein Forest 49

Plano West 65, Richardson 64

Pflugerville 73, Round Rock Stony Point 64

Class 4A

Region II

Regional Quarterfinals

The Colony 39, Frisco Centennial 36, OT

Sulphur Springs def. Mansfield Lake Ridge

Frisco Liberty 54, West Mesquite 42

McKinney North 53, Arlington Seguin 47

Class 3A

Region II

Regional Quarterfinals

Celina 54, Frisco Lone Star 43

Crandall 52, Kilgore 48

Argyle 54, Decatur 30

Canton 53, Pleasant Grove 34

Region III

Regional Quarterfinals

Fairfield 69, Robinson 56

Bridge City 61, Sweeny 58

Waco La Vega 68, Madisonville 49

Hamshire-Fannett 43, Hardin-Jefferson 27

Class 2A

Region II

Regional Quarterfinals

Sunnyvale 53, Alvord 44

Winnsboro 41, Edgewood 32

Brock 53, Grandville 35

Dallas Life Oak Cliff def. Alba-Golden

Region III

Regional Quarterfinals

Nacogdoches CentralHeights 78, Garrison 44

Franklin 88, Rogers 59

Tatum 42, Crockett 39

Crawford 65, Buffalo 47

Class 1A, Division I

Region III

Area

Regional Quarterfinals

Kerens 60, Slocum 43

Tenaha 52, Shelbyville 35

Martins Mill 59, Mart 35

Cushing 47, Wells 32

Class 1A, Division II

Region III

Regional Quarterfinals

Strawn 85, Coolidge 52

Saltillo vs. Campbell

Lipan 69, Frost 35

Yantis def. Miller Grove

Region IV

Area

Regional Quarterfinals

Kennard def. Leggett

Leakey def. Rochelle

Calvert 58, Chireno 53

Menard 49, Moulton 35

TAPPS 4A North

Super Regional

Brewer HS, Fort Worth

Friday’s Games

Game 1: Fort Worth Christian vs. Dallas Christian, 4 p.m. (Gym 1)

Game 2: TBA vs. Lubbock Trinity, 4 p.m. (Gym 2)

Game 3: Carrollton Prince of Peace vs. Midland Christian, 5:30 p.m. (Gym 1)

Game 4: TBA vs. Dallas Parish Episcopal, 7 p.m. (Gym 1)

Saturday’s Games

Game 9: Winner Game 1 vs. Winner Game 2, noon (Gym 1)

Game 10: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 1:30 p.m. (Gym 1)

Boys Playoffs

Class 5A

Region II

Bi-District

Mesquite 59, Garland 55

Allen 70, Dallas Jesuit 47

Garland Lakeview Centennial 78, Rockwall-Heath 65

Plano East 73, Dallas Skyline 64

Austin Bowie 61, Round Rock Cedar Ridge 52

Conroe Oak Ridge 56, Spring Westfield 55

Lake Travis 59, Round Rock McNeil 49

Spring DeKaney 65, The Woodlands 56

Plano West 90, Richardson 57

Longview 75, Rowlett 57

Richardson Berkner 41, Plano 39

Rockwall 90, Sachse 66

The Woodlands College Park 43, Kingwood 37

Round Rock Westwood 70, Austin 66

Humble Atascocita 73, Bryan 48

Austin Akins 44, Pflugerville 42

Class 4A

Region II

Bi-District

Dallas Lincoln 88, Seagoville 70

Prosper 61, Mesquite Poteet 51

Dallas South Oak Cliff 68, Dallas Hillcrest 56

Carrollton Newman Smith 73, Frisco 68

Whitehouse 67, Arlington Seguin 62

Lucas Lovejoy 47, Mount Pleasant 45, OT

Lancaster 88, Jacksonville 63

Wylie 53, Sulphur Springs 40

Frisco Liberty 58, Highland Park 55, OT

Dallas Kimball 61, Dallas Conrad 50

Frisco Heritage 56, Carrollton Creekview 51

Dallas Woodrow Wilson 70, Dallas Carter 68

Texas High 83, Wylie East 67

Mansfield Summit 73, Lindale 41

McKinney North 85, Marshall 64

Mansfield Lake Ridge 53, John Tyler 38

Class 3A

Region II

Bi-District

Dallas Roosevelt 53, Bonham 30

Argyle 54, Sanger 50

Dallas Madison 82, Anna 35

Carrollton Ranchview 72, Gainesville 51

Kilgore 59, Van 27

Paris 52, Crandall 41

Athens 71, Gilmer 62

Pleasant Grove 64, Kaufman 49

Frisco Lone Star 64, Bridgeport 47

Dallas Triple A 77, Princeton 31

Decatur 66, Celina 50

Wilmer-Hutchins 54, Melissa 43

Wills Point 56, Liberty-Eylau 54

Brownsboro 45, Chapel Hill 37

Paris North Lamar 67, Rains 21

Canton 62, Bullard 50

Region III

Bi-District

Pollok Central 52, Rusk 34

Taylor 52, Waco Connally 40

Mexia 76, Diboll 59

College Station 79, Robinson 39

Houston Worthing 42, Stafford 37

Silsbee 92, Splendora 57

Houston Yates 116, Houston Sunnyside 59

Huffman-Hargrave 95, Sour Lake Hardin-Jefferson 94, OT

Navasota 50, Lorena 23

Fairfield 77, Center 48

Madisonville 73, Waco LaVega 67

Palestine 53, Jasper 52

Cleveland 71, Orangefield 51

Houston Sterling 96, Columbia 54

West Orange-Stark 76, Coldspring-Oak Hurst 61

La Marque 59, Houston Washington 57

Class 2A

Region II

Bi-District

Sunnyvale 72, Howe 31

Brock 51, Grandview 32

Whitesboro 63, Pilot Point 41

Peaster 40, Godley 28

Daingerfield 57, Cooper 54

Dallas Life Oak Cliff vs. Commerce

Clarksville 55, Redwater 51

Red Oak Life 58, Edgewood 50

Millsap 59, Whitney 54

Whitewright 47, Gunter 35

Ponder 81, Rio Vista 36

Van Alstyne 64, Tom Bean 46

Lone Oak 58, Palmer 28

Mount Pleasant Chapel Hill 54, Hooks 50

Dallas Faith Family 72, Quitman 47

New Boston 67, Bogata Rivercrest 60

Region III

Bi-District

Kountze 78, Woden 52

Waskom 66, Arp 46

Crockett 67, Kirbyville 43

White Oak 64, Troup 53, OT

Franklin 82, Buffalo 71

Rosebud-Lott 73, McGregor 68, OT

Corsicana Mildred 67, Centerville 61

Jarrell 85, Bruceville-Eddy 70

Hawkins 65, Union Grove 48

Nacogdoches Central Heights 47, Warren 33

Tatum 94, Frankston 59

Newton 75, Palestine Westwood 64

Salado 72, Hamilton 51

Hempstead 88, Blooming Grove 77

Little River Academy 42, Troy 32

Marlin 62, New Waverly 44

Class 1A, Division I

Region III

Bi-District

Grapeland, bye

Martins Mill 51, Hubbard 34

Kerens, bye

Bosqueville 53, Normangee 47

Dallardsville Big Sandy, bye

New Summerfield 72, Shelbyville 59

Tenaha, bye

Pineland West Sabine 84, Colmesneil 30

Waco Meyer, bye

Wortham 47, Big Sandy 43

LaPoynor, bye

Mart 70, Lovelady 57

San Augustine, bye

Martinsville 43, Mount Enterprise 36

Alto, bye

Brookeland 62, Evadale 50

Class 1A, Division II

Region III

Bi-District

Avalon, bye

Lingleville 78, Iredell 28

Blum, bye

Frost 64, Milford 29

Avinger, bye

Slidell 75, Dodd City 46

Roxton, bye

Fruitvale 80, Sulphur Bluff 55

Coolidge, bye

Lipan 74, Walnut Springs 49

Stephenville Huckabay, bye

Irving Universal vs. Mount Calm

Miller Grove, bye

Ladonia Fannindel vs. Henrietta Midway

Bellevue, bye

Saltillo 54, Yantis 31

Region IV

Bi-District

Lometa, bye

Oakwood 76, Spurger 50

La Marque Premier Learning Academy, bye

Dime Box 90, Oglesby 48

San Perlita, bye

Eden vs. Leakey

D’Hanis, bye

Waelder 66, Tilden McMullen County 49

Calvert, bye

Dougalss 62, Burkeville 50

Laneville, bye

Jonesboro vs. Round Top-Carmine

Moulton, bye

Rocksprings vs. Cherokee

Menard, bye

San Isidro 60, Austwell-Tivoli 40

TAPPS 4A North

Super Regional

Brewer HS, Fort Worth

Friday’s Games

Game 5: Midland Christian vs. Tyler Grace Community, 7 p.m. (Gym 2)

Game 6: Tyler All Saints/LPI winner vs. Grapevine Faith, 8:30 p.m. (Gym 1)

Game 7: Trinity Christian-Cedar Hill vs. Lubbock Trinity, 5:30 p.m. (Gym 2)

Game 8: Arlington Grace Prep.Dallas Christian winner vs. Dallas Parish Episcopal, 8:30 p.m. (Gym 2)

Saturday’s Games

Game 11: Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 3 p.m. (Gym 1)

Game 12: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m. (Gym 1)

 
 

Recent Stories You Might Have Missed