Week 11 HS Football Standings

(Sarah A. Miller/Tyler Morning Telegraph)

District 11-6A

        District        All    

    W    L    W    L    PF    PA

x-John Tyler    6    1    9    1    440    195

x-Longview    6    1    8    2    451    258

x-Rockwall    5    2    5    5    397    384

x-Mesquite Horn    4    3    6    4    430    407

Rockwall-Heath    3    4    5    5    324    278

North Mesquite    3    4    4    6    382    419

Mesquite    1    6    3    7    282    415

Tyler Lee    0    7    2    8    342    415

———

Last Week's Results: John Tyler 49, Tyler Lee 28; Rockwall 72, North Mesquite 49; Mesquite Horn 47, Rockwall-Heath 42; Longview 62, Mesquite 7.

This Week's Games: Friday,  Lufkin vs. John Tyler on Earl Campbell Field at Christus Trinity Mother Frances Rose Stadium; Longview at Beaumont West Brook; Mesquite Horn vs. The Woodlands at Woodforest Bank Stadium, Shenandoah. Saturday, Montgomery at Rockwall, 1 p.m.

District 12-6A

        District        All    

    W    L    W    L    PF    PA

x-The Woodlands    6    0    10    0    464    112

x-Beaumont W. Brook    5    1    9    1    390    278

x-Lufkin    4    2    7    3    434    341

x-Montgomery    3    3    6    4    263    297

Conroe Oak Ridge    2    4    4    6    215    238

TW College Park    1    5    1    9    177    403

Conroe    0    6    3    7    270    373

———

Last Week's Results: Beaumont West Brook  48, Conroe 19; Lufkin 40, Montgomery 21; The Woodlands 63, The Woodlands College Park 10.

This Week's Games: Friday,  Lufkin at John Tyler  on Earl Campbell Field at Christus Trinity Mother Frances Rose Stadium; Longview at Beaumont West Brook; Mesquite Horn vs. The Woodlands at Woodforest Bank Stadium, Shenandoah. Saturday, Montgomery at Rockwall, 1 p.m.

District 16-5A

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Texas High    6    0    10    0    376    132

x-Marshall    5    1    6    4    327    232

x-Sulphur Springs    3    3    4    6    270    323

x-Mount Pleasant    3    3    3    7    206    322

Pine Tree    2    4    2    8    169    355

Hallsville    2    4    2    8    162    309

Greenville    0    6    1    9    140    295

———

Last Week's Results: Texas High 38, Longview Pine Tree 3; Sulphur Springs 35, Hallsville 21; Mount Pleasant 44, Greenville 21.

This Week's Games: Friday, Marshall vs. Wylie East at  Poe Stadium, McKinney; Sulphur Springs vs. Mesquite Poteet at Eagle Stadium, Lindale; Texas High vs. West Mesquite at Royse City ISD Stadium, Royse City. Saturday, Mount Pleasant vs. Dallas Highland Park at the Ford Center, Frisco, 1 p.m.

District 17-5A

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Ennis    4    1    7    3    335    245

x-Corsicana    4    1    6    4    197    283

x-Jacksonville    3    2    6    4    297    312

x-Whitehouse    2    3    6    4    257    190

Nacogdoches    1    4    4    6    307    284

Lindale    1    4    2    8    221    320

———

Last Week's Results: Ennis 52, Corsicana 21; Whitehouse 28, Lindale 17; Jacksonville 46, Nacogdoches 45.

This Week's Games: Friday, Jacksonville vs. A&M Consolidated at Sam Houston State's Bowers Stadium, Huntsville; Corsicana vs. Temple at Baylor's McLane Stadium, Waco; Ennis vs. Bryan at Leo Buckley Stadium, Killeen. Saturday, Whitehouse vs. College Station at Midlothian, 2 p.m.

District 7-4A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Paris    5    0    7    3    266    254

x-Liberty-Eylau    4    1    5    5    361    281

x-North Lamar    2    3    5    5    312    276

Princeton    2    3    5    5    259    274

Anna    1    4    6    4    240    219

Quinlan Ford    1    4    4    6    263    309

———

Last Week's Results: Texarkana Liberty-Eylau 60, Quinlan Ford 22; Paris 42, Paris North Lamar 35; Princeton 35, Anna 34.

This Week's Games: Thursday, Princeton vs. Van; Paris vs. Crandall. Friday, Texarkana Liberty-Eylau vs. Kaufman at Lobo Stadium, Longview; Paris North Lamar at Terrell.

District 8-4A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Van    5    1    9    1    422    143

x-Terrell    5    1    8    2    314    150

x-Kaufman    5    1    7    3    361    241

Crandall    2    4    4    6    259    269

Brownsboro    2    4    2    8    226    413

Athens    2    4    2    8    210    332

Mabank    0    6    0    10    91    331

———

Last Week's Results: Athens 32, Brownsboro 13; Terrell 19, Van 14; Crandall 20, Mabank 13.

This Week's Games: Thursday, Princeton vs. Van; Paris vs. Crandall. Friday, Texarkana Liberty-Eylau vs. Kaufman at Lobo Stadium, Longview; Paris North Lamar at Terrell.

District 9-4A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Henderson    5    1    9    1    470    177

x-Kilgore    5    1    6    4    306    273

x-Carthage    4    2    7    2    317    208

x-Center    4    2    6    4    238    366

Palestine    2    4    5    5    255    272

Chapel Hill    1    5    2    8    160    283

Bullard    0    6    3    7    210    318

———

Last Week's Results: Carthage 25, Chapel Hill 17; Kilgore 35, Bullard 13; Henderson 61, Palestine 26.

This Week's Games: Thursday, Kilgore vs. Navasota; Friday, Henderson vs. Little Cypress-Mauriceville at Crockett; Carthage vs. Silsbee at Lufkin; Center vs. Bridge City at Splendora.

District 6-4A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Wills Point    5    0    6    4    217    199

x-Dallas Lincoln    4    1    7    3    340    120

x-Canton    3    2    7    3    354    297

x-Emory Rains    2    3    5    5    304    229

Ferris    1    4    4    6    242    240

Dallas Roosevelt    0    5    2    8    98    421

———

Last Week's Results: Wills Point 30, Ferris 0; Emory Rains 50, Dallas Roosevelt 6; Dallas Lincoln 56, Canton 14.

This Week's Games: Thursday, Dallas Lincoln vs. Melissa; Friday, Canton vs. Aubrey at E.H. Hanby Stadium, Mequite; Emory Rains vs. Celina at Mesquite Memorial Stadium. Saturday, Wills Point vs. Bonham at Royse City ISD Stadium, Royse City, 2 p.m.

District 7-4A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Gilmer    5    0    9    1    491    300

x-Gladewater    3    2    7    2    313    156

x-Pleasant Grove    3    2    3    7    243    279

Atlanta    2    3    6    4    286    263

x-Pittsburg    2    3    5    5    361    354

Spring Hill    0    5    3    7    206    391

———

Last Week's Results: Texarkana Pleasant Grove  40, Gladewater 23; Gilmer 51, Pittsburg 35; Atlanta 27, Longview Spring Hill.

This Week's Games: Thursday, Gilmer vs. Diboll; Friday, Pittsburg vs. Jasper at Palestine; Texarkana Pleasant Grove vs. Rusk at Gladewater; Gladewater vs. Tatum at Kilgore.

District 8-4A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Jasper    4    0    8    2    359    189

x-Tatum    3    1    7    3    302    224

x-Rusk    2    2    4    6    296    296

x-Diboll    1    3    2    8    166    278

Huntington    0    4    2    8    91    362

———

Last Week's Results: Jasper 42, Diboll 21; Tatum 40, Huntington 6.

This Week's Games: This Week's Games: Thursday, Gilmer vs. Diboll; Friday, Pittsburg vs. Jasper at Palestine; Texarkana Pleasant Grove vs. Rusk at Gladewater; Gladewater vs. Tatum at Kilgore.

District 7-3A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Mineola    6    0    8    2    471    155

x-Farmersville    5    1    9    1    334    196

x-Mount Vernon    4    2    5    4    242    225

x-Winnsboro    3    3    6    4    274    212

Grand Saline    2    4    4    6    361    454

Commerce    1    5    2    8    251    359

Quitman    0    6    0    10    117    512

———

Last Week's Results: Mineola 42, Winnsboro 6; Farmersville 67, Grand Saline 21; Commerce 48, Quitman 13.

This Week's Games: Thursday, Mineola vs. Sabine; Mount Vernon vs. White Oak; Winnsboro vs. Jefferson; Farmersville vs. Redwater.

District 8-3A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Jefferson    5    0    8    2    373    189

x-White Oak    4    1    9    1    484    185

x-Redwater    2    3    5    5    169    237

x-Sabine    2    3    2    8    183    361

Hughes Springs    1    4    4    6    240    307

New Boston    1    4    3    7    183    303

———

Last Week's Results: Sabine 38, Hughes Springs 34; Jefferson 26, Redwater 9; White Oak 61, New Boston 12.

This Week's Games: Thursday, Mineola vs. Sabine; Mount Vernon vs. White Oak; Winnsboro vs. Jefferson; Farmersville vs. Redwater.

District 9-3A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Malakoff    7    0    10    0    486    138

x-Teague    6    1    8    2    360    180

x-West    5    2    5    5    272    233

x-Groesbeck    4    3    5    5    249    288

Elkhart    3    4    5    5    216    317

Whitney    2    5    3    7    283    415

Eustace    1    6    4    6    276    259

Palestine Westwood    0    7    1    9    221    384

———

Last Week's Results: Malakoff 42, Elkhart 7; Teague 40, Palestine Westwood 14; Groesbeck 26, Whitney 22; West 42, Eustace 13.

This Week's Games: Thursday, West vs. Cameron Yoe. Friday, Teague vs. Franklin at Waco Midway; Groesbeck vs. Rockdale at Waco ISD Stadium; Malakoff vs. Troy at Midlothian.

District 7-3A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Daingerfield    5    1    6    4    298    234

x-Omaha Paul Pewitt    4    2    6    4    429    372

x-Hooks    4    2    5    5    300    238

x-De Kalb    3    3    5    5    256    304

Ore City    3    3    4    6    388    447

New Diana    2    4    3    7    326    478

Queen City    0    6    1    9    209    398

———

Last Week's Results: Daingerfield 48, Ore City 20; Omaha Paul Pewitt 89, New Diana 61; De Kalb 49., Queen City 35.

This Week's Games: Thursday,  De Kalb vs. Edgewood. Friday, Daingerfield vs. Winona at Spring Hill Stadium, Longview; Hooks vs. Lone Oak at Mineola; Omaha Paul Pewitt vs. Harmony at Pine Tree Stadium, Longview.

District 8-3A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Harmony    4    1    8    2    557    264

x-Edgewood    4    1    8    2    399    223

x-Lone Oak    3    2    5    5    328    282

x-Winona    3    2    5    5    306    347

Alba-Golden    1    4    2    7    174    310

Como-Pickton    0    5    0    10    193    443

———

Last Week's Results: Winona 39, Edgewood 34; Harmony 75, Lone Oak 47; Alba-Golden 40, Como-Pickton 27.

This Week's Games: Thursday,  De Kalb vs. Edgewood. Friday, Daingerfield vs. Winona at Spring Hill Stadium, Longview; Hooks vs. Lone Oak at Mineola; Omaha Paul Pewitt vs. Harmony at Pine Tree Stadium, Longview.

District 9-3A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Elysian Fields    6    0    10    0    433    149

x-Arp    5    1    8    2    329    166

x-West Rusk    3    3    7    3    397    232

Beckville    2    4    6    4    385    394

x-Waskom    2    4    4    6    260    365

Troup    2    4    4    6    236    284

Harleton    1    5    2    8    172    298

———

Last Week's Results: Beckville 40, West Rusk 34; Harleton 27,  Waskom 21; Elysian Fields 56, Troup 17.

This Week's Games: Thursday, Arp vs. Corrigan-Camden. Friday, West Rusk vs. Crockett at Troup, 7 p.m.; Waskom vs. Newton at San Augustine; Elysian Fields vs. Garrison at Beckville.

District 10-3A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Newton    5    0    10    0    429     91

x-Crockett    3    2    8    2    357    166

x-Garrison    3    2    7    3    354    251

x-Corrigan-Camden    3    2    5    5    334    389

Frankston    1    4    4    6    218    347

Hemphill    0    5    0    10    152    364

———

Last Week's Results: Corrigan-Camden 48, Garrison 45; Newton 68, Frankston 0; Crockett 42, Hemphill 0.

This Week's Games: Thursday, Arp vs. Corrigan-Camden. Friday, West Rusk vs. Crockett at Troup, 7 p.m.; Waskom vs. Newton at San Augustine; Elysian Fields vs. Garrison at Beckville.

District 10-2A Division I 

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Union Grove    4    1    7    2    298    146

x-Cayuga    4    1    6    4    275    174

x-Big Sandy    3    2    7    3    427    211

x-Kerens    3    2    3    7    206    292

Hawkins    1    4    2    8    205    380

Cross Roads    0    5    0    10    88    514

———

Last Week's Results:  Cayuga 39, Big Sandy 35; Union Grove 42, Hawkins 0; Kerens 40, Cross Roads 0.

This Week's Games: Thursday, Big Sandy vs. Simms James Bowie; Union Grove vs. Quinlan Boles; Cayuga vs. Wolfe City. Friday, Kerens vs. Rivercrest at Emory Rains.

District 11-2A Division I 

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Carlisle    4    1    9    1    396    113

x-Joaquin    4    1    7    3    341    159

x-Alto    3    2    7    3    335    254

x-San Augustine    3    2    6    4    355    299

Shelbyville    1    4    2    8    197    376

Cushing    0    5    2    8    119    391

———

Last Week's Results: Joaquin 57, Cushing 6; Alto 54, Shelbyville 13; San Augustine 42, Carlisle 28.

This Week's Games: Friday, Joaquin vs. Lovelady at Bullard, 7 p.m.; Carlisle vs. Pineland West Sabine at Nacogdoches; Alto vs. Centerville at Palestine Westwood. Saturday, San Augustine vs. Groveteon at Woodville, 7 p.m.

District 11-2A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Tenaha    5    0    10    0    475    56

x-Overton    4    1    7    2    349    199

x-Timpson    3    2    5    4    247    165

x-Grapeland    2    3    5    5    331    305

Wortham    1    4    4    6    209    315

Mount Enterprise    0    5    1    9    124    473

———

Last Week's Results:  Tenaha 48, Timpson 6; Grapeland 53, Mount Enterprise 14; Overton 41, Wortham 14.

This Week's Games: Thursday,  Grapeland vs. Iola; Tenaha vs. Sabine Pass. Friday, Overton vs. Hull-Daisetta at Woodville, 7 p.m.; Timpson vs. Evadale at Jasper, 7 p.m.

 TAPPS D-II District 2

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Dallas Christian    6    0    10    0    466    136

x-Grace Community    5    1    7    3    442    216

x-Bishop Gorman    4    2    5    5    430    401    

x-Brook Hill    2    4    6    4    307    286

Prince of Peace    2    4    5    5    265    296

Cedar Hill-TC    2    4    4    6    370    432

All Saints    0    6    2    8    189    397    

———

Last Week's Results:  Grace Community 56, Bullard Brook Hill 20; Bishop Gorman 50, All Saints 16; Dallas Christian 62, Cedar Hill Trinity Christian 27; Frisco Legacy Christian 52, Carrollton Prince of Peace 45.

This Week's Games: Friday, Fort Worth Christian at Grace Community, 7 p.m.; Fort Worth Southwest Christian at Dallas Christian; Bishop Gorman at Grapevine Faith Christian; Saturday, Bullard Brook Hill at Midland Christian, 2 p.m.

Six-Man Standings

District 15-1A Division I

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Tioga    3    0    5    5    386    346

x-Savoy    2    1    3    6    269    378

Fannindel    1    2    4    4    334    410

Fruitvale    0    3    1    7    245    435

———

Last Week's Results: Tioga 58, Savoy 8.

This Week's Games: Thursday, Tioga vs. Leverett's Chapel; Savoy vs. Union Hill.

District 16-1A Division I 

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

x-Union Hill    4    0    9    1    562    114

x-Leverett's Chapel    3    1    8    1    453    306

High Island    2    2    7    3    621    465

Apple Springs    1    3    5    4    339    330

Chester    0    4    0    9    170    486

———

Last Week's Results: Union Hill 60, Chester 12; Leverett's Chapel 36, Apple Springs 28.

This Week's Games: Thursday, Tioga vs. Leverett's Chapel; Savoy vs. Union Hill.

District 15-1A Division II

        District        All

    W    L    W    L    PF    PA

Milford    3    0    9    1    541    222

Oakwood    2    1    4    6    446    424

Trinidad    1    2    5    4    334    328

Mount Calm    0    3    2    8    267    521

———

Last Week's Results: Oakwood 61, Trinidad 12; Milford 61, Mount Calm 16.

This Week's Games: Friday, Oakwood vs. Calvert at Bryan Academy's Baker Field, 7:30 p.m.; Milford vs. Oglesby at Eagles Stadium, Valley Mills, 7:30 p.m.

Game times, dates and sites subject to change. All times 7:30 p.m. unless otherwise noted.

x-clinched playoff bert

 
 

Recent Stories You Might Have Missed