Jake Smelser, the Troup standout bound for SFA in the fall, carded a 2-under 69 to capture first place in the Northern Texas PGA Junior Tour’s Medalist Tournament on Monday at Willow Brook Country Club.

Smelser, a four-time state tournament golfer, won by five strokes over runner-up Ian Bostwick of Lufkin (3-over 74) in the Boys 15-18 division. Tyler’s Luke Gesse was third at 5-over 76.

Smelser birdied Nos. 2, 3, 9, 10, 12 and 16.

Macy Rutland of Gladewater won the Girls 15-18 division with a 15-over 86. She won by one stroke over Longview’s J’Dee Stovall (16-over 87).

Other winners in the 18-hole medalist play were Tyler’s Connor Carver (boys 11-12), Flint’s Braden Bergman (boys 13-14), Rusk’s Katelyn Henslee (girls 11-12) and Tyler’s Kyambria Acy (girls 13-14).

The East Prep Division played nine holes.

Winners in Prep play were Diboll’s Logan Houl (boys 9-10), Diboll’s Hunter Houl (boys 11-12), Heath’s Henry Chan (boys 13-14), Whitehouse’s Julia Hammond (girls 9-10), Tyler’s Emily Machin (girls 11-12) and Chandler’s Trista Valentine (girls 13-14).

The East swing of the tour goes to Van Zandt Country Club in Canton on Tuesday and Wood Hollow Golf Club in Longview on Thursday.

Tyler’s Hollytree Country Club will host the tour on Monday, July 22.

———

East Medalist Tournament (18-Holes)

Northern Texas PGA Junior Tour

Willow Brook Country Club, Tyler

Boys 11-12 — 1, Connor Carver, Tyler, 3-over 75; 2, Lucas Latimer, Rockwall, 8-over 80; 3, Brandt Powers, Eustace, 20-over 92; 4, Jaxson Green, Troup, 27-over 99.

Boys 13-14 — 1, Braden Bergman, Flint, 3-over 74; 2, Isaac Adams, Longview, 4-over 75; 3, Wil Stafford, Lufkin, 5-over 76; 4, Maxwell Chan, Heath, 6-over 77; 5, Michael Rasmussen, Lufkin, 10-over 81; 6, Will Gillen, Tyler, 11-over 82; 7, Jacob McCawley, The Colony, 19-over 90; 8, Grady Ault, Jacksonville, 24-over 95; 9, Luke McNeel, Jacksonville, 34-over 105; 10, Luke Wood, Whitehouse, 51-over 122.

Boys 15-18 — 1, Jake Smelser, Troup, 2-under 69; 2, Ian Bostwick, Lufkin 3-over 74; 3, Luke Gesse, Tyler, 5-over 76; 4, (tie) Gregory Goates, Tyler, 6-over 77; Wade Langley, Winnsboro, 6-over 77; Luke Jenz, Flint, 6-over 77; Samuel Johnson, 6-over 77; 8, Ethan Dean, Kaufman, 7-over 78; 9, (tie) Jacob Feliciano, Tyler, 10-over 81; Leyton Tidwell, Canton, 10-over 81; 12, (tie) Sebastian Sanchez, Whitehouse, 11-over 82; Harrison May, Tyler, 11-over 82; 14, Tristan Williams, Tyler, 15-over 86; 15, Kameron Scott, Paris, 18-over 89.

Girls 11-12 — 1, Katelyn Henslee, Rusk, 32-over 104; 2, Sara Thomas, Tyler, 57-over 129.

Girls 13-14 — 1, Kyambria Acy, Tyler, 24-over 96.

Girls 15-18 — 1, Macy Rutland, Gladewater, 15-over 86; 2, J’Dee Stovall, Longview, 16-over 87; 3, Madison Brown, Kemp, 19-over 90; 4, Mary Jane Watson, Grapeland, 27-over 98.

———

East Preps Tournament (Nine Holes)

Boys 9-10 — 1, Logan Houl, Diboll, 1-under 35; 2, Davis Green, Tyler, 11-over 47; 3, Eli Thomas, Tyler, 18-over 54; 4, Camden Holcomb, Canton, 22-over 58; 5, Max Mitchell, Tyler, 28-over 64.

Boys 11-12 — 1, Hunter Houl, Diboll, 4-over 40; 2, Samuel Smothers, Nacogdoches, 5-over 41; 3, Lawton Emmons, Tyler, 8-over 44; 4, Cason Wagner, Kilgore, 9-over 45.

Boys 13-14 — 1, Henry Chan, Heath, 5-over 41; 2, Kade Strickland, Mount Pleasant, 6-over 42; 3, Owen Huestis, The Colony, 8-over 44; 4, Jake Burchfield, Bullard, 21-over 57.

Girls 9-10 — 1, Julia Hammond, Whitehouse, 14-over 50.

Girls 11-12 — 1, Emily Machin, Tyler, 5-over 41; 2, Kenzie McClenny, Lindale, 26-over 62.

Girls 13-14 — 1, Trista Valentine, Chandler, 23-over 59; 2, Malynn Hable, Tyler, 39-over 75.

Recommended for you

Load comments