Waco Reicher, which won TAPPS 2-4A and reached the state final four, led the league with six players selected to the all-district softball team.

Bishop Gorman had three players selected to the first team while Grace Community had two.

From the Lady Crusaders, freshman pitcher Katelin Jacobi, senior shortstop Jessica Jacobi and junior catcher Rachel Carney earned first-team honors.

Kylee Stanley, a sophomore shortstop, and Taylor Kingsley, a freshman pitcher, earned the honor for the Lady Cougars.

All Saints placed two players on the all-district second team: Hannah Henderson (freshman catcher) and Kali Ridley (freshman pitcher).

Grace’s Devin Barnes (junior catcher), Haley Evans (freshman right fielder) and Ashley Sisemore (senior left fielder) made the second team in addition to Gorman’s Rebecca Waters (freshman third baseman) and Kimi Prevost (junior first baseman).

———

2012 TAPPS 2-4A All-District Softball Team

First Team

Sarah Beth Toben, Jr. P, Waco Reicher

Klemson Lancaster, So. SS, Reicher

Sarah Teague, Sr. 1B, Reicher

Megan Mendiola, Fr. 3B, Reicher

Katie Polansky, Sr. C, Reicher

Katie Glomb, Jr. LF, Reicher

Ryann Sills, So. P, Dallas First Baptist

Tatianna Abeni, So. 3B, First Baptist

Kylee Stanley, So. SS, Grace Community

Katelyn Rippy, Sr. P, Dallas Christian

Katelin Jacobi, Fr. P, Bishop Gorman

Jessica Jacobi, Sr. SS, Gorman

Rachel Carney, Jr. C, Gorman

Taylor Kingsley, Fr. P, Grace

Meredith Tadewald, Jr. SS, Dallas Parish Episcopal

Emily Leib, Jr. 1B, Parish Episcopal

Second Team

Jordan Armstrong, Sr. RF, Reicher

Alyssa Garcia, Jr. CF, Reicher

Kelsey Child, Fr. 2B, Reicher

Melanie Johnson, So. CF, Dallas Christian

Jordan Taylor, Jr. SS, Dallas Christian

Devin Barnes, Jr. C, Grace

Haley Evans, Fr. RF, Grace

Ashley Sisemore, Sr. LF, Grace

Kristen Verheyven, Sr. SS, First Baptist

Rebecca Waters, Fr. 3B, Gorman

Kimi Prevost, Jr. 1B, Gorman

Libby Harrison, Fr. 3B, Parish Episcopal

Samantha Kimichik, Jr. CF, Parish Episcopal

Haley Block, Sr. C, Parish Episcopal

Hannah Henderson, Fr. C, All Saints

Kali Ridley, Fr. P, All Saints

Honorable Mention

Reicher — Katie Marroquin, Jr. OF; Elise Brown, Sr. RF; Haley Webre, Fr. LF. Dallas Christian — Bretleigh Money, Sr. 2B; Ashley Whitby, Sr. C; Molly Witherspoon, Sr. RF. Grace — Brooke McClenny, So. CF; Kristen Mayfield, So. 1B; Chelsea Clark, Fr. 3B; Fallon Roberts. First Baptist — Breanna Kurtz, So. C. Gorman — Sarah Kent, So. CF; Eleanor Becerra, Sr. 2B. All Saints — Kate Russell, So. CF. Parish Episcopal — Caitlin Colvin, Sr. OF; Gillian Colvin, Fr. P; Jasmine Samer, Fr. OF.

Recommended for you

Load comments