Chanlee Oakes

Rains sophomore pitcher Chanlee Oakes (center) is presented the championship MVP plaque by UIL officials after the LadyCats defeated Hallettsville, 6-2, in the Class 3A state softball championship game in Austin. She was also named the Player of the Year on the Class 3A Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball team. UIL Photo

The Emory Rains High School softball team dominated the Class 3A season. So it was only natural the LadyCats would color the all-state team blue and white.

Pitcher Chanlee Oakes and Coach Scott Delozier earned superlative awards on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball team that was released on Saturday. Voting is by writers and broadcasters around the state.

Oakes, a sophomore, had a record of 32-1 in the circle with a 1.16 ERA to earn 3A Player of the Year honors. She added 162 strikouts with just 26 walks. She was also a standout at the plate with an average of .464 with 11 doubles, three triples and a home run with 48 RBIs. She scored 31 runs and did not commit an error.

Delozier led Rains to a 34-1 record and a 6-2 win over Hallettsville in the 3A title game in Austin to garner Coach of the Year. He helped the LadyCats to the Class 4A state tournament in 2018.

Joining Oakes on the first team were three teammates — catcher Catrin Hoffman, second baseman Elissa Elliott and outfielder Presley McAree.

Other East Texans on the first team were utility/designated player Makana Morton of West Rusk and outfielder Pearl Perry of Hughes Springs.

Grand Saline pitcher Delana Meyer, White Oak pitcher Lillian Scalia and Diboll shortstop Ashtyn Alvarez earned second-team honors with New Boston pitcher Morgan McAlexander (UT Tyler signee), Rains third baseman Jasmine Mott and Mount Vernon outfielder Heather Brown garnering third-team honors.

East Texans making honorable mention were pitchers Riley Price of Edgewood, Michayla DeLeon of Mount Vernon, Kayla Palomino of Diboll, Marisol Kennedy of Hughes Springs, Analese Cano of Harmony, Morgan Benge of White Oak, Zoe Lanier of Hughes Springs, Joelle Newton of New Diana and Julie Waddell of West Rusk; catchers Madi Brown of New Diana, Brook Bolin of Grand Saline, Savannah Lockler of Mount Pleasant Chapel Hill, Harlie Robertson of Mount Vernon, Karmen Searcy of Hughes Springs and Katelyn Welborn of Harmony; first basemen Alexis Kearney of Rains, Haley Manns of New Diana and Allyson Floyd of West Rusk; third baseman Heather Zook of New Diana, Brook Floyd of West Rusk, Adriana Bradley of Tatum and Delaynie Nash of Harmony; shortstops Prelie Turney of Pollok Central, Leo Terry of Rains, Samantha McGrew of White Oak, Carlee Ratliff of New Boston, Annie Coffey of Mount Vernon, Sarah Davis of Sabine and Kayla Evans of Elysian Fields; outfielders Marlee Seahorn of Harmony, Johnae Robinson of Pollok Central, McKenna Manes of New Diana, Daphne Bogenschutz of White Oak, Shelbie Fickling of Hughes Springs and Haven Hardy of Diboll; and outfielders Calleigh King of Sabine and Gracie Ewing of Scurry-Rosser.

Class 6A

Katy, the Class 6A champion, swept the top awards with pitcher Alyssa LeBlanc and first baseman Chloe Cobb sharing Player of the Year honors. Katy’s Kalum Haac was Coach of the Year.

Longview pitcher Kennedy Cameron was voted to the second team.

Honorable mention candidates were a trio of Longview Lady Lobos — catcher Kerris Cameron, shortstop Jordan McClain and utility/DP Zekyia Robinson.

Class 5A

Angelton won the 5A state title and nabbed Player of the Year (pitcher Aaliyah Garcia) and Coach of the Year (Cindy Rubio) honors.

Hallsville pitcher Jaydin Ainsworth was on the second team with Mount Pleasant pitcher Averie Ayers and shortstop Jordna Dickerson making third team.

Honorable mention were Jacksonville pitcher Saylor Williams, Longview Pine Tree Brooklyn Berry, Jacksonville first baseman Emily Moreira, Mount Pleasant first baseman Pinky Green, Jacksonville third baseman Jordyn Whitaker, Mount Pleasant third baseman Carson Zachry, Pine Tree shortstop Sydney Robinson, Hallsville shortstop Lorena Ramirez, Jacksonville outfielder Gracie Jackson, Mount Pleasant outfielder Tatyana Wilkerson and Whitehouse utility/DP Maddie Wright.

Class 4A

Huffman Hargrave won both of its state tournament games by a combined score of 16-0 to capture the championship.

The Falcons pitcher, Katy Janes, was named Player of the Year with HH’s Garrett Gates earning coaching honors.

Karstlyn Iltis, first baseman for Paris North Lamar, was the only East Texan on the first team.

On the second team were Gilmer pitcher Madeline Barber, Bullard outfielder Aspyn Grossman and Kilgore outfielder Mackenzie Cavanaugh.

Third-teamers were Kilgore pitcher Kristen Wilson, Carthage pitcher Taylor Willis and Longview Spring Hill utility/DP Samantha Schott.

Earning honorable mention were pitchers Madelina Wells of Henderson, Jaycie Hall of North Lamar, Ariel Matula of Bullard and Hope Williams of Chapel Hill; catcher Bailey Downing of Kilgore; first baseman Hailee Jo Lewis; third basemen Sidney Foster of Bullard, Roo Harrison of Carthage and McKenna Wood of Pittsburg; shortstops Ashlyn Reavis of North Lamar, Gabby Nicholls of Bullard and Bre Jones of Texarkana Pleasant Grove; outfielders Kirsten Waller of Gilmer, Jolee Dixon of Bullard and Kaylie Clark of Henderson; and utility/DP Milee Green of Henderson.

Class 2A

Crawford captured the Class 2A title with an 8-7 win in eight innings over Thorndale.

The Lady Pirates earned top honors — pitcher Makey Dunbar was named Player of the Year with Kirk Allen tabbed Coach of the Year.

Beckville first baseman Shelley Pierce earned first-team honors with teammate and pitcher Ally LaGrone garnering a second-team slot. Beckville’s Kinley Pepper, an outfielder, made the third team.

East Texans making honorable mention were pitchers Cadie Currie of Grapeland and Jaylin Blakeney of Overton; catcher Abbie Orrick of Martin’s Mill; shortstop Madisyn Bridges of Beckville; and utility/DP Madelynn Lacaze of Union Grove and Haley McMillan of Overton.

Class 1A

D’Hanis won the 1A crown with a 9-7 win over Chireno.

D’Hanis pitcher Marissa Santos (Player of the Year) and Jose Martinez (Coach of the Year) earned the top awards.

Chireno third baseman Jaleigh Johnson was named to the first team with teammate and first baseman Emma Bennett making the second team.

Honorable mention candidates from East Texas were pitchers Kala Durrett of Chireno and Kourtney Smith of Fruitvale; catcher Lulu Campbell of Fruitvale; second baseman Alana Caskey of Chireno and outfielder Kennedy Kizzia of Fruitvale.

---

Listed are the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Softball Teams for the 2019 season.

CLASS 6A

Coach of the Year: Kalum Haac, Katy

Player of the Year: (tie) Alyssa LeBlanc, Katy; Chloe Cobb, Katy

FIRST TEAM

Pitcher: Kennedy Hines, Klein Collins; Alyssa LeBlanc, Katy; Aliyah Pritchett, Comal Canyon

Catcher: Brooke Diaz, Eagle Pass

First base: Chloe Cobb, Katy

Second base: Sara Vanderford, Deer Park

Third base: Lauren Garcia, El Paso Montwood

Shortstop: Jourdyn Campbell, Kingwood

Outfield: Isabella Dayton, Wylie; Amanda Desario, Keller; Baylea Brandon, Leander

Utility/DP: Kallie Erwin, Hurst L.D. Bell

SECOND TEAM

Pitcher: Kennedy Cameron, Longview; Danielle Serna, Austin High; Jodie Aguirre, Alvin

Catcher: Hayden Brown, Keller

First base: Hunter Vestal, Comal Canyon

Second base: Cameryn Wincher, Pasadena Dobie

Third base: Riley Love, Keller

Shortstop: Katy Schaefer, Klein Collins

Outfield: Lauren Hatch, Fort Bend Kempner; Reagan Hukill, Mansfield; Tori Whitlock, Katy

Utility/DP: Kailey Brown, San Antonio Lady Bird Johnson

THIRD TEAM

Pitcher: Taylor Bachmeyer, Pflugerville Hendrickson; Britton Rogers, Cy Ranch; Dylann Kaderka, Keller

Catcher: Cait Calland, Katy

First base: Mia Cantu, Klein Collins

Second base: Abriana Garcia, Cypress Lakes

Third base: Angel Morales, Aldine MacArthur

Shortstop: Alyssa Washington, Abilene

Outfield: Star Ferguson, Fort Bend Kempner; Monee Montilla, Edinburg Vela; Emily Olguin, Mansfield Lake Ridge

Utility/DP: Jasie Williams-Roberts, Deer Park

HONORABLE MENTION

Pitcher: Madison Cotton, Belton; Mackenzie Lucio, Euless Trinity; Annie Gunther, Wylie; Maxine Valdez, Buda Hays; Jessica Adams, Bryan; Kaylen Washington, Abilene; Torrey Hogan, Wolfforth Frenship; Madelyn Wright, Fort Worth Eaton; Kaitlin Galvan, Eagle Pass; Taylor Tubbs, Belton

Catcher: Hope Rodriguez, Edinburg North; Gaby Garcia, Southlake Carroll; Gabby Coffey, Prosper; Kerris Cameron, Longview; Paige Nunes, Belton; Kaitlyn Corn, The Woodlands College Park; Victoria Valdez, Alvin

First base: Kenzlee Zaher, Fort Worth Eaton; Tessa Galipeau, Keller; Caleigh Robinson, Belton

Second base: Annabel Segoviano, Edinburg North; Kadyn Trochim, Waco Midway; Allison Saville, Klein Oak; Miranda Davilla, Belton; Kennedy Crites, Fort Worth Eaton; Brooke Davis, Keller

Third base: Maddison Parker, Belton; Faith Fernandez, Waco Midway; Skylar Sirdashney, The Woodlands; Haley Morse, Mansfield; Elizabeth Joyner, Round Rock Westwood; Tauryn Cummings, Humble Summer Creek; Jessica Day, Lake Travis; Qo’Bi Harvest, Wolfforth Frenship; Destiny Rodriguez, Converse Judson; Mary Pourcio, Alvin

Shortstop: Rylen Wiggins, Wylie; Taylor Pleasants, Pasadena Dobie; Jade Chavarria, Bryan; Avery Drake, Belton; Briana Tubby, Richardson Pearce; Yasmine Avila, El Paso Pebble Hills; Sydney Belvin, Comal Canyon; Paige Hulsey, Klein Oak; Jordan McClain, Longview; Clarissa Barron, Alvin

Outfield: Kayla Falterman, The Woodlands; Ashley York, Kingwood; Riley Martin, Pearland; Keely Williams, Converse Judson; Caraline Woodall, Keller; Ashley Ambrosy, Fort Worth Eaton; Skylar Stockton, The Woodlands; McKenley Clark, Waco Midway; Madison Ward, Belton; Chelsea Blankenship, Fort Worth Eaton; Piper Hankins, Euless Trinity; Skyler Shaw, Wylie; Reba Reyes, Los Fresnos

Utility/DP: Madison Fernandez, San Antonio Marshall; Camryn Collier, Waco Midway; Madison Fernan, San Antonio Marshall; Kalei Christensen, McKinney; Emily Tran, Klein Cain; Eryn Sanchez, Klein Oak; Zekyia Robinson, Longview

---

CLASS 5A

Coach of the Year: Cindy Rubio, Angleton

Player of the Year: Aaliyah Garcia, Angleton

FIRST TEAM

Pitcher: Aaliyah Garcia, Angleton; Karlie Charles, The Colony; Lizette Del Angel, Corpus Christi Calallen

Catcher: Alyssa Hickman, Kerrville Tivy

First base: Aiyana Coleman, A&M Consolidated

Second base: Trinity Cannon, Forney

Third base: Aaliyah Ortiz, San Antonio Southwest

Shortstop: Camille Corona, Dripping Springs

Outfield: Baylee Lemons, Magnolia; Brionna Warren, College Station; Tish Williams, Lubbock Monterrey

Utility/DP: Kristin Fifield, El Paso Chapin

SECOND TEAM

Pitcher: Savanna Derochers, Forney; Hailey Hudson, College Station; Jaydin Ainsworth, Hallsville

Catcher: Grace Ross, Austin Crockett

First base: Sadie Hewitt, Forney

Second base: Alexia Morales, El Paso Chapin

Third base: Abby Buettner, Denton Ryan

Shortstop: Jayda Coleman, The Colony

Outfield: Ellie Grill, Angleton; Taysia Tate, Leander Glenn; Olivia Wick, The Colony

Utility/DP: Marissa Medina, Kerrville Tivy

THIRD TEAM

Pitcher: Ashley Vallejo, Willis; Averie Ayers, Mount Pleasant; Toni Gonzalez, El Paso Andress

Catcher: Mayce Allen, Frisco Independence

First base: Jamison Holder, Magnolia

Second base: Aviana Gonzalez, Corpus Christi Calallen

Third base: Jalee McDonald, Fort Worth Arlington Heights

Shortstop: Jordan Dickerson, Mount Pleasant

Outfield: Kendall Tramel, College Station; Haley Butler, Royse City; Jillian Gutierrez, Alvin Shadow Creek

Utility/DP: Stephanie Chico, Fort Worth Arlington Heights

HONORABLE MENTION

Pitcher: Rachel Kuehnle, Lubbock Cooper; Rileigh Harris, Leander Glenn; Emiley Kennedy, Montgomery Lake Creek; Mackenzie Mitchell, A&M Consolidated; Chloe Riassetto, Friendswood; Kaitlyn Secor, Kerrville Tivy; Bethany Garrett, Georgetown East View; Destini Trahan, Nederland; Saylor Williams, Jacksonville; Dakota Davis, El Paso Burges; Lauren Lucas, Little Elm

Catcher: Bailey Hudgeons, Dripping Springs; Sydney Collazos, Georgetown; Brooklyn Berry, Longview Pine Tree; Emily Berryhill, Leander Glenn; Brianna Garcia, Manvel; Jacee Hamlin, The Colony; Lainie LeFlore, Kaufman

First base: Emily Moreira, Jacksonville; Kaitlyn Derheim, McKinney North; Pinky Green, Mount Pleasant

Second base: Madison Nguyen, Magnolia; Harley Coxon, Wichita Falls Rider; Riley Flores, Lubbock Coronado

Third base: Caylynn Esparza, Friendswood; Lauren Herrin, A&M Consolidated; Jordyn Whitaker, Jacksonville; Carson Zachry, Mount Pleasant; Mia Scott, Angleton

Shortstop: Caleigh Cross, Forney; Aniyah Burns, Alvin Shadow Creek; Danieca Cofey, Angleton; Aracely Araiza, El Paso Bel Air; Katherine Flores, Corpus Christi Calallen; Kathryn Marshall, Brenham; Brianna Evans, Red Oak; Sydney Robinson, Longview Pine Tree; Lorena Ramirez, Hallsville

Outfield: Macie Stewart, Hutto; Gracie Jackson, Jacksonville; Jade Montoya, Lubbock Coronado; Gillian Verde, Kaufman; Theron Zachary, Lubbock Cooper; Cassidi Mullen, Royse City; Lauren Sorrells, A&M Consolidated; Lexi Harris, Georgetown East View; Maggie Hendrix, Montgomery; Tatyana Wilkerson, Mount Pleasant

Utility/DP: Brooke Johnson, Royse City; Maddie Wright, Whitehouse; Caitlyn Dietert, A&M Consolidated; Jillian Whitmire, Sherman

---

CLASS 4A

Coach of the Year: Garrett Gates, Huffman Hargrave

Player of the Year: Katy Janes, Huffman Hargrave

FIRST TEAM

Pitcher: Abby McKeown, Belleille; Katy Janes, Huffman Hargrave; Chyanne Ellett, Brownwood

Catcher: Bailey Bowers, Livingston

First base: Karstyn Iltis, Paris North Lamar

Second base: Mackenzie Vasquez, Boerne

Third base: Amanda Marek, Robinson

Shortstop: Candain Callahan, Canyon

Outfield: Dez Cardenas, Huffman Hargrave; Ashlyn Weinheimer, Fredericksburg; Kate Wenzel, Fredericksburg

Utility/DP: Jamie Gilbert, LaVernia

SECOND TEAM

Pitcher: Madeline Barber, Gilmer; Hannah Howell, Anna; Caleigh Millican, Splendora

Catcher: Felizia Hinojosa, Beeville Jones

First base: Gracie Bumpurs, Splendora

Second base: Emilie Blakley, Madisonville

Third base: Alicia Rosalez, Seminole

Shortstop: Kaydee Bennett, Sunnyvale

Outfield: Aspyn Grossman, Bullard; Messiah San Miguel, Pleasanton; Mackenzie Cavanaugh, Kilgore

Utility/DP: Jadeyn Merrill, Lamesa

THIRD TEAM

Pitcher: Kristen Wilson, Kilgore; Cassie Homniok, Sweeny; Taylor Wills, Carthage

Catcher: Elizabeth Schmidt, Midlothian Heritage

First base: Madison McDonald, Pleasanton

Second base: Madilyn Findley, Fredericksburg

Third base: Audrey Soloman, Melissa

Shortstop: Sydney Fritsch, La Grange

Outfield: Jazzy Garcia, Monahans; Kiara McCoy, Kingsville King; Hannah Morland, Anna

Utility/DP: Samantha Schott, Longview Spring Hill

HONORABLE MENTION

Pitcher: Laney Roos, Aubrey; Marley Moralez, Andrews; Kaylee Davis, Venus; Abby Cousins, Needville; Kaci West, Liberty; Emily Ripkoski, Navasota; Madeline Wells, Henderson; Jaycie Hall, Paris North Lamar; Ariel Matula, Bullard; Alexis Pevehouse, Melissa; Hope Williams, Chapel Hill; Jocelyn Bright, Burkburnett; Selene Garza, Zapata; Caroline Esquivel, Beeville Jones

Catcher: Lexie Roos, Aubrey; Missy Muras, La Grande; Kimberlin Hopkins, Sanger; Chloe Dunn, Levelland; Paola Holguin, Fabens; Averie Sims, Madisonville; Mia Nunez, Navasota; Bailey Downing, Kilgore

First base: Hailee Jo Lewis, Kilgore; Sofia Salcido, Fabens; Alie Robertson, Sweeny; Makayla Mendez, Beeville Jones

Second base: Tatum Stephens, Robinson; Alyssa Olivias, Seminole; Shaelyn Sanders, Splendora; Jaylen Pritchard, Liberty; Jessalyn Burkett, Beeville Jones; Madison Ramsey, Hamshire-Fannett

Third base: Sidney Foster, Bullard; Kaci Donaldson, Lorena; Zowe Villarreal, Kingsville King; Desiree Calderon, Navasota; Madison Gaston, Anna; Kelsea Armstrong, Burkburnett; Roo Harrison, Carthage; McKenna Wood, Pittsburg

Shortstop: Chloe Bryan, Pleasanton; Brooke Sivek, Boerne; Ashlyn Reavis, Paris North Lamar; Gabby Nicholls, Bullard; Bre Jones, Texarkana Pleasant Grove

Outfield: Dominique DeJesus, Rio Hondo; Ashlyn Wachtendorf, Lorena; Kirsten Waller, Gilmer; Jolee Dixon, Bullard; Leah Gerred, Burkburnett; Kaylie Clark, Henderson; Kailee Jones, La Grange; Haylie Oakes, Columbia; Sadie Parker, Livingston; Taylor Strain, Robinson

Utility/DP: Grason Long, Livingston; Cori Byrd, Sweeny; Milee Green, Henderson; Mackenzie Figarelli-Everett, Kingsville King; Annie Gillespie, Brownwood

---

CLASS 3A

Coach of the Year: Scott Delozier, Rains

Player of the Year: Chanlee Oakes, Rains

FIRST TEAM

Pitcher: Chanlee Oakes, Rains; Rylee Trilcek, Hallettsville; Carissa De Los Santos, Santa Gertrudis

Catcher: Catrin Hoffman, Rains

First base: Gabby Oliver, McGregor

Second base: Elissa Elliott, Rains

Third base: McKenna Driver, Bushland

Shortstop: Peyton Lee, Clyde

Outfield: Presley McAree, Rains; Pearl Perry, Hughes Springs; Bella Smith, Bells

Utility/DP: Makana Morton, West Rusk

SECOND TEAM

Pitcher: Delana Meyer, Grand Saline; Cheyenne Floyd, Bells; Lillian Scalia, White Oak

Catcher: Kayleigh Hannah, West

First base: Jayla Gaines, New Waverly

Second base: Kenzie Lange, Hallettsville

Third base: Sydnee Shea, Early

Shortstop: Ashtyn Alvarez, Diboll

Outfield: Corley Carr, Bushland; Cynthia Sizemore, Trinity; Sierra Chapa, Jarrell

Utility/DP: Jillian Howell, Bushland

THIRD TEAM

Pitcher: Halle Lytal, Bushland; Morgan McAlexander, New Boston; Kenzie Seely, Whitney

Catcher: Emma Humplik, Orangefield

First base: Brooklynn Swacker, Danbury

Second base: Madison Runyan, West

Third base: Jasmine Mott, Rains

Shortstop: Kamryn Gibbs, Slaton

Outfield: Ashlee LaRue, Blanco; Heather Brown, Mount Vernon; Jordyn Reese, West

Utility/DP: Alexis Tanguma, Bells

HONORABLE MENTION

Pitcher: Elizabeth Schroeter, Gunter; Jaylyn Harvey, Banquete; Riley Price, Edgewood; Michayla DeLeon, Mount Vernon; Lauren Kizer, Brock; Kayla Palomino, Diboll; Jayden Moore, Goliad; Marisol Kennedy, Hughes Springs; Kaitlyn Turner, Clyde; Madison Vela, Odem; Molly Vandenbout, Little River Academy; Analese Cano, Harmony; Morgan Benge, White Oak; Zoe Lanier, Hughes Springs; Joelle Newton, New Diana; Katie McAnelly, Brady; Kendall Candioto, Paradise; Victoria Carby, Stanton; Julie Waddell, West Rusk; Anna Green, Ore City

Catcher: Madi Brown, New Diana; McKenzie Schulze, Little River Academy; Mackenzie Cave, Wichita Falls City View; Brook Bolin, Grand Saline; Ashley Pruiette, Georgetown Gateway Prep; Bailey Butcher, Trinity; Hailey Blankenship, Brock; Julie Michalcik, Hallettsville; Kassidy Nicholson, Goliad; Savannah Lockler, Mount Pleasant Chapel Hill; Harlie Robertson, Mount Vernon; Karmen Searcy, Hughes Springs; Katelyn Welborn, Harmony

First base: Alexis Kearney, Rains; Haley Manns, New Diana; Gabby Oliver, McGregor; Allyson Floyd, West Rusk

Second base: Jaycee Roberts, Clyde; Macey Thompson, Schulenburg; Madie Waddle, Groesbeck

Third base: Reagan Shackelford, Bonham; Kori Smith, Trinity; Sage Harlow, Whitewright; Heather Zook, New Diana; Brook Floyd, West Rusk; Adriana Bradley, Tatum; Delaynie Nash, Harmony

Shortstop: Cecilia Vasquez, New Waverly; Prelie Turney, Pollok Central; Leo Terry, Rains; Samantha McGrew, White Oak; Carlee Ratcliff, New Boston; Haylie Mitchell, Groesbeck; Kylie Fletcher, Whitney; Annie Coffey, Mount Vernon; Sarah Davis, Sabine; Kayla Evans, Elysian Fields; Makenzie Wimmer, Cameron Yoe

Outfield: Marlee Seahorn, Harmony; Kaitlyn Adair, Brady; Hannah Griffith, Bishop; Courtney Woytek, Hallettsville; Johnae Robinson, Pollok Central; Shelby Jones, Bonham; McKenna Manes, New Diana; Daphne Bogenschutz, White Oak; Shelbie Fickling, Hughes Springs; Landry Felts, Brock; Savannah Vansa, Little River Academy; Sam Gatica, Slaton; Haven Hardy, Diboll; Natalie Alexander, Whitewright

Utility/DP: Mallory Stout, Trinity; Elaine Griggs, San Angelo; Calleigh King, Sabine; Kelsi Tonips, Brock; Kacie Johnson, Lexington; Gracie Ewing, Scurry-Rosser

---

CLASS 2A

Coach of the Year: Kirk Allen, Crawford

Player of the Year: Makey Dunbar, Crawford

FIRST TEAM

Pitcher: Makey Dunbar, Crawford; Riley White, Thorndale; Laynie Brown, Windthorst

Catcher: Abby Brown, Windthorst

First base: Shelley Pierce, Beckville

Second base: Arazeli Reyes, Winters

Third base: Kyla Mach, Crawford

Shortstop: Skyler Brooks, Miles

Outfield: Susan Muncrief, Pineland West Sabine; Emilee Baker, Thorndale; Brighton Bain, Mart

Utility/DP: Gracie Green, Harper

SECOND TEAM

Pitcher: Ally LaGrone, Beckville; Hannah Spring, Pineland West Sabine; Cameron Cowan, Shiner

Catcher: Saleen Jalomo, Winters

First base: Skylar Lee, Winters

Second base: Harlee Franklin, Pineland West Sabine

Third base: Kelsey Kovar, Thorndale

Shortstop: Halli Hall, Pineland West Sabine

Outfield: Emma Frick, Pineland West Sabine; Taylor Boyd, Italy; Kathryn Hoffman, Junction

Utility/DP: Haley Primrose, Pineland West Sabine

THIRD TEAM

Pitcher: Kennedy Parker, Mart; Payton Reynolds, Valley View; Ellie Bailey, Tom Bean

Catcher: Victoria Mosqueda, Bosqueville

First base: Lexi Stanley, Axtell

Second base: Taylor Wenske, Shiner

Third base: Kennedy Kalka, Axtell

Shortstop: Kelci Nanney, Valley View

Outfield: Kinley Pepper, Beckville; McKenzie Ventress, Winters; Alyssa Holst, Woodsboro

Utility/DP: Carrie Johnson, Collinsville

HONORABLE MENTION

Pitcher: Cadie Currie, Grapeland; Emilee Wade, Bosqueville; Victoria Rater, Archer City; Hannah Morales, Floydada; Jordan Johnson, Junction; Jaylin Blakeney, Overton; Emily Janek, Italy; Reagan Blaschke, Woodsboro; Megan Depew, Holland; Carrie Johnson, Collinsville; Malarie Mican, Weimar; Mimi Sandoval, Lovelady

Catcher: Abbie Orrick, Martin’s Mill; Gracie Cavin, Collinsville; Skylar Heger, Weimar; Ariel Ramon, Hale Center; Lindy Reid, Archer City

First base: Dylan Tapia, Junction; Riley Lane, Pineland West Sabine

Second base: Emmy Pennell, Tom Bean; Karsyn Taylor, Lindsay; Cameryn Latham, Windthorst

Third base: Lakota Townley, Italy; Querstin Lara, Winters

Shortstop: Emry McDonough, Bosqueville; Madisyn Bridges, Beckville; Briyana Cuellar, Woodsboor; Taylor Williams, Tom Bean

Outfield: Anna Metcalf, Pineland West Sabine; Olivia Hertel, Lindsay; Jacy Stubblefield, Lovelady; Bayley Pair, Hawley; Andrea Galvan, Italy

Utility/DP: Madelynn Lacaze, Union Grove; Haley McMillan, Overton; Breanna Leathers, Hawley; Macy McAdams, Junction

---

CLASS A

Coach of the Year: Jose Martinez, D’Hanis

Player of the Year: Marissa Santos, D’Hanis

FIRST TEAM

Pitcher: Katie Gray, Gail Borden County; Marissa Santos, D’Hanis; Grayson Lightfoot, Lipan

Catcher: Morgan Wright, Gorman

First base: Hannah Martinez, D’Hanis

Second base: Mattie Brumbelow, Gail Borden County

Third base: Jaleigh Johnson, Chireno

Shortstop: Taylor Clark, Lipan

Outfield: Chloe Cowan, D’Hanis; Nelly Vargas, Chireno; Kayleigh Pippin, Bryson

Utility/DP: Cassandra Zerr, D’Hanis

SECOND TEAM

Pitcher: Caitlyn Clark, Gorman; Kyla Jones, Bryson; Corinne Ray, Bloomburg

Catcher: Tatum Treadwell, Gail Borden County

First base: Emma Bennett, Chireno

Second base: Sarah Murphy, Hermleigh

Third base: Kaitlyn Cribbs, Gail Borden County

Shortstop: Kelsie Guthery, Gorman

Outfield: Rayme Jones, Borden County; Keeley Campbell, Abbott; Raigan Nichols, Dodd City

HONORABLE MENTION

Pitcher: Kala Durrett, Chireno; Tori Dotson, Dodd City; Kourtney Smith, Fruitvale

Catcher: Erin Green, Lipan, Lulu Campbell, Fruitvale; Madi Rhodes, D’Hanis

First base: Journie Hillard, Dodd City; Makenzie Milhauser, Gail Borden County

Second base: Alana Caskey, Chireno; Danyelle Bernal, D’Hanis

Third base: Hope Carvajal, Avalon; Natalie McFadin, D’Hanis; Kaitlyn Divin, Abbott

Shortstop: Haddie Flanigan, Borden County; Lillyan Digby, Hermleigh

Outfield: Kennedy Kizzia, Fruitvale; Allison Buchanan, Gail Borden County

TWITTER: @PhilHicksETFS

Recommended for you

Load comments