Grace's Clayton brings home two golds

Grace Community's Kade Clayton won gold medals in the 110- and 300-meter hurdles Saturday at the TAPPS 4A state track and field championships at Baylor's Hart-Patterson Complex. (Courtesy Photo)

WACO — Grace Community sophomore Kade Clayton will return to Tyler with two gold medals draped around his neck.

Clayton pulled off two narrow victories to win the 110- and 300-meter hurdles at the TAPPS 4A track and field state championships Saturday at Baylor’s Hart-Patterson Complex.

Clayton’s haul highlighted the day for Tyler-area athletes at the TAPPS meet that included all classifications. The Bullard Brook Hill boys turned in the best team finish by taking third in 3A.

In the 110 hurdles, Clayton finished in 14.69 seconds, 0.03 ahead of Houston Lutheran South’s Rainier Richter.

Clayton’s margin of victory was even slimmer in the 300 hurdles. His time of 38.37 was just fast enough to edge Arlington Grace Prep’s Landon Stovall by 0.01.

Both of Clayton’s times were 4A meet records.

The Guard’s third-place finish was aided by two silver medals by Austin Langemeier and another from Wade Karam.

Langemeier was unable to top rival Sten Stray-Gunderson of Carrollton Prince of Peace in both the 800 and 1,600 — both races the Brook Hill senior won last year. Langemeier ran the 800 in 1:58.51 and the 1,600 in 4:35.56, just behind Stray-Gunderson both times.

Karam took home the silver in the 400, finishing the quarter mile in 50.38.

Karam also ran on Brook Hill’s fourth-place 4x100 relay team. Tyrone Brown, Gunnar Dorsey, Karam and Justin Phillips finished in 44.62 to push the Guard’s point total to 50 points. Dorsey also finished eighth in the 100 (11.88).

Prince of Peace won the boys 3A event with a 135 points while Colleyville Covenant Christian took the girls title with 110 points. The Lady Guard finished with 24 points for an eighth-place finish.

Tomball Concordia Lutheran won the 4A girls championship with 136.5 points while Bishop Gorman finished 13th (17 points), Grace 16th (9) and All Saints 22nd (1).

The 4A boys title went to Midland Christian with 127 points. The Crusaders took ninth (27 points), the Cougars 10th (24) and All Saints 22nd (2).

Gorman’s Grady Frazier won his second silver medal of the weekend by taking second in the 1,600 at 4:31.97. The senior was also runner-up in Friday’s 3,200.

Senior Crusader Caleb Williams took the bronze in the 100 in what may have been the closest race of the day. Houston Westbury Christian’s Vincent Turner won with a time of 11.10, followed by Fort Worth Christian’s 11.106 and Williams’ 11.109.

In the 800, Gorman’s Jeremy Obach scored a sixth-place finish, clocking in at 2:04.49.

The Lady Crusaders earned two top-six finishes in relays Saturday. Monica Hand, Ashton Kemp, Monica Maloney and Emma Pittman took fourth in the 4x200 with a time of 1:49.88. Allie Buzbee, Demi Darr, Kelly Frossard and Hand finished sixth in the 4x100 at 52.12.

Also for the Gorman girls, Hannah Frossard’s time of 5:52.91 in the 1,600 was good enough for sixth place and Maddie Raney finished seventh in the 200 at 26.68.

All Saints scored all of its points in the 800. On the boys side Taylor Ball took fifth at 2:03.89 while Jasmine Owens finished sixth at 2:27.40 for the Lady Trojans.

The Lady Cougars relay team of Whitney Bane, Rilee Miller, Madison Newman and Catherine Rook edged their rival Lady Crusaders team in the 4x100, taking fifth with a time of 51.70.

Also for the Grace girls, Mikaila Massenburge finished fourth in the 100 hurdles (16.44). Also in the hurdles for Grace, Keaton Yeatts was eighth in the 110 hurdles (16.70).

At the 1A level, the East Texas Christian Academy girls finished in eighth place with 24 points, led by their 4x400 relay team. Samantha Phillips, Courtney Craig, Amy Riggle and Lauren Smitherman finished second in a time of 4:37.60 for the Lady Panthers.

Craig and Phillips also scored for ETCA in other events. Phillips took fourth in the 400 at 1:06.52 and Craig finished fifth in the 100 with a time of 13.64.

The Panthers had two relays competing, one of which scored points. Cody White, William Finley, Nick Neal and Vernon Cooper ran both the 4x100 (fifth place, 48.14) and 4x200 (seventh place, 1:43.50). The four points earned gave the ETCA boys a 17th-place finish.


2012 TAPPS State Track And Field Championships

At Hart-Patterson Complex, Baylor University, Waco

Saturday's Results

Girls 4x100 Meter Relay 1A Finals

1, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2 (Hughes, Vikki , Harpold, Christina , Pedregon,

Claire , Morrow, Savannah ), 53.89. 2, AMARILLO ASCENSION 1-1 (Nair, Colleen ,

Fraser, Erin , Orr, Lauren , Koetting, Emily ), 54.38. 3, SPRING PROVIDENCE

1-2 (Schorlemer, Blake , Washington, Kaitlyn , Lewis, Kathryn , Berkhouse,

Laura ), 54.95. 4, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2 (Garza, Priscilla , Guerra,

Asun , Margaritz, Audra , Musser, Hannah ), 55.16. 5, GRANBURY HAPPY HILL FARM

1-1 (Patey, Lianna , Narvaez, Kristi , Moss, Brooke , Oshiro, Samantha ),

56.09. 6, WICHITA FL CHR SCH 1-1 (Battista, Ashtin , Skipworth, Abby ,

Vasquez, Aleksa , Heyen, Abby ), 56.19. 7, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2 (Gallo,

Gabi , Morris, Jordan , Skansi, Jessica , Yellitz, Megan ), 57.10. 8, DALLAS

WESTWOOD 1-1 (Navalta, Shelby , Sides, Lauren , Houshmand, Nicole , Houshmand,

Natasha ), 58.23.

Boys 4x100 Meter Relay 1A

1, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1 (Chickease, Alvin , Tercero, Angel , Brown,

Jamil , Torres, Josh ), 46.37. 2, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2 (Richburg,

Sawyer , Sultemeier, Hank , Hoermann, Jake , Johnson, Kenny ), 46.91. 3,

AMARILLO ASCENSION 1-1 (Koetting, Ross , Huebner, Adam , Lanier, Jordan ,

Lewis, Evan ), 47.08. 4, ORANGE COMMUNITY CHR 1-2 (Grant, Marquis , Alexander,

Jacob , LeBlanc, Joseph , Wagner, Charles ), 47.85. 5, TYLER EAST TX CHR 1-1

(White, Cody , Finley, William , Neal, Nick , Vernon, Cooper ), 48.14. 6,

BRENHAM CHR ACADEMY 1-2 (Stapleton, Cutter , Horne, Brandon , Marley, Jack ,

Stelter, Shane ), 50.26. 7, SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2 (Swisher, Tyler , Swick,

Matthew , Mittelberg, Jayson , Swick, Jacob ), 52.22. --, BROWNWD VICTORY LIFE

1-1 (Essary, Ethen , Rasco, Cole , McDaniel, Tyler , Hagood, Garrett ), DNF.

Girls 800 Meter Run 1A

1, Ward, Natalya, SAN ANTONIO NEW LIFE 1-2, 2:36.36. 2, Hornell, Anna, FW

COVENANT CLASSICAL 1-1, 2:41.14. 3, Dolch, Sierra, CONROE CALVARY BAPTIST

1-2, 2:43.60. 4, McDonald, Frances, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 2:51.52.

5, Richburg, Sydney, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 2:56.58. 6, McDowell, Macey,

LONGVIEW CHR SCH 1-1, 2:58.02. 7, Conley, Sarah, WICHITA FL CHR SCH 1-1,

2:58.37. 8, Blankenship, Holly, DALLAS WESTWOOD 1-1, 2:58.40.

Boys 800 Meter Run 1A

1, Tercero, Daniel, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 2:10.00. 2, Bryant, Aaron,

NACOGDOCHES REGENTS 1-1, 2:12.39. 3, Jasek, Luke, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II

1-2, 2:12.98. 4, Bailey, Ben, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 2:14.96. 5,

Hagood, Garrett, BROWNWD VICTORY LIFE 1-1, 2:17.06. 6, Orr, Alan, AMARILLO

ASCENSION 1-1, 2:18.17. 7, Sadulcan, Daniel, SAN ANTONIO RAINBOW HILLS 1-2,

2:22.09. --, Gaitan, Zachary, SAN ANTONIO RAINBOW HILLS 1-2, DNS.

Girls 100 Meter Hurdles 1A

1, Danley, Kendall, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 17.52. 2, Van Winkle, Melanie,

AMARILLO ASCENSION 1-1, 17.54. 3, Morales, Rhayana, CONROE CALVARY BAPTIST

1-2, 17.89. 4, Hughes, Vikki, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 18.54. 5, Tracy,

Karissa, SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2, 18.76. 6, Nair, Colleen, AMARILLO ASCENSION

1-1, 18.98. 7, Skansi, Jessica, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 19.11. 8, Miller,

Mandy, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 19.16.

Boys 110 Meter Hurdles 1A

1, Chickease, Alvin, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 16.61. 2, Treadway, Tanner,

HEATH FULTON SCH 1-1, 16.78. 3, Hoermann, Jake, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2,

16.85. 4, Leverett, Hayden, HEATH FULTON SCH 1-1, 17.33. 5, Lansing, Caleb,

AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 17.87. 6, Robbins, Jacob, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2,

18.58. 7, Lewis, Evan, AMARILLO ASCENSION 1-1, 20.01. 8, Pattillo, Parker,

FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 20.15.

Girls 100 Meter Dash 1A

1, Obie, Dorthie, SAN ANTONIO NEW LIFE 1-2, 12.95. 2, Battista, Ashtin,

WICHITA FL CHR SCH 1-1, 13.02. 3, Jones, Kami, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2,

13.21. 4, Morris, Brittany, CONROE LIFESTYLE CHR 1-2, 13.56. 5, Craig,

Courtney, TYLER EAST TX CHR 1-1, 13.64. 6, Love, Georgia, FW COVENANT

CLASSICAL 1-1, 13.65. 7, Morrow, Savannah, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 13.68.

8, Koetting, Emily, AMARILLO ASCENSION 1-1, 13.77.

Boys 100 Meter Dash 1A

1, Brown, Jamil, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 11.15. 2, Stauts, Josh,

LONGVIEW CHR SCH 1-1, 11.57. 3, Swisher, Tyler, SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2,

11.66. 4, Marshall, Kai, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 11.67. 5, Williamson,

DeAndre, SAN ANTONIO NEW LIFE 1-2, 11.85. 6, McElroy, Cody, WICHITA FALLS

NOTRE DAME 1-1, 12.00. 7, Sandoval, Juan, CONROE CALVARY BAPTIST 1-2, 12.15.

Girls 4x200 Meter Relay 1A

1, SPRING PROVIDENCE 1-2 (Kaiser, Maddie , Lewis, Kathryn , Ryan, Amanda ,

Schorlemer, Blake ), 1:54.17. 2, AMARILLO ASCENSION 1-1 (Nair, Colleen ,

Fraser, Erin , Orr, Lauren , Koetting, Emily ), 1:55.73. 3, FREDERICKSBURG

HERITAGE 1-2 (Hughes, Vikki , Harpold, Christina , Pedregon, Claire , Wallace,

Julianna ), 1:56.67. 4, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1 (Patey, Lianna , Narvaez,

Kristi , Oshiro, Samantha , Moss, Brooke ), 1:57.04. 5, WICHITA FL CHR SCH 1-1

(Battista, Ashtin , Skipworth, Abby , Heyen, Abby , Vasquez, Aleksa ),

2:00.50. 6, BRENHAM CHR ACADEMY 1-2 (Rigsby, Michelle , Jantzi, Brianna ,

Podeszwa, Salem , Rigsby, Christina ), 2:01.01. 7, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II

1-2 (Garza, Priscilla , Gilman, Lauren , Guerra, Asun , Margaritz, Audra ),

2:02.08. 8, BROWNWD VICTORY LIFE 1-1 (Bastardo, Brittney , Laird, Katie ,

Thomas, Julianne , Sadler, Kelsey ), 2:02.34.

Boys 4x200 Meter Relay 1A

1, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1 (Madden, Austin , Tercero, Angel , Brown,

Jamil , Torres, Josh ), 1:36.92. 2, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2 (Richburg,

Sawyer , Sultemeier, Hank , Hoermann, Jake , Johnson, Kenny ), 1:37.99. 3,

SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2 (Swisher, Tyler , Swick, Matthew , Reneau, Jacob ,

Hewell, Hunter ), 1:38.99. 4, BROWNWD VICTORY LIFE 1-1 (Essary, Ethen , Rasco,

Cole , McDaniel, Tyler , Joseph, Sem ), 1:39.50. 5, BOERNE GENEVA SCH 1-2

(Budde, Christopher , Ward, Logan , Anderson, Wiliam , Bomgarrs, Jake ),

1:39.80. 6, AMARILLO ASCENSION 1-1 (Huebner, Ben , Boren, Andrew , Koetting,

Ross , Lanier, Jordan ), 1:40.84. 7, TYLER EAST TX CHR 1-1 (White, Cody ,

Finley, William , Neal, Nick , Vernon, Cooper ), 1:43.50. 8, BRENHAM CHR

ACADEMY 1-2 (Horne, Brandon , Marley, Jack , Stelter, Shane , Stapleton,

Cutter ), 1:49.61.

Girls 400 Meter Dash 1A

1, Jones, Kami, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 61.13. 2, Pakes, Nadia, AUSTIN

VERITAS ACAD 1-2, 61.81. 3, Pirozzo, Hallie, WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1, 63.75.

4, Phillips, Samantha, TYLER EAST TX CHR 1-1, 66.52. 5, McDowell, Mckenzie,

LONGVIEW CHR SCH 1-1, 67.50. 6, Kaiser, Maddie, SPRING PROVIDENCE 1-2, 67.60.

7, Sandee, Symantha, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 68.90. 8, McDowell,

Macey, LONGVIEW CHR SCH 1-1, 76.15.

Boys 400 Meter Dash 1A

1, Williamson, DeAndre, SAN ANTONIO NEW LIFE 1-2, 52.69. 2, Joseph, Sem,

BROWNWD VICTORY LIFE 1-1, 53.38. 3, Gurley, Tyler, WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1,

54.23. 4, McCabe, Mike, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 54.44. 5, Huebner,

Ben, AMARILLO ASCENSION 1-1, 55.56. 6, Mueller, Paul, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL

II 1-2, 55.85. 7, Kopp, Louis, SPRING PROVIDENCE 1-2, 55.96. 8, Alders, Will,

NACOGDOCHES REGENTS 1-1, 56.04.

Girls 300 Meter Hurdles 1A

1, Fraser, Erin, AMARILLO ASCENSION 1-1, 51.19. 2, Whitfield, Monica, SAN

ANTONIO NEW LIFE 1-2, 52.13. 3, Miller, Mandy, FW COVENANT CLASSICAL 1-1,

53.54. 4, Tracy, Karissa, SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2, 55.82. 5, Weaver, Lyndsay,

SEGUIN LIFEGATE CHR 1-2, 56.94. 6, Marshall, Haley, FREDERICKSBURG HERITAGE

1-2, 57.80. 7, Haun, Olya, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 57.99. --, Van

Winkle, Melanie, AMARILLO ASCENSION 1-1, DNF.

Boys 300 Meter Hurdles 1A

1, Chickease, Alvin, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 42.96. 2, Lewis, Evan,

AMARILLO ASCENSION 1-1, 44.12. 3, Lucas, Joe, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2,

44.68. 4, Johnson, Chad, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 45.37. 5, Lansing,

Caleb, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 45.74. 6, Robbins, Jacob, AUSTIN VERITAS ACAD

1-2, 47.98. 7, Jung, David, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 49.46. --, Sisemore,

Alex, PLAINVIEW CHR ACAD 1-1, DNS.

Girls 200 Meter Dash 1A

1, Jones, Kami, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2, 27.16. 2, Sandee, Symantha, NEW

BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 27.96. 3, Morrow, Savannah, FREDERICKSBURG

HERITAGE 1-2, 28.26. 4, Pakes, Nadia, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 28.34. 5, Love,

Georgia, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 28.59. 6, Laird, Katie, BROWNWD VICTORY

LIFE 1-1, 29.16. 7, Narvaez, Kristi, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 29.73. 8,

Pirozzo, Hallie, WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1, 29.91.

Boys 200 Meter Dash 1A

1, Marshall, Kai, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 23.47. 2, Stauts, Josh, LONGVIEW

CHR SCH 1-1, 23.92. 3, Gurley, Tyler, WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1, 24.34. 4,

Treadway, Todd, HEATH FULTON SCH 1-1, 24.67. 5, McCabe, Mike, NEW BRAUNFELS

JOHN PAUL II 1-2, 24.86. 6, Ward, Logan, BOERNE GENEVA SCH 1-2, 25.05. 7,

Sandoval, Juan, CONROE CALVARY BAPTIST 1-2, 25.10. 8, Mueller, Paul, NEW

BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2, 25.21.

Girls 1600 Meter Run 1A

1, Post, Caitlin, SPRING PROVIDENCE 1-2, 6:03.68. 2, McMillen, Alexis,

WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1, 6:08.09. 3, Inglish, Maddie, BOERNE GENEVA SCH 1-2,

6:08.64. 4, Bowers, Taylor, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1, 6:08.66. 5, Hornell,

Anna, FW COVENANT CLASSICAL 1-1, 6:20.01. 6, McDonald, Frances, NEW BRAUNFELS

JOHN PAUL II 1-2, 6:29.40. 7, Hadd, Heather, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 6:37.84.

8, Houshmand, Natasha, DALLAS WESTWOOD 1-1, 7:07.38.

Boys 1600 Meter Run 1A

1, Ryan, Jacob, BOERNE GENEVA SCH 1-2, 4:35.55. 2, Young, Will, NACOGDOCHES

REGENTS 1-1, 4:50.63. 3, Martin, Landon, SPRING PROVIDENCE 1-2, 4:58.66. 4,

Matthews, Ethan, AUSTIN VERITAS ACAD 1-2, 5:04.64. 5, Durant, Jon, GRANBURY

HAPPY HILL FARM 1-1, 5:04.74. 6, Jasek, Luke, NEW BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2,

5:05.56. 7, Bryant, Aaron, NACOGDOCHES REGENTS 1-1, 5:08.87. 8, Landtroop,

David, PLAINVIEW CHR ACAD 1-1, 5:22.54.

Girls 4x440 Yard Relay 1A

1, SPRING PROVIDENCE 1-2 (Kaiser, Maddie , Berkhouse, Laura , Ryan, Amanda ,

Schorlemer, Blake ), 4:35.98. 2, TYLER EAST TX CHR 1-1 (Phillips, Samantha ,

Craig, Courtney , Riggle, Amy , Smitherman, Lauren ), 4:37.60. 3,

FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2 (Wallace, Julianna , Platt, Molly , Richburg,

Sydney , Harpold, Christina ), 4:40.23. 4, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1

(Patey, Lianna , Martinez, Jessica , Bowers, Taylor , Oshiro, Samantha ),

4:41.55. 5, BRENHAM CHR ACADEMY 1-2 (Rigsby, Christina , Podeszwa, Salem ,

Jantzi, Brianna , Rigsby, Michelle ), 4:46.45. 6, WAXAHACHIE PREP ACAD 1-1

(McMillen, Alexis , McPherson, Kelley , Dillow, Faith , Pirozzo, Hallie ),

4:48.92. 7, AMARILLO ASCENSION 1-1 (Crosson, Casey , Laudig, Me'Lena ,

Findley, Aiden , Paquette, Allison ), 5:03.22. --, BOERNE GENEVA SCH 1-2

(Inglish, Maddie , Johnson, Lydia , Lunsford, Caroline , Gonzalez, Jessica ),

DQ.

Boys 4x440 Yard Relay 1A

1, GRANBURY HAPPY HILL FARM 1-1 (Madden, Austin , Torres, Josh , Tercero,

Daniel , Tercero, Angel ), 3:40.03. 2, FREDERICKSBURG HERITAGE 1-2 (Lucas, Joe

, Sultemeier, Hank , Johnson, Kenny , Richburg, Sawyer ), 3:41.79. 3, NEW

BRAUNFELS JOHN PAUL II 1-2 (Bailey, Ben , Bascon, Raoul , McCabe, Mike ,

Moczygemba, Mitchell ), 3:44.46. 4, BOERNE GENEVA SCH 1-2 (Budde, Christopher

, Hartis, Bryce , Jonas, Zach , Ward, Logan ), 3:47.01. 5, BROWNWD VICTORY

LIFE 1-1 (Hagood, Garrett , McDaniel, Tyler , Rasco, Cole , Joseph, Sem ),

3:50.55. 6, AMARILLO ASCENSION 1-1 (Huebner, Ben , Huebner, Adam , Orr, Alan ,

Boren, Andrew ), 3:52.95. 7, DALLAS TYLER STREET 1-1 (Soto, Christian ,

Garcia, Jose , Favors, Aaron , Cantu, David ), 4:05.45. --, ORANGE COMMUNITY

CHR 1-2 (LeBlanc, Joseph , Foster, Brett , Pulido, Joseph , Breaux, Jonathan

), DNS.

Girls 4x100 Meter Relay 2A

1, SHINER ST PAUL 2-4 (Kurtz, Madison , Malatek, Kymberlie , Patek, Elise ,

Schaefer, Alexa ), 52.12. 2, AUSTIN WALDORF SCH 2-3 (Graves, Emma , Henderson,

Meaghan , Kwilosz-Turner, Pearl , L'Hoste, Jessica ), 52.23. 3, SUGAR LAND

LOGOS PREP 2-4 (Carrol, Kendal , Clyde, Phoebe , Farley, Taylor , Garrett,

Emily ), 52.90. 4, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3 (Brinkley, Sierra , Cozby,

Kentlee , Cozby, Kylie , Darwin, Hanna ), 53.23. 5, DALLAS THE COVENANT SCH

2-2 (Hodges, Palmer , Higginbotham, Anne , Long, Mary Catherine , Wilson,

Emily ), 54.46. 6, MUENSTER SACRED HEART 2-1 (Anderle, Karli , Davidson, Sara

, Hanson, Madeline , Reiter, Peyton ), 54.98. 7, MANSFIELD FELLOWSHIP ACAD 2-1

(Valle, Shelby , Lyle, Amy , Ortiz, Krista , King, Halley ), 55.05. 8, WATAUGA

HARVEST CHR 2-1 (Simpson, Allyssa , Sheehy, Carolyn , Lane, Rachel , Manning,

Toure ), 56.64.

Boys 4x100 Meter Relay 2A

1, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4 (Brady, Matthew , Fick, Garrison , Gupta, Roger ,

Zama, Johnathan ), 44.68. 2, ABILENE CHR SCHOOL 2-1 (Beltran, Shea ,

Fernandez, Bryton , Massaquoi, Samai , Sherman, Blake ), 45.20. 3, MUENSTER

SACRED HEART 2-1 (Metzler, Keith , Bartush, Mark , Biffle, Josh , Brown,

Justin ), 45.51. 4, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3 (Achilles, Eli , Achilles, Grady

, Knapick, Kevin , Scott, Davis ), 45.67. 5, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3

(Brown, Royale , Clendennen, Casey , Diamond, Jake , Freeman, Brian ), 45.72.

6, SHINER ST PAUL 2-4 (Barton, Dylan , Hollenbach, Adam , Kennedy, Martin ,

Kresta, Dakota ), 46.00. 7, DENTON CALVARY ACAD 2-1 (Wells, Jesse , Hood, Matt

, Elder, Zack , Autwell, Joe ), 46.72. 8, EL PASO JESUS CHAPEL 2-1 (Hampton,

Ernest , Buckhalter, Nathan , Gutierrez, Saul , James, Victor ), 47.16.

Girls 800 Meter Run 2A

1, Fleitman, Mikayla, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 2:29.29. 2, Grevey, Courtne,

VICTORIA FAITH ACAD 2-4, 2:29.30. 3, Fleitman, Mikenzie, MUENSTER SACRED HEART

2-1, 2:31.90. 4, Brownlee, Erin, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3, 2:32.02. 5,

Weisbruch, Sophia, TEMPLE HOLY TRINITY HS 2-3, 2:32.16. 6, Jackson, Alex,

DALLAS THE COVENANT SCH 2-2, 2:37.72. 7, Galyon, Shelby, SHERMAN TEXOMA CHR

2-1, 2:57.09. --, Bandow, Andrea, AUSTIN HILL COUNTRY CHR 2-3, DNF.

Boys 800 Meter Run 2A

1, Bartush, Bob, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 2:00.92. 2, Hesse, John Paul,

MUENSTER SACRED HEART 2-1, 2:02.02. 3, Allman, Anthony, WACO VANGUARD 2-2,

2:04.16. 4, Martin, Clark, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2, 2:05.93. 5, Winford,

Levar, AUSTIN WALDORF SCH 2-3, 2:08.69. 6, Clendennen, Casey, MARBLE FALLS

FAITH ACAD 2-3, 2:13.58. 7, Martinez, Tyler, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4,

2:13.75. 8, Sherrill, Jacob, CEDAR PARK SUMMIT CHR 2-3, 2:17.36.

Girls 100 Meter Hurdles 2A

1, Baker, Karen, AUSTIN HILL COUNTRY CHR 2-3, 16.98. 2, Dahl, Olivia, AUSTIN

HILL COUNTRY CHR 2-3, 17.44. 3, Brown, Meaghan, GREENVILLE CHR SCH 2-2, 17.45.

4, Cozby, Kylie, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3, 18.21. 5, Chamberlain, Lexie,

DENTON CALVARY ACAD 2-1, 18.47. 6, Walterscheid, Bailey, MUENSTER SACRED HEART

2-1, 18.58. 7, Farley, Taylor, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4, 18.74. 8, Henry,

Brooke, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 19.77.

Boys 110 Meter Hurdles 2A

1, Kos, Chester, AMARILLO HOLY CROSS 2-1, 15.76. 2, Davis, Michael, MUENSTER

SACRED HEART 2-1, 15.89. 3, Ogunmuyiwa, John, TEMPLE HOLY TRINITY HS 2-3,

17.35. 4, Lucas, Eric, BRYAN BRAZOS CHR SCH 2-4, 17.93. 5, Fraser, Gavin,

AUSTIN WALDORF SCH 2-3, 17.98. 6, Moore, Benson, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2,

18.34. 7, Vela, Robert, UNIVERSAL CITY FB 2-3, 20.31. --, Henderson, John,

GREENVILLE CHR SCH 2-2, DNF.

Girls 100 Meter Dash 2A

1, Williams, Faith, HUNTSVILLE ALPA OMEGA 2-4, 12.75. 2, Johnson, Alexis,

DALLAS LAKEHILL PREP 2-2, 12.76. 3, McBride, Kira, DALLAS CAMBRIDGE 2-1,

13.36. 4, Sorio, Cecille, SAN ANTONIO THE ATONEMENT 2-3, 13.47. 5, Williams,

Kristen, DESOTO CANTERBURY EP 2-1, 13.58. 6, Nigg, Taylor, SUGAR LAND LOGOS

PREP 2-4, 13.59. 7, Bancroft, Courtney, CONROE COVENANT CHR 2-4, 13.63. 8,

Brown, Meaghan, GREENVILLE CHR SCH 2-2, 13.80.

Boys 100 Meter Dash 2A

1, Achilles, Grady, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3, 11.11. 2, Andrews, Jonathan,

CEDAR PARK SUMMIT CHR 2-3, 11.38. 3, McNair, Jaxton, BRYAN BRAZOS CHR SCH 2-4,

11.39. 4, Gupta, Roger, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4, 11.39. 5, Powers, Alex,

DESOTO CANTERBURY EP 2-1, 11.51. 6, Brown, Justin, MUENSTER SACRED HEART 2-1,

11.61. 7, Sherman, Blake, ABILENE CHR SCHOOL 2-1, 11.62. 8, James, Victor, EL

PASO JESUS CHAPEL 2-1, 11.94.

Girls 4x200 Meter Relay 2A

1, SHINER ST PAUL 2-4 (Kocian, Kali , Kurtz, Madison , Malatek, Kymberlie ,

Patek, Elise ), 1:52.24. 2, AUSTIN WALDORF SCH 2-3 (Graves, Emma , Henderson,

Meaghan , Kwilosz-Turner, Pearl , L'Hoste, Jessica ), 1:52.88. 3, MARBLE FALLS

FAITH ACAD 2-3 (Brinkley, Sierra , Cozby, Kentlee , Darwin, Hanna , Fisher,

Juliette ), 1:53.56. 4, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3 (Brownlee, Erin , Burbank,

Kimmy , Day, Karagan , Glenn, Alexandra ), 1:53.83. 5, MUENSTER SACRED HEART

2-1 (Anderle, Karli , Davidson, Sara , Hanson, Madeline , Reiter, Peyton ),

1:56.14. 6, DESOTO CANTERBURY EP 2-1 (Williams, Kristen , Bowens, Samantha ,

Bowens, Victoria , Lemmons, Jaida ), 1:57.69. 7, DENTON CALVARY ACAD 2-1

(Stewart, Peyton , Nowicki, Abigail , Hannegan, Katie , Armstrong, Audrey ),

2:02.83. --, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2 (Hodges, Palmer , Barnett, Emily ,

Long, Mary Catherine , Wilson, Emily ), DQ.

Boys 4x200 Meter Relay 2A

1, SHINER ST PAUL 2-4 (Barton, Dylan , Hollenbach, Adam , Kennedy, Martin ,

Kresta, Dakota ), 1:35.84. 2, AUSTIN HILL COUNTRY CHR 2-3 (Baker, Steven ,

Baptiste, Brian , Bland, Cole , McCourt, Cody ), 1:36.24. 3, ABILENE CHR

SCHOOL 2-1 (Sherman, Blake , Fernandez, Bryton , Burton, Brian , Tyson,

Trevor ), 1:36.27. 4, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2 (Boozer, Colby , Doshier,

Tyler , Koop, Ben , Teaster, Collin ), 1:36.36. 5, MUENSTER SACRED HEART 2-1

(Metzler, Keith , Aldriedge, Austin , Biffle, Josh , Bartush, Mark ), 1:36.91.

6, DENTON CALVARY ACAD 2-1 (Wells, Jesse , Hood, Matt , Elder, Zack , Autwell,

Joe ), 1:38.09. 7, TEMPLE HOLY TRINITY HS 2-3 (Boles, Adam , Boyd, KeYun ,

Daheim, Jacob , Traino, Joseph ), 1:38.61. 8, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4

(Brady, Matthew , Hill, Andrew , Perez, Stephen , Williams, Stewart ),

1:41.79.

Girls 400 Meter Dash 2A

1, Covington, Kiana, EL PASO JESUS CHAPEL 2-1, 59.83. 2, Vinal, Rebekah,

KINGWOOD NE ACAD 2-4, 61.57. 3, Williams, Faith, HUNTSVILLE ALPA OMEGA 2-4,

61.63. 4, Clyde, Phoebe, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4, 63.09. 5, Ward, Kristen,

LONGVIEW CHR HERITAGE 2-2, 63.18. 6, Heard, Ayana, DALLAS LAKEHILL PREP 2-2,

64.14. 7, Fleitman, Mikenzie, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 65.52. --, Bancroft,

Courtney, CONROE COVENANT CHR 2-4, DNS.

Boys 400 Meter Dash 2A

1, Bartush, Bob, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 51.26. 2, Martin, Clark, DALLAS

THE COVENANT SCH 2-2, 51.66. 3, Freeman, Brian, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3,

52.27. 4, Winford, Levar, AUSTIN WALDORF SCH 2-3, 52.93. 5, King, Rahsaan,

HIGHLANDS CHINQUAPIN SCH 2-4, 53.86. 6, Brown, Justin, MUENSTER SACRED HEART

2-1, 54.19. 7, Gonzalez, Austin, WATAUGA HARVEST CHR 2-1, 54.57. 8, Coello,

Pedro, ALVIN LIVING STONES 2-4, 56.43.

Girls 300 Meter Hurdles 2A

1, Baker, Karen, AUSTIN HILL COUNTRY CHR 2-3, 49.72. 2, Chamberlain, Lexie,

DENTON CALVARY ACAD 2-1, 50.63. 3, Cozby, Kylie, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3,

50.81. 4, Walterscheid, Bailey, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 52.59. 5, Darwin,

Hanna, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3, 52.81. 6, Patek, Elise, SHINER ST PAUL

2-4, 53.52. 7, Fox, Hayden, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2, 56.80. 8, Sellers,

Grace, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2, 57.21.

Boys 300 Meter Hurdles 2A

1, Kos, Chester, AMARILLO HOLY CROSS 2-1, 40.78. 2, Davis, Michael, MUENSTER

SACRED HEART 2-1, 40.84. 3, Zama, Johnathan, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4, 42.04.

4, Fraser, Gavin, AUSTIN WALDORF SCH 2-3, 42.38. 5, Sellers, Mac, DALLAS THE

COVENANT SCH 2-2, 43.25. 6, Moore, Benson, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2, 44.40.

7, Lucas, Eric, BRYAN BRAZOS CHR SCH 2-4, 45.46. 8, Daheim, Jacob, TEMPLE HOLY

TRINITY HS 2-3, 47.37.

Girls 200 Meter Dash 2A

1, Williams, Faith, HUNTSVILLE ALPA OMEGA 2-4, 26.16. 2, Covington, Kiana, EL

PASO JESUS CHAPEL 2-1, 26.62. 3, Vinal, Rebekah, KINGWOOD NE ACAD 2-4, 27.27.

4, Kwilosz-Turner, Pearl, AUSTIN WALDORF SCH 2-3, 27.53. 5, Cozby, Kentlee,

MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3, 27.58. 6, Lemmons, Jaida, DESOTO CANTERBURY EP

2-1, 28.06. 7, Manning, Toure, WATAUGA HARVEST CHR 2-1, 28.52. --, Johnson,

Alexis, DALLAS LAKEHILL PREP 2-2, FS.

Boys 200 Meter Dash 2A

1, Achilles, Grady, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3, 22.89. 2, Fick, Garrison, SUGAR

LAND LOGOS PREP 2-4, 23.10. 3, Boozer, Colby, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2,

23.33. 4, Andrews, Jonathan, CEDAR PARK SUMMIT CHR 2-3, 23.61. 5, Powers,

Alex, DESOTO CANTERBURY EP 2-1, 23.66. 6, Massaquoi, Samai, ABILENE CHR SCHOOL

2-1, 23.96. 7, James, Victor, EL PASO JESUS CHAPEL 2-1, 24.13. 8, Hollenbach,

Adam, SHINER ST PAUL 2-4, 24.20.

Girls 1600 Meter Run 2A

1, Coates, Martha, ABILENE CHR SCHOOL 2-1, 5:42.17. 2, Weisbruch, Sophia,

TEMPLE HOLY TRINITY HS 2-3, 5:43.76. 3, Wilmotte, Katy, BULVERDE BRACKEN CHR

2-3, 5:46.52. 4, Fleitman, Mikayla, MUENSTER SACRED HEART 2-1, 5:49.20. 5,

Lykken, Christina, MARBLE FALLS FAITH ACAD 2-3, 6:00.36. 6, Allton, Emily,

DALLAS LAKEHILL PREP 2-2, 6:02.52. 7, Carpenter, Paige, ABILENE CHR SCHOOL

2-1, 6:09.15. 8, Kennedy, Annie, SAN ANTONIO THE ATONEMENT 2-3, 6:10.12.

Boys 1600 Meter Run 2A

1, Truelson, Dane, DALLAS CAMBRIDGE 2-1, 4:44.27. 2, Hesse, John Paul,

MUENSTER SACRED HEART 2-1, 4:46.74. 3, Tippen, Brendan, DALLAS CAMBRIDGE 2-1,

4:49.97. 4, Truelson, Joel, DALLAS CAMBRIDGE 2-1, 4:54.44. 5, Bledsoe, John

Paul, CONROE COVENANT CHR 2-4, 4:56.01. 6, King, Caelan, UNIVERSAL CITY FB

2-3, 4:59.37. 7, Corey, Barrett, BULVERDE BRACKEN CHR 2-3, 5:06.99. 8,

Oandasan, Boyce, TEMPLE HOLY TRINITY HS 2-3, 5:07.47.

Girls 4x440 Yard Relay 2A

1, MUENSTER SACRED HEART 2-1 (Walterscheid, Bailey , Reiter, Peyton ,

Fleitman, Mikenzie , Fleitman, Mikayla ), 4:22.57. 2, SUGAR LAND LOGOS PREP

2-4 (Carrol, Kendal , Clyde, Phoebe , Farley, Taylor , Garrett, Emily ),

4:22.65. 3, AUSTIN HILL COUNTRY CHR 2-3 (Bandow, Andrea , Dahl, Olivia ,

Jackson, Sara , Mora, Aimee ), 4:23.34. 4, SHINER ST PAUL 2-4 (Kocian, Kali ,

Kurtz, Madison , Malatek, Kymberlie , Patek, Elise ), 4:25.50. 5, DENTON

CALVARY ACAD 2-1 (Nowicki, Abigail , Hannegan, Katie , Armstrong, Audrey ,

Chamberlain, Lexie ), 4:29.70. 6, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2 (Hodges, Palmer

, Barnett, Emily , Long, Mary Catherine , Wilson, Emily ), 4:35.40. 7, MARBLE

FALLS FAITH ACAD 2-3 (Brinkley, Sierra , Darwin, Hanna , Johnson, Nicole ,

Kiley, Sarah ), 4:36.22. 8, ABILENE CHR SCHOOL 2-1 (Brackett, Savannah ,

Carpenter, Paige , McGee, Darby , Coates, Martha ), 4:49.59.

Boys 4x440 Yard Relay 2A

1, MUENSTER SACRED HEART 2-1 (Davis, Michael , Metzler, Keith , Hesse, John

Paul , Bartush, Bob ), 3:33.77. 2, SUGAR LAND LOGOS PREP 2-4 (Brady, Matthew ,

Fick, Garrison , Gupta, Roger , Hill, Andrew ), 3:38.59. 3, MARBLE FALLS FAITH

ACAD 2-3 (Brown, Royale , Byrd, Jason , Clendennen, Casey , Diamond, Jake ),

3:39.12. 4, DALLAS THE COVENANT SCH 2-2 (Koop, Ben , Doshier, Tyler , Sellers,

Mac , Martin, Clark ), 3:40.65. 5, DENTON CALVARY ACAD 2-1 (Kilgore, Zach ,

Autwell, Joe , Elder, Zack , Grant, Ty ), 3:43.55. 6, TEMPLE HOLY TRINITY HS

2-3 (Daheim, Jacob , Hannon, Tyler , Kwan, Nicholas , Ogunmuyiwa, John ),

3:45.72. 7, CEDAR PARK SUMMIT CHR 2-3 (Andrews, Jonathan , Campell, Ricky ,

Sherrill, Jacob , Stephens, Caleb ), 3:48.57. 8, ABILENE CHR SCHOOL 2-1

(Coates, Jesse , Burton, Brian , Tyson, Trevor , Byrd, Reuben ), 3:52.75.

Girls 4x100 Meter Relay 3A

1, COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1 (Cook, Bethany , Lamar, Anna , Meadows,

Katherine , Squires, Kinsey ), 50.83. 2, RED OAK OVILLA CHR 3-2 (Adamcik,

Rachel , Allbright, Lauren , Boyd, Madison , Burton, Emily ), 52.10. 3, FRISCO

LEGACY CHR 3-2 (Allen, Anne Drew , Buffington, Lauren , Crouch, Lauren ,

McCullough, Maggie ), 52.81. 4, HOUSTON CYPRESS CHR 3-4 (Jones, Rebecca ,

Longridge, Shannen , Moore, Katie , Orrick, Chelbi ), 53.07. 5, HALLETSVILLE

SACRED HT 3-4 (Brown, Jenna , Heger, Kirsten , Koreth, Sabrina , Orsak, Jaycie

), 53.09. 6, CARROLLTON CHR 3-2 (Castro, Kaitlen , Evemy, Carolyn , Fairchild,

Debra , Kolle, Amanda ), 53.24. 7, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3 (Ezuruike,

Jennifer , Gall, Isabella , Moses, Abigail , Davison, BriAna ), 53.43. 8,

AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3 (Clement, Katie , Flores, Courtney , George, Serena ,

Glenn, Nicole ), 53.63.

Boys 4x100 Meter Relay 3A

1, FRISCO LEGACY CHR 3-2 (Anyanwu, J T , Beck, Adam , Billmyre, Blaine ,

Marino, Bryan ), 43.70. 2, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2 (Kennington, Chad ,

Morrow, Max , Fry, Elliott , Paul-Wright, Devon ), 43.90. 3, DALLAS SHELTON

SCH 3-2 (Bonick, Ian , Cunningham, Cody , Luedtke, Ben , McDowell, Trey ),

44.03. 4, BULLARD BROOK HILL 3-2 (Brown, Tyrone , Dorsey, Gunnar , Karam, Wade

, Phillips, Justin ), 44.62. 5, CONROE WOODLANDS CHR 3-4 (Giorgi, Raul , Noah,

Cray , Walls, Austin , Wheeler, William ), 45.18. 6, HOUSTON CYPRESS CHR 3-4

(Bancroft, Matt , Boyd, Michael , Eboh, David , Novotny, Calvin ), 45.63. 7,

AUSTIN TX SCH DEAF 3-3 (Davila, Christian , Lawson, Tory , Mumphrey, Cameron ,

Williams, Trevor ), 45.86. 8, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3 (Eller, Zachary ,

Chandler, Matthew , Theodore, Luke , Rizvi, Mark ), 46.33.

Girls 800 Meter Run 3A

1, Shadley, Stephanie, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 2:20.43. 2, James,

Julie, MCKINNEY CHRISTIAN ACAD 3-2, 2:20.56. 3, Baker, Jade, COLLEYVILLE

COVENANT CHR 3-1, 2:28.30. 4, Pounds, Haley, CONROE WOODLANDS CHR 3-4,

2:32.41. 5, Ewoldt, Laina, FLOWER MOUND CORAM DEO 3-1, 2:33.25. 6, Minor,

Jenna, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3, 2:33.58. 7, Cloud, Mary Grace, BRYAN ST

JOSEPH 3-4, 2:33.70. 8, Orick, Rachel, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3, 2:45.14.

Boys 800 Meter Run 3A

1, Stray-Gundersen, Sten, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 1:57.91. 2,

Langemeier, Austin, BULLARD BROOK HILL 3-2, 1:58.51. 3, Newkirk, Gus,

CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 2:01.98. 4, Hawk, Matthew, HOUSTON ST THOMAS

EP 3-4, 2:02.62. 5, Calvert, Andrew, HOUSTON ST THOMAS EP 3-4, 2:03.55. 6,

O'Brien, Andrew, FLOWER MOUND CORAM DEO 3-1, 2:04.10. 7, Minor, Ricky, AUSTIN

ST DOMINIC SAVIO 3-3, 2:04.54. 8, Shearer, Logan, CONROE WOODLANDS CHR 3-4,

2:10.70.

Girls 100 Meter Hurdles 3A

1, Mannon, Sarah, LUBBOCK CHR HS 3-1, 15.62. 2, Dosa, Abby, TEMPLE CENTRAL TX

CHR 3-3, 16.11. 3, Glenn, Priscilla, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3, 17.50. 4,

Pavlicek, Robyn, HALLETSVILLE SACRED HT 3-4, 18.27. 5, Glenn, Nicole, AUSTIN

BRENTWOOD CHR 3-3, 18.45. 6, Castro, Kaitlen, CARROLLTON CHR 3-2, 18.50. 7,

Thomas, Maggie, DALLAS SHELTON SCH 3-2, 18.62. 8, Allbright, Lauren, RED OAK

OVILLA CHR 3-2, 23.85.

Boys 110 Meter Hurdles 3A

1, Ishimwe, Daniel, KINGSVILLE PAN AM 3-3, 15.98. 2, Bajwa, Pal, CARROLLTON

PRINCE OF PEACE 3-2, 16.16. 3, Deskins, Matthew, AUSTIN REGENTS SCH 3-3,

16.18. 4, Theodore, Luke, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3, 16.63. 5, Bancroft, Matt,

HOUSTON CYPRESS CHR 3-4, 16.67. 6, Wilson, Josh, LUBBOCK CHR HS 3-1, 16.89. 7,

Blackburn, Austin, DALLAS LUTHERAN 3-2, 16.95. 8, Day, Graham, FLOWER MOUND

CORAM DEO 3-1, 16.98.

Girls 100 Meter Dash 3A

1, Twiss, Alex, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 12.24. 2, Webb, Saira, AUSTIN

TX SCH DEAF 3-3, 12.83. 3, Squires, Kara, COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1, 13.02.

4, Williams, Jasilyn, AUSTIN TX SCH DEAF 3-3, 13.16. 5, Davison, BriAna,

AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3, 13.16. 6, Lamar, Anna, COLLEYVILLE COVENANT CHR

3-1, 13.18. 7, Fairchild, Debra, CARROLLTON CHR 3-2, 13.26. 8, Lawson, Lyle,

AUSTIN REGENTS SCH 3-3, 13.51.

Boys 100 Meter Dash 3A

1, Severson, Tyler, RD ROCK CHR 3-3, 11.11. 2, Paul-Wright, Devon, CARROLLTON

PRINCE OF PEACE 3-2, 11.12. 3, Luedtke, Ben, DALLAS SHELTON SCH 3-2, 11.39. 4,

Tucker, Matthew, AUSTIN REGENTS SCH 3-3, 11.42. 5, Vanek, Jonathan,

HALLETSVILLE SACRED HT 3-4, 11.69. 6, Knight, Justin, BRYAN ST JOSEPH 3-4,

11.72. 7, Brown, Johnny, FW CALVARY 3-1, 11.77. 8, Dorsey, Gunnar, BULLARD

BROOK HILL 3-2, 11.88.

Girls 4x200 Meter Relay 3A

1, COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1 (Cook, Bethany , Karr, Alyssa , Lamar, Anna ,

Squires, Kara ), 1:50.13. 2, RED OAK OVILLA CHR 3-2 (Boyd, Madison , Case,

Bailey , Groom, Brenna , Shelton, Keri ), 1:50.96. 3, MCKINNEY CHRISTIAN ACAD

3-2 (Bennett, Devon , Curry, Alanna , Harper, Alexandra , James, Julie ),

1:52.05. 4, HALLETSVILLE SACRED HT 3-4 (Brown, Jenna , Heger, Kirsten ,

Koreth, Sabrina , Orsak, Jaycie ), 1:53.84. 5, CONROE WOODLANDS CHR 3-4

(Caron, Abby , Earle, Rachel , Earle, Rebecca , McDaniel, Rachael ), 1:54.48.

6, DALLAS LUTHERAN 3-2 (Afkhaminia, Amanda , Bartel, Rebecca , Essien, Ekemini

, Knox, KaLeah ), 1:54.72. 7, LEAGUE CITY BAY AREA 3-4 (Emmitte, Lauren ,

Green, Chelsea , Lord, Alex , Mudgett, Melissa ), 1:56.40. --, AUSTIN ST

DOMINIC SAVIO 3-3 (Alvarado, Isabel , Davison, BriAna , Ezuruike, Jennifer ,

Gall, Isabella ), DNF.

Boys 4x200 Meter Relay 3A

1, FRISCO LEGACY CHR 3-2 (Beck, Adam , Billmyre, Blaine , Marino, Bryan ,

Pahl, Michael ), 1:32.27. 2, CONROE WOODLANDS CHR 3-4 (Chen, Jeffrey , Noah,

Cray , Shearer, Logan , Walls, Austin ), 1:32.98. 3, BRYAN ST JOSEPH 3-4

(Brightwell, Tate , Knight, Justin , Koch, John , Todd, Tres ), 1:34.38. 4,

CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2 (Morrow, Max , Davis, John , Fry, Elliott ,

Hoerr, Pat ), 1:34.44. 5, FW CALVARY 3-1 (Boatner, Daniel , Brown, Johnny ,

Himatay, Grant , ), 1:35.50. 6, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3 (Chandler, Matthew ,

Eller, Zachary , Rizvi, Mark , Lichota, Robbi ), 1:37.10. 7, SAN MARCOS

BAPTIST ACAD 3-3 (Campbell, Jakob , Jackson, Desmond , Merriweather, Ty ,

Ming, Tung ), 1:37.18. --, DALLAS SHELTON SCH 3-2 (Cunningham, Cody , Luedtke,

Ben , McDowell, Trey , Morton, Richard ), DNF.

Girls 400 Meter Dash 3A

1, Shadley, Stephanie, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 59.44. 2, Baker, Jade,

COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1, 60.16. 3, Vandygriff, Morgan, AUSTIN BRENTWOOD

CHR 3-3, 60.52. 4, Monnin, Alexa, FRISCO LEGACY CHR 3-2, 61.98. 5, Wisdom,

Madison, CARROLLTON CHR 3-2, 62.49. 6, Pounds, Haley, CONROE WOODLANDS CHR

3-4, 64.71. 7, Clark, Kyrie, CONROE WOODLANDS CHR 3-4, 67.20. 8, Alvarado,

Isabel, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3, 67.87.

Boys 400 Meter Dash 3A

1, Anyanwu, J T, FRISCO LEGACY CHR 3-2, 49.51. 2, Karam, Wade, BULLARD BROOK

HILL 3-2, 50.38. 3, Kennington, Chad, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 50.45.

4, Ford, Jonathon, AUSTIN TX SCH DEAF 3-3, 50.82. 5, Stringer, Michael, FW

TEMPLE CHR 3-1, 51.36. 6, Wick, Cole, HALLETSVILLE SACRED HT 3-4, 51.68. 7,

Dinardo, Parker, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3, 52.53. 8, Vick, Hunter, HOUSTON

CYPRESS CHR 3-4, 53.41.

Girls 300 Meter Hurdles 3A

1, Glenn, Priscilla, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3, 46.53. 2, Mannon, Sarah,

LUBBOCK CHR HS 3-1, 47.00. 3, Meadows, Katherine, COLLEYVILLE COVENANT CHR

3-1, 47.61. 4, Dosa, Abby, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3, 48.71. 5, O'Connell,

Claudia, BRYAN ST JOSEPH 3-4, 50.24. 6, McCallie, Kami, AMARILLO ARBOR CHR

3-1, 53.29. 7, Castro, Kaitlen, CARROLLTON CHR 3-2, 54.09. --, Earle, Rachel,

CONROE WOODLANDS CHR 3-4, FS.

Boys 300 Meter Hurdles 3A

1, Theodore, Luke, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3, 40.68. 2, Friedman, Brooks,

COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1, 40.90. 3, Bajwa, Pal, CARROLLTON PRINCE OF PEACE

3-2, 41.91. 4, Bancroft, Matt, HOUSTON CYPRESS CHR 3-4, 42.00. 5, Day, Graham,

FLOWER MOUND CORAM DEO 3-1, 42.19. 6, Allan, Parker, SAN MARCOS BAPTIST ACAD

3-3, 42.35. 7, Viracola, Alec, DALLAS SHELTON SCH 3-2, 44.13. 8, Shearer,

Logan, CONROE WOODLANDS CHR 3-4, 44.83.

Girls 200 Meter Dash 3A

1, Twiss, Alex, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 25.79. 2, Phillips, Emma,

MCKINNEY CHRISTIAN ACAD 3-2, 26.74. 3, Webb, Saira, AUSTIN TX SCH DEAF 3-3,

27.02. 4, Phillips, Alexis, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3, 27.37. 5, Williams,

Jasilyn, AUSTIN TX SCH DEAF 3-3, 27.68. 6, Squires, Kinsey, COLLEYVILLE

COVENANT CHR 3-1, 27.70. 7, Dickerson, Faith, FW CALVARY 3-1, 27.81. 8,

Privett-Hale, Lyndsey, LEAGUE CITY BAY AREA 3-4, 29.07.

Boys 200 Meter Dash 3A

1, Severson, Tyler, RD ROCK CHR 3-3, 22.28. 2, Wheeler, William, CONROE

WOODLANDS CHR 3-4, 22.81. 3, Stringer, Michael, FW TEMPLE CHR 3-1, 22.91. 4,

Urich, Marcus, AMARILLO SAN JACINTO CHR 3-1, 23.01. 5, Owens, Tanner, DALLAS

SHELTON SCH 3-2, 23.24. 6, Williams, Chess, FW LAKE COUNTRY 3-1, 23.77. 7,

Deskins, Matthew, AUSTIN REGENTS SCH 3-3, 23.85. 8, Vanek, Jonathan,

HALLETSVILLE SACRED HT 3-4, 23.96.

Girls 1600 Meter Run 3A

1, Arndorfer, Alexandria, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 5:30.26. 2, Brunson,

Brittany, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3, 5:34.18. 3, Holloway, Abby, FW BETHESDA

CHR 3-1, 5:34.26. 4, Ewoldt, Laina, FLOWER MOUND CORAM DEO 3-1, 5:38.16. 5,

Miller, Ashley, TOMBALL ROSEHILL CHR 3-4, 5:39.06. 6, Whitman, Melissa,

CARROLLTON CHR 3-2, 5:40.61. 7, Durain, Emma, HOUSTON ST THOMAS EP 3-4,

6:11.82. 8, Lawson, Marisol, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3, 6:17.40.

Boys 1600 Meter Run 3A

1, Stray-Gundersen, Sten, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 4:33.02. 2,

Langemeier, Austin, BULLARD BROOK HILL 3-2, 4:35.56. 3, Hawk, Andrew, HOUSTON

ST THOMAS EP 3-4, 4:37.71. 4, Hawk, Matthew, HOUSTON ST THOMAS EP 3-4,

4:46.34. 5, Stray-Gundersen, Gunnar, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 4:47.56.

6, Thomas, Alex, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2, 4:47.60. 7, Liu, Marc,

HOUSTON ST THOMAS EP 3-4, 4:51.23. 8, Shearer, Luke, CONROE WOODLANDS CHR 3-4,

5:05.32.

Girls 4x440 Yard Relay 3A

1, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2 (Arndorfer, Alexandria , Barry, Gabrielle ,

Shadley, Stephanie , Twiss, Alex ), 4:05.28. 2, COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1

(Baker, Jade , Cook, Bethany , Karr, Alyssa , Meadows, Katherine ), 4:11.70.

3, AUSTIN BRENTWOOD CHR 3-3 (Brunson, Brittany , Cole, Celeste , Glenn, Nicole

, Glenn, Priscilla ), 4:17.54. 4, AUSTIN ST DOMINIC SAVIO 3-3 (Alvarado,

Isabel , Ezuruike, Jennifer , Gall, Isabella , Minor, Jenna ), 4:22.40. 5, RED

OAK OVILLA CHR 3-2 (Adamcik, Rachel , Allbright, Lauren , Groom, Brenna ,

Shelton, Keri ), 4:22.67. 6, MCKINNEY CHRISTIAN ACAD 3-2 (Bennett, Devon ,

Curry, Alanna , Harper, Alexandra , James, Julie ), 4:23.23. 7, CONROE

WOODLANDS CHR 3-4 (Caron, Abby , Clark, Kyrie , Earle, Rachel , Earle, Rebecca

), 4:26.04. 8, TEMPLE CENTRAL TX CHR 3-3 (Beck, Joy , Martin, Kelsey , Moses,

Macy , Santiago, Amarillys ), 4:30.01.

Boys 4x440 Yard Relay 3A

1, FRISCO LEGACY CHR 3-2 (Anyanwu, J T , Borchardt, Jake , Marino, Bryan ,

Pahl, Michael ), 3:28.79. 2, CARROLLTON PRINCE OF PEACE 3-2 (Davis, John ,

Kennington, Chad , Newkirk, Gus , Stray-Gundersen, Sten ), 3:29.31. 3,

COLLEYVILLE COVENANT CHR 3-1 (Charon, Oliver , Friedman, Brooks , Kim, Michael

, Savage, Cameron ), 3:31.22. 4, SAN MARCOS BAPTIST ACAD 3-3 (Allan, Parker ,

Campbell, Jakob , Jackson, Desmond , Ming, Tung ), 3:35.88. 5, AUSTIN ST

DOMINIC SAVIO 3-3 (Alvarado, Samuel , Dinardo, Parker , Harrell, Michael ,

Minor, Daniel ), 3:35.90. 6, FLOWER MOUND CORAM DEO 3-1 (Clinkscales, Charles

, O'Brien, Andrew , Schafler, Christian , Day, Graham ), 3:36.07. 7, HOUSTON

ST THOMAS EP 3-4 (Calvert, Andrew , Gill, Randall , Hyncir, Matthew , Liu,

Marc ), 3:41.60. 8, AUSTIN TX SCH DEAF 3-3 (Davila, Christian , Lawson, Tory ,

Valdovinos, Omar , Williams, Trevor ), 3:44.63.

Girls 4x100 Meter Relay 4A

1, TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Allyson, Peyton , Dziak, Monica , Thompson, Beth ,

Featherston, Irene ), 49.44. 2, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Berryhill, Kami , McGraw,

Kenzi , Ashton, Morgan , Edwards, Kelsey ), 49.64. 3, ARLINGTON GRACE PREP 4-1

(Clyde, Mandy , Ferraro, Samantha , Parker, Audrey , Parker, Dominique ),

51.42. 4, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4 (Zeinert, Madison , Flowers, Madison ,

Pope, Carley , Pope, Alexis ), 51.59. 5, TYLER GRACE COM 4-2 (Bane, Whitney ,

Miller, Rilee , Newman, Madison , Rook, Catherine ), 51.70. 6, TYLER TK GORMAN

4-2 (Buzbee, Allison , Darr, Demi , Frossard, Kelly , Hand, Monica ), 52.12.

7, HOUSTON LUTHERAN SO 4-4 (Maher, Jacqueline , Everett, Tara , Dedmon, Amy ,

Parker, Claire ), 52.75. 8, SUGAR LAND FT BEND 4-4 (Mulcahy, Macey , Rigsby,

Victoria , Jones, Maddie , Lewis, Paige ), 53.64.

Boys 4x100 Meter Relay 4A

1, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Neboh, Richard , Parkhurst, David , Aguirre, Elias ,

Whigham, Christian ), 42.31#. 2, FW CHR 4-1 (Carter, Bomani , Davis, Caleb ,

Grassanovits, Peyton , Keck, Brandon ), 42.72. 3, LUBBOCK TRINITY CHR 4-1

(Eaton, Colton , Hamilton, Josh , Lilley, Brock , Peikert, Timothy ), 43.38.

4, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4 (Ward, Eric , Hart, Keaton , Arroyo, Justin ,

Woods, Luke ), 43.94. 5, TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Gray, Chance , Seldenrust,

Zach , Eubanks, Austin , Robinson, George ), 44.08. 6, CORP CHRISTI JOHN PAUL

II 4-3 (Martinez, Jacob , Alvarez, Eugene , Gatlin, Zachary , Jones, Brandon

), 44.89. 7, WACO REICHER HS 4-2 (Dwyer, Brandon , Guilbault, Jacob , Kaluza,

Andrews , O'Neill, Alex ), 45.05. 8, HOUSTON WESTBURY CHR 4-4 (Boudreaux,

Bruce , Herbert, Dominique , Simon, Gabe , James, Jaylen ), 45.08.

Girls 800 Meter Run 4A

1, DeFrance, Kirsten, MIDLAND CHR SCH 4-1, 2:20.97. 2, Campbell, Madison, SAN

ANTONIO CHR SCH 4-3, 2:21.71. 3, Grant, Isabelle, HOUSTON AWTY INT'L 4-4,

2:23.60. 4, Robertson, Marisol, WACO REICHER HS 4-2, 2:24.09. 5, Fergie,

Catherine, CORP CHRISTI IW 4-3, 2:25.63. 6, Owens, Jasmine, TYLER ALL SAINTS

EP 4-2, 2:27.40. 7, Paden, Tessa, GRAPEVINE FAITH CHR 4-1, 2:34.86. 8,

Johnson, Alyssa, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 2:45.33.

Boys 800 Meter Run 4A

1, Tyler, Tarik, HOUSTON SECOND BAPT 4-4, 1:58.92. 2, Cadena, Jaran, CORP

CHRISTI IW 4-3, 2:01.60. 3, Ochs, Taylor, MIDLAND CHR SCH 4-1, 2:02.06. 4,

Re, Josh, SAN ANTONIO CHR SCH 4-3, 2:02.41. 5, Ball, Taylor, TYLER ALL SAINTS

EP 4-2, 2:03.89. 6, Obach, Jeremy, TYLER TK GORMAN 4-2, 2:04.49. 7, Simank,

Jason, CORP CHRISTI IW 4-3, 2:06.52. 8, Boone, Chandler, MIDLAND CHR SCH 4-1,

2:07.23.

Girls 100 Meter Hurdles 4A

1, Dawson, Brianna, DALLAS CHR SCH 4-2, 15.30. 2, Wood, Ashton, WACO REICHER

HS 4-2, 15.76. 3, Wilcher, Kyla, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 16.09. 4,

Massenburge, Mikaila, TYLER GRACE COM 4-2, 16.44. 5, Parker, Claire, HOUSTON

LUTHERAN SO 4-4, 17.03. 6, Blanchard, Kendall, MIDLAND CHR SCH 4-1, 17.09. 7,

Lindquist, Christian, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 17.26. 8, Gonzalez, Amelia, CORP

CHRISTI IW 4-3, 17.28.

Boys 110 Meter Hurdles 4A

1, Clayton, Kade, TYLER GRACE COM 4-2, 14.69#. 2, Richter, Rainier, HOUSTON

LUTHERAN SO 4-4, 14.72#. 3, Cress, Dylan, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 15.05. 4,

Woods, Luke, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 15.18. 5, Burnette, Nicholas, TOMBALL

CONCORDIA 4-4, 15.33. 6, Keck, Brandon, FW CHR 4-1, 15.77. 7, Alsup, Mason,

MIDLAND CHR SCH 4-1, 16.34. 8, Yeates, Keaton, TYLER GRACE COM 4-2, 16.70.

Girls 100 Meter Dash 4A

1, Johnson, Tiffani, DALLAS FIRST BAPT 4-2, 12.41. 2, Cason, Emory, GRAPEVINE

FAITH CHR 4-1, 12.47. 3, White, Hannah, ARLINGTON GRACE PREP 4-1, 12.62. 4,

Featherston, Irene, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 12.65. 5, McGraw, Kenzi, MIDLAND

CHR SCH 4-1, 12.67. 6, Thompson, Beth, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 12.68. 7,

Allyson, Peyton, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 12.85. 8, Lewis, Paige, SUGAR LAND FT

BEND 4-4, 12.96.

Boys 100 Meter Dash 4A

1, Turner, Vincent, HOUSTON WESTBURY CHR 4-4, 11.10. 2, Stone, Cade, FW CHR

4-1, J11.11. 3, Williams, Caleb, TYLER TK GORMAN 4-2, J11.11. 4, Aguirre,

Elias, MIDLAND CHR SCH 4-1, 11.21. 5, Hamilton, Josh, LUBBOCK TRINITY CHR 4-1,

11.22. 6, Hart, Keaton, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 11.32. 7, James, Jaylen,

HOUSTON WESTBURY CHR 4-4, 11.36. 8, Ramirez, Jordan, KATY POPE JOHN XXIII 4-4,

11.61.

Girls 4x200 Meter Relay 4A

1, TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Dziak, Monica , Featherston, Irene , Klein, Leslie

, Reilly, Katie ), 1:43.78. 2, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Ashton, Morgan , Blair,

Liz , Dupriest, Kayla , McGraw, Kenzi ), 1:45.70. 3, HOUSTON LUTHERAN SO 4-4

(Maher, Jacqueline , Freeborn, Jasmin , Everett, Tara , Newsom, Barbara ),

1:46.60. 4, TYLER TK GORMAN 4-2 (Hand, Monica , Kemp, Ashton , Maloney, Monica

, Pittman, Emma ), 1:49.88. 5, WACO REICHER HS 4-2 (Duron, Olivia , Marroquin,

Katie , Robertson, Marisol , Schulte, Shyan ), 1:50.27. 6, ARLINGTON GRACE

PREP 4-1 (Clyde, Mandy , Ferraro, Samantha , Parker, Dominique , Winterhalter,

Emma ), 1:51.90. 7, SUGAR LAND FT BEND 4-4 (Mulcahy, Macey , Rigsby, Victoria

, Urich, Morgan , Lewis, Paige ), 1:52.64. 8, HOUSTON AWTY INT'L 4-4

(Chavanelle, Nikki , Moradi, Sanaz , Ladner, Madison , Manisck, Giovanna ),

1:54.68.

Boys 4x200 Meter Relay 4A

1, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Neboh, Richard , Aguirre, Elias , Christiansen, Kade ,

Parkhurst, David ), 1:30.29. 2, CEDAR HILL TRINITY CHR 4-2 (Burrell, Charles ,

Collins, Shedrick , Haggarty, LaTravian , Lane, Demetrius ), 1:30.44. 3,

TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Gray, Chance , Seldenrust, Zach , Eubanks, Austin ,

Cress, Dylan ), 1:30.84. 4, DALLAS PARISH EPISCOPAL 4-2 (Griffin, Brian ,

Kennard, Christopher , Klein, Preston , Uzelac, Colton ), 1:31.36. 5, LUBBOCK

TRINITY CHR 4-1 (Eaton, Colton , Hamilton, Josh , Lilley, Brock , Moore,

Philip ), 1:31.65. 6, HOUSTON WESTBURY CHR 4-4 (Turner, Vincent , Simon, Gabe

, James, Jaylen , Carrow, Bailey ), 1:32.44. 7, CORP CHRISTI JOHN PAUL II 4-3

(Reyes, Jacob , Alvarez, Eugene , Gatlin, Zachary , Jones, Brandon ), 1:34.77.

--, AUSTIN HYDE PARK 4-3 (Heytens, Luke , Phelps, DeShawn , Roberts, Ryan ,

Quigley, Dustin ), DQ.

Girls 400 Meter Dash 4A

1, Edwards, Kelsey, MIDLAND CHR SCH 4-1, 57.24. 2, Barton, Jessica, TOMBALL

CONCORDIA 4-4, 58.95. 3, Parker, Audrey, ARLINGTON GRACE PREP 4-1, 60.70. 4,

Pope, Alexis, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 61.82. 5, Wentz, Breklyn, LUBBOCK

TRINITY CHR 4-1, 61.98. 6, Freeborn, Jasmin, HOUSTON LUTHERAN SO 4-4, 62.86.

7, Dupriest, Kayla, MIDLAND CHR SCH 4-1, 63.06. 8, Faught, Cassidy, CORP

CHRISTI IW 4-3, 64.49.

Boys 400 Meter Dash 4A

1, Krc, Cameron, FW SW 4-1, 48.48#. 2, Smiley, Hunter, FW CHR 4-1, 49.18. 3,

Lacy, Landon, MIDLAND CHR SCH 4-1, 49.85. 4, Tyler, Tarik, HOUSTON SECOND BAPT

4-4, 49.90. 5, Roberts, Ryan, AUSTIN HYDE PARK 4-3, 50.29. 6, Christian,

Clayton, SAN ANTONIO CHR SCH 4-3, 50.42. 7, McElroy, Jairus, CEDAR HILL

TRINITY CHR 4-2, 51.17. 8, Boudreaux, Bruce, HOUSTON WESTBURY CHR 4-4, 51.92.

Girls 300 Meter Hurdles 4A

1, Cason, Emory, GRAPEVINE FAITH CHR 4-1, 45.05#. 2, Dawson, Brianna, DALLAS

CHR SCH 4-2, 45.94#. 3, Ashton, Morgan, MIDLAND CHR SCH 4-1, 47.55. 4,

Flowers, Madison, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 47.93. 5, Curtis, Krystin, CEDAR

HILL TRINITY CHR 4-2, 48.17. 6, Wilcher, Kyla, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4,

50.18. 7, Ladner, Madison, HOUSTON AWTY INT'L 4-4, 50.34. 8, Lindquist,

Christian, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 52.29.

Boys 300 Meter Hurdles 4A

1, Clayton, Kade, TYLER GRACE COM 4-2, 38.37#. 2, Stovall, Landon, ARLINGTON

GRACE PREP 4-1, 38.38#. 3, Woods, Luke, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 39.01#. 4,

Woods, Joshua, CEDAR HILL TRINITY CHR 4-2, 39.74. 5, Keck, Brandon, FW CHR

4-1, 40.02. 6, Richter, Rainier, HOUSTON LUTHERAN SO 4-4, 40.41. 7, Burnette,

Nicholas, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 41.20. 8, Bahr, Jake, TOMBALL CONCORDIA

4-4, 44.97.

Girls 200 Meter Dash 4A

1, Johnson, Tiffani, DALLAS FIRST BAPT 4-2, 25.47. 2, Newsom, Barbara, HOUSTON

LUTHERAN SO 4-4, 25.60. 3, Reilly, Katie, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 25.70. 4,

Cason, Emory, GRAPEVINE FAITH CHR 4-1, 25.83. 5, White, Hannah, ARLINGTON

GRACE PREP 4-1, 25.87. 6, Thompson, Beth, TOMBALL CONCORDIA 4-4, 26.42. 7,

Raney, Madeline, TYLER TK GORMAN 4-2, 26.68. 8, Klein, Leslie, TOMBALL

CONCORDIA 4-4, 26.74.

Boys 200 Meter Dash 4A

1, Neboh, Richard, MIDLAND CHR SCH 4-1, 22.41. 2, Parkhurst, David, MIDLAND

CHR SCH 4-1, 22.72. 3, Krc, Cameron, FW SW 4-1, 22.75. 4, Boudreaux, Bruce,

HOUSTON WESTBURY CHR 4-4, 23.05. 5, Turner, Vincent, HOUSTON WESTBURY CHR 4-4,

23.08. 6, Hart, Keaton, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4, 23.28. 7, Ramirez, Jordan,

KATY POPE JOHN XXIII 4-4, 23.56. 8, Griffin, Brian, DALLAS PARISH EPISCOPAL

4-2, 23.58.

Girls 1600 Meter Run 4A

1, Campbell, Madison, SAN ANTONIO CHR SCH 4-3, 5:18.64. 2, Salinas, Regina,

CORP CHRISTI IW 4-3, 5:24.30. 3, Johnson, Alyssa, TOMBALL CONCORDIA 4-4,

5:28.47. 4, Prasad, Nikita, HOUSTON AWTY INT'L 4-4, 5:35.42. 5, Tamplin, Emma,

MIDLAND CHR SCH 4-1, 5:49.25. 6, Frossard, Hannah, TYLER TK GORMAN 4-2,

5:52.91. 7, Mills, Lindsay, MIDLAND CHR SCH 4-1, 5:54.65.

Boys 1600 Meter Run 4A

1, Murray, Aaron, KATY POPE JOHN XXIII 4-4, 4:24.04#. 2, Frazier, Grady, TYLER

TK GORMAN 4-2, 4:31.97. 3, Pietraszkiewicz, Chris, SAN ANTONIO TMI 4-3,

4:36.09. 4, Bright, Jackson, CORP CHRISTI IW 4-3, 4:40.30. 5, Harder,

Jonathan, FW CHR 4-1, 4:43.98. 6, Limas, Jacob, SAN ANTONIO CHR SCH 4-3,

4:44.19. 7, Alexander, Garrett, ARLINGTON GRACE PREP 4-1, 4:51.18. 8, Boone,

Chandler, MIDLAND CHR SCH 4-1, 4:51.90.

Girls 4x440 Yard Relay 4A

1, TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Reilly, Stacy , Klein, Leslie , Reilly, Katie ,

Barton, Jessica ), 3:59.52#. 2, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Berryhill, Kami ,

DeFrance, Kirsten , Dupriest, Kayla , Edwards, Kelsey ), 4:04.68. 3, HOUSTON

LUTHERAN SO 4-4 (Freeborn, Jasmin , Everett, Tara , Maher, Jacqueline ,

Newsom, Barbara ), 4:11.12. 4, ARLINGTON GRACE PREP 4-1 (Clyde, Mandy ,

Ferraro, Samantha , Parker, Audrey , Smith, Hannah ), 4:15.54. 5, CORP CHRISTI

IW 4-3 (Faught, Cassidy , Fergie, Catherine , Biggins, Alyssa , Salinas,

Regina ), 4:16.18. 6, WACO REICHER HS 4-2 (Duron, Olivia , Marroquin, Katie ,

Robertson, Marisol , Schulte, Shyan ), 4:16.23. 7, HOUSTON NORTHLAND CHR 4-4

(Zeinert, Madison , Flowers, Madison , Pope, Carley , Pope, Alexis ), 4:17.03.

8, DALLAS PARISH EPISCOPAL 4-2 (Cole, Anna , Jones, Nadia , Rostamo, Katie ,

Sandstedt, Lauren ), 4:20.59.

Boys 4x440 Yard Relay 4A

1, FW CHR 4-1 (Smiley, Hayden , Smiley, Hunter , Stone, Cade , ), 3:25.28#. 2,

FW SW 4-1 (Miller, Jake , Mott, Charles , Thomas-McQuay, Corbin , Wyatt,

Justin ), 3:26.40. 3, MIDLAND CHR SCH 4-1 (Dobbs, Tanner , Ramirez, Matt ,

Bates, Zach , Lacy, Landon ), 3:28.19. 4, LUBBOCK TRINITY CHR 4-1 (Lilley,

Brock , Moore, Philip , Peikert, Timothy , Wentz, Tucker ), 3:30.16. 5,

TOMBALL CONCORDIA 4-4 (Amelunke, Josh , Cress, Dylan , Seldenrust, Zach ,

Burnette, Nicholas ), 3:31.80. 6, SAN ANTONIO CHR SCH 4-3 (Christian, Clayton

, Re, Josh , Thompson, Harrison , Potter, Chase ), 3:32.24. 7, HOUSTON AWTY

INT'L 4-4 (Aguileria, Ryder , Eldridge, Will , Beruetta, Tommy , Freeman,

Jonathan ), 3:33.22. 8, KATY POPE JOHN XXIII 4-4 (Murray, Aaron , Baldauf,

Basil , Wilson, Cameron , Ramirez, Jordan ), 3:38.28.

Girls 4x100 Meter Relay 5A

1, FW NOLAN 5-1 (Classo, Chelsea , Gamboa, Jordan , Moore, Amber , Paulo,

Blaise ), 49.80. 2, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2 (Santos, Cassandra , Leonard,

Emily , Blair, Jasmine , Frei, Rachel ), 49.95. 3, HOUSTON DUCHESNE ACADEMY

5-3 (Carswell, Ashley , Beidas, Razan , Manley, Jackie , Daly, Bridget ),

50.62. 4, PLANO PRESTONWOOD 5-1 (Saldivar, Kelsey , Coward, Molly , Dingler,

Rachel , Hicks, Sydney ), 51.66. 5, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1 (Allen,

Katherine , Burciaga, Bria , McHugh, Katie , Williams, Natalie ), 52.18. 6,

BROWNSVILLE ST JOSEPH 5-4 (De la Garza, Natalia , Fuentes, Daniela , Gomez,

Marissa , Retana, Megan ), 52.63. 7, AUSTIN ST MICHAEL'S 5-2 (Callegari, Annie

, Allen, Sarah , Boggiano, Bonnie , Schiro, Ashley ), 52.89. 8, SAN ANTONIO

INCARNATE WORD 5-2 (Flores, Brandy , Mena, Laura , Navarro, Lauren ,

Richardson, Alexis ), 52.93.

Boys 4x100 Meter Relay 5A

1, DALLAS BISHOP DUNNE 5-1 (Cook, Thomas , Epps, Phillip , Heard, Collin ,

Jones, Kwatavious ), 42.88. 2, ARGYLE LIBERTY CHR 5-1 (Dowdle, Carson ,

Howell, John Aaron , Richardson, Graham , Ford, Foster ), 42.94. 3, PLANO

PRESTONWOOD 5-1 (Flowers, Jackson , Morgan, Anthony , Coward, James P ,

Mitchell, Mike ), 43.20. 4, DALLAS BISHOP LYNCH 5-1 (Benjamin, Michael ,

Duerr, Matthew , Williams, Rawleigh , Mullins, Anthony ), 43.76. 5, SAN

ANTONIO HOLY CROSS 5-2 (Benavides, Frank , Romero, Sam , Hasan, Ali ,

Cardenas, Tyler ), 43.86. 6, SAN ANTONIO CENTRAL CATH 5-2 (Parker, Alec ,

Carter, Justin , Sinclair, Walker , Suh, Jihoon ), 44.19. 7, AUSTIN ST

MICHAEL'S 5-2 (Butler, Scotland , Goode, Quinta , Rogers, Jacob , Schiro, Carl

), 44.94. 8, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2 (Bibb, Patrick , Espinar, Luis ,

Kokotajlo, Michael , Rodriquez, Marco ), 46.17.

Girls 800 Meter Run 5A

1, Havenhill, Elizabeth, FW NOLAN 5-1, 2:16.31#. 2, Lopez, Olivia, SAN ANTONIO

ANTONIAN 5-2, 2:21.61. 3, Wrozek, Erin, DALLAS BISHOP LYNCH 5-1, 2:22.90. 4,

Younger, Lauren, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1, 2:22.92. 5, Golden, Allison,

DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1, 2:25.35. 6, Minderhout, Irene, AUSTIN ST

MICHAEL'S 5-2, 2:26.48. 7, Kozar, Bridgette, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2,

2:27.17. 8, Herrera, Catalina, EL PASO LORETTO 5-4, 2:32.39.

Boys 800 Meter Run 5A

1, Batson, Michael, FW NOLAN 5-1, 2:00.45. 2, Castilleja, Jo Alan, HOUSTON ST

THOMAS HS 5-3, 2:01.55. 3, Esparza, Rudy, SAN ANTONIO ST ANTHONY 5-2, 2:01.96.

4, Matthews, Nicholas, HOUSTON ST THOMAS HS 5-3, 2:02.12. 5, Cardin, Carlos,

SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 2:03.36. 6, Holdridge, Barton, FW NOLAN 5-1,

2:03.78. 7, Rodriguez, Nicholas, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 2:03.95. 8,

Rodriguez, Justin, SAN ANTONIO CENTRAL CATH 5-2, 2:04.02.

Girls 100 Meter Hurdles 5A

1, Hever, Dominique, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1, 15.59. 2, MacFarlane, Belle,

DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1, 15.69. 3, Phillips, Emily, SAN ANTONIO INCARNATE

WORD 5-2, 16.04. 4, Altinger, Anna, HOUSTON ST AGNES 5-3, 16.14. 5, Thelen,

Christy, ADDISON TRINITY CHR 5-1, 16.20. 6, Carrillo, Hannah, BROWNSVILLE ST

JOSEPH 5-4, 17.32. 7, Callegari, Annie, AUSTIN ST MICHAEL'S 5-2, 17.44. 8,

Wittenberg, Ali, SAN ANTONIO INCARNATE WORD 5-2, 17.52.

Boys 110 Meter Hurdles 5A

1, Meziere, Cameron, PLANO JOHN PAUL II 5-1, 14.59. 2, Cardenas, Andres,

BROWNSVILLE ST JOSEPH 5-4, 15.02. 3, Farris, Jacob, HOUSTON CHR SCH 5-3,

15.30. 4, Burks, Christian, ARGYLE LIBERTY CHR 5-1, 15.49. 5, Torres, Camilo,

DALLAS BISHOP LYNCH 5-1, 15.89. 6, Tovar, Joshua, EL PASO CATHEDRAL HS 5-4,

15.95. 7, Bradshaw, Douglas, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 16.40. 8, Haese, Ryan,

SAN ANTONIO ST ANTHONY 5-2, 16.95.

Girls 100 Meter Dash 5A

1, Uriegas-Stevens, Megan, FW NOLAN 5-1, 12.48. 2, Crawford, Kelsey, HOUSTON

CHR SCH 5-3, 12.58. 3, Leonard, Emily, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 12.95. 4,

Santos, Cassandra, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 12.96. 5, Sanders, Shelby, DALLAS

BISHOP DUNNE 5-1, 12.98. 6, Hever, Dominique, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1,

13.03. 7, Carrillo, Hannah, BROWNSVILLE ST JOSEPH 5-4, 13.27. 8, Mena, Laura,

SAN ANTONIO INCARNATE WORD 5-2, 13.54.

Boys 100 Meter Dash 5A

1, Sinclair, Walker, SAN ANTONIO CENTRAL CATH 5-2, 11.06. 2, Williams, Kendal,

SAN ANTONIO HOLY CROSS 5-2, 11.13. 3, Dowdle, Carson, ARGYLE LIBERTY CHR 5-1,

11.15. 4, Jones, Kwatavious, DALLAS BISHOP DUNNE 5-1, 11.23. 5, Guidry, Trey,

HOUSTON ST PIUS X 5-3, 11.29. 6, Romero, Sam, SAN ANTONIO HOLY CROSS 5-2,

11.37. 7, Consoli, Stephen, HOUSTON CHR SCH 5-3, 11.52. 8, Benavides, Frank,

SAN ANTONIO HOLY CROSS 5-2, 11.58.

Girls 4x200 Meter Relay 5A

1, AUSTIN ST MICHAEL'S 5-2 (Callegari, Annie , Allen, Sarah , Doyle, Meagan ,

Porter, Emily ), 1:45.24. 2, DALLAS BISHOP LYNCH 5-1 (Williams, Claire ,

Howard, Gabrielle , Hernandez, Roxana , Steele, Cori ), 1:46.24. 3, FW NOLAN

5-1 (Classo, Chelsea , Moore, Amber , Puente, Gabrielle , Puente, Gwenyth ),

1:46.89. 4, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1 (Allen, Katherine , Burciaga, Bria ,

Hever, Dominique , Madsen, Chrissy ), 1:47.72. 5, HOUSTON DUCHESNE ACADEMY 5-3

(White, Erin , Beidas, Razan , Daly, Bridget , Manley, Jackie ), 1:48.24. 6,

SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2 (Acosta, Jasmine , Blair, Jasmine , Frei, Rachel ,

Jeffreys, Sarah ), 1:50.74. 7, BROWNSVILLE ST JOSEPH 5-4 (De la Garza, Natalia

, Fuentes, Daniela , Gomez, Marissa , Retana, Megan ), 1:52.78. 8, SAN ANTONIO

INCARNATE WORD 5-2 (Mena, Laura , Flores, Brandy , Navarro, Lauren ,

Richardson, Alexis ), 1:53.56.

Boys 4x200 Meter Relay 5A

1, AUSTIN ST MICHAEL'S 5-2 (Houston, Jameson , Butler, Scotland , Drewett,

Walker , Guerrero, Clarencio ), 1:27.77#. 2, ARGYLE LIBERTY CHR 5-1 (Dowdle,

Carson , Howell, John Aaron , Richardson, Graham , Ford, Foster ), 1:28.15#.

3, DALLAS BISHOP LYNCH 5-1 (Benjamin, Michael , Duerr, Matthew , Mullins,

Anthony , England, Matthew ), 1:30.89. 4, SAN ANTONIO HOLY CROSS 5-2 (Hasan,

Ali , Benavides, Frank , Williams, Kendal , Davis, Kyron ), 1:32.50. 5,

HOUSTON CHR SCH 5-3 (Moore, Cameron , Paret, Hamilton , Kaestner, Sam ,

Cromwell, Harrison ), 1:32.68. 6, SAN ANTONIO ST ANTHONY 5-2 (Akers, Kiernan ,

Chavez, Lazaro , Esparza, Rudy , Haese, Ryan ), 1:33.29. 7, BROWNSVILLE ST

JOSEPH 5-4 (Filizola, Hector , Guerrra, Adrian , Masso, Alfonso , Masso, Jose

), 1:34.31. --, DALLAS BISHOP DUNNE 5-1 (Cook, Thomas , Daniels, Cornelius ,

Epps, Phillip , Jones, Kwatavious ), DNF.

Girls 400 Meter Dash 5A

1, Havenhill, Elizabeth, FW NOLAN 5-1, 59.53. 2, Petri, Morgan, DALLAS BISHOP

LYNCH 5-1, 60.73. 3, Porisch, Ingrid, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 60.99. 4,

Weishaar, Paige, HOUSTON INCARNATE WORD 5-3, 61.05. 5, Gorday, Alysa, SAN

ANTONIO ANTONIAN 5-2, 61.58. 6, Younger, Lauren, DALLAS URSULINE ACADEMY 5-1,

61.67. 7, Osborne, Kimberly, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 61.70. 8, Bailey,

Maurelle, SAN ANTONIO ST ANTHONY 5-2, 64.77.

Boys 400 Meter Dash 5A

1, Mouton, John, HOUSTON ST THOMAS HS 5-3, 49.99. 2, Johnson, Garrick, HOUSTON

ST PIUS X 5-3, 50.67. 3, Heard, Collin, DALLAS BISHOP DUNNE 5-1, 51.26. 4,

Lewis, Jason, SAN ANTONIO ANTONIAN 5-2, 52.01. 5, Cardin, Carlos, SAN ANTONIO

ANTONIAN 5-2, 53.71. 6, Libby, John, SAN ANTONIO HOLY CROSS 5-2, 55.10. 7,

Marq

Recommended for you

Load comments