The Bishop T.K. Gorman girls and the Waco Reicher boys picked up the team titles at the TAPPS 2-4A track meet held at Clyde-Perkins Stadium on the Grace Community campus.

The Lady Crusaders finished up strong with an exciting win over the Grace Lady Cougars in the 4x400 meter relay to ice the title. Carrollton Prince of Peace was a strong second with 125 points, while the Lady Cougars took fourth place with 63 points.

Gorman had an impressive 2-3-4 finish in the 1,600 meters and won two of the three relays. In the mile, Sharon Kariampuzha took second, Anna Pritchard was third and Joanna Bartley fourth in the 18-point event for Bishop Gorman.

Bishop Gorman's Rev. Jerome Milton chalked up another district title for the girls. The win was the 16th for Milton, who will soon hand over the coaching reins after announcing his retirement after 25 years as the BG track coach.

"We believe that it's one team, one dream, one victory and one mission," Milton said. "I told them we're not just showing up, we are here to win."

Reicher won the boys division on the strength of two first places and a second in another of the relay events. The Cougars finished with 116 points, edging out Prince of Peace (110). BG was third with 95 and Grace Community was clipped by one point for fourth place finishing with 76.5.

Crusaders Noah Kemp won the 400-meter dash and teammate Taylor Hurst won the 200-meter dash. Grace Community got a top spot for pole vaulter Mason Dacus.

The top four spots in each event qualifies for the regional meet on April 25 at Prince of Peace in Carrollton.

 

TAPPS 2-4A Track Meet

At Clyde-Perkins Stadium

GIRLS DIVISION

VARSITY GIRLS

Team Results – 1, Bishop Gorman 134. 2, Prince of Peace 125. 3, Waco Reicher 86. 4, Grace Community 63. 5, The Shelton School 55. 6, Trinity Christian- Cedar Hill 55. 7, Dallas Christian 49. 8, Parish Episcopal . 45.

Field Events

Pole Vault – 1, Ashleigh Price, Shelton School, 8-0.0. 2, Sarah Zandstra, Grace Community. 3, Brinson Ellard, Shelton School.

High Jump – 1, Emma Yates, Grace Community, 4-10.0. 2, Kara Stark, Prince of Peace. 3, Olivia Dugan, Bishop Gorman. 4, Claire Mittica, Bishop Gorman. 5, Erin Franckhauser, Prince of Peace. 6, Brittany Baca, Shelton School

Shot Put – 1, Claire Coggins, Shelton School, 32-03.50. 2, Cori Schnell, Prince of Peace. 3, Kianna Udenza, Bishop Gorman. 4, Essence Thomas, Dallas Christian. 5, Tiana Williams, Trinity Christian-Cedar Hill. 6, Brittany Baca, Shelton School.

Discus – 1, Claire Coggins, Shelton School, 101-3.0. 2, Coru Schnell, Prince of Peace. 3, Klemson Lancaster, Reicher. 4, Hunter Cauley, Dallas Christian. 5, Brittany Baca, Shelton School. 6, Melissa Carney, Bishop Gorman.

Long Jump – 1, Nadia Jones, Parish Episcopal, 16-07.50. 2, Claire Wolf, Prince of Peace. 3, Madison Newman, Grace Community. 4, Emma Yeates, Grace Community. 5, Madison England, Dallas Christian. 6, Ashlan Miles, Dallas Christian.

Triple Jump – 1, Ashlyn Miles, Dallas Christian, 34-03.75. 2, Emma Yates, Grace Community. 3, Shyan Schulte, Reicher. 4, Claire Wolf, Prince of Peace. 5, Natalie Detwiler, Bishop Gorman. 6, Ashton Case, Shelton School.

Running Events

3,200 Meter Run – 1, Alexandria Arndorfer, Prince of Peace, 12:31.55. 2, Sharon Kariampuzha, Bishop Gorman, 3, Anna Pritchard, Bishop Gorman, 4, Joanna Bartley, Bishop Gorman. 5, Claire Chase, Reicher. 6, Isabel Kennedy, Shelton School.

4x100 Relay – 1, Trinity Christian-Cedar Hill, 52.79. 3, Reicher, 52.86. 3, Prince of Peace. 4, Grace Community. 5, Bishop Gorman. 6, Shelton School.

100-Meter Hurdles – 1, Lexi Trimble, Grace Community, 16.68. 2, Abbie Guervara, Bishop Gorman. 3, Madison England, Dallas Christian. 4, Hannah Armand, Prince of Peace. 5, Sara Goforth, Bishop Gorman. 6, Hannah Bartosh, Riecher.

100-Meter Dash – 1, Allyah Trotter, Trinity Christian-Cedar Hill, 12.20. 2, Nadia Jones, Parish Episcopal. 3, Ashlan Miles, Dallas Christian. 4, Hannah Detwiler, Bishop Gorman. 5, Lexi Trimble, Grace Community. 6, Elekya Boles, Trinity Christian-Cedar Hill.

400-Meter Dash – 1, Anna Cole, Parish Episcopal, 1:03.82. 2, Madeline Ochoa, Reicher. 3, Sara Goforth, Bishop Gorman. 4, Reid Lanie, Grace Community. 5, Alex Schroeder, Grace Community. 6, Isabel Kidd, Parish Episcopal.

4x200 Relay – 1, Reicher, 1:51.88. 2, Bishop Gorman. 3, Prince of Peace. 4, Shelton School. 5, Trinity Christian-Cedar Hill. 6, Dallas Christian.

800-Meter Run – 1, Cori Schnell, Prince of Peace, 2:32.32. 2, Kelly Frossard, Bishop Gorman. 3, Addison Southers, Dallas Christian. 4, Amy Flores, Trinity Christian-Cedar Hill. 5, Alex Schroeder, Grace Community. 6, Grace Knight, Bishop Gorman.

300-Meter Hurdles – 1, Hannah Armand, Prince of Peace, 53.97. 2, Gillian Parma, Bishop Gorman. 3, Madison England, Dallas Christian. 4, Natalie Detwiler, Bishop Gorman. 5, Sarah Roessler, Reicher. 6, Abbie Guevara, Bishop Gorman.

200-Meter Dash – 1, Aliyah Trotter, Trinity Christian-Cedar Hill, 27.31. 2, Nadia Jones, Parish Episcopal. 3, Marilee Canales, Reicher. 4, Ashlan Miles, Dallas Christian, 5, Bailey Nutt, Grace Community. 6, Sara Goforth, Bishop Gorman.

1,600-Meter Run – 1, Alexandria Arndorfer, Prince of Peace, 5;35.06. 2, Anna Pritchard, Bishop Gorman. 3, Sharon Kariampuzha, Bishop Gorman. 4, Cori Schnell, Prince of Peace. 5, Addison Southers, Dallas Christian. 6, Joanna Bartley, Bishop Gorman.

4x400 Relay – 1, Bishop Gorman, 4:20.70. 2, Reicher, 4:20.95. 3, Prince of Peace. 4, Parish Episcopal. 5, Shelton School. 6, Grace Community.

 

VARSITY BOYS

Team Standings – 1, Waco-Reicher 116. 2, Prince of Peace 110. 3, Bishop Gorman 95 . 4, Dallas Christian 77.5. 5, Grace Community 76.5. 6, The Shelton School 73. 7, Trinity Christian- Cedar Hill 57. 8, Parish Episcopal . 8, All Saints 7.

Field Events

Pole Vault – 1, Mason Dacus, Grace Community, 11-06.0. 2, Will Gallemore, Prince of Peace. 3, Tyler Zander, Reicher. 4, James Edwards, Grace Community. 5, John Russell Niederer, Shelton School. 6, Dimitri Secker, Shelton School.

Shot Put – 1, Stephen Forester, Dallas Christian, 44-07.25. 2, Trey August, Trinity Christian-Cedar Hill. 3, Drew Chandler, Dallas Christian. 4, Douglas Tucker II, Dallas Christian. 5, Grant Thorburn, Prince of Peace. 6, Lucas Morales, Reicher.

Discus – 1, Ivan Burrell, Dallas Christian, 124-0. 0. 2, Stephen Forester, Dallas Christian. 3, Grant Thorburn, Dallas Christian. 4, Douglas Tucker II, Parish Episcopal. 5, Drew Chandler, Dallas Christian. 6, KaJuan Givens, Trinity Christian-Cedar Hill.

Long Jump – 1, Payne Sullins, Reicher, 21-03. 2, Dominique Weaver, Dallas Christian. 3, Tanner Owens, Shelton 4, Chad Nutt, Grace. 5, Adam Aucor, T.K. Gorman. 6, Michael Bailey, Prince of Peace.

High Jump – 1, Tanner Owens, Shelton, 5-10. 2, Adam Aucor, T.K. Gorman. 3, Zach Carter, Dallas Christian. 4, Connor Hobbs, T.K. Gorman. 5, Taylor Hurst, T.K. Gorman. 6, Tyler Hodge, Prince of Peace.

Triple Jump – 1, Payne Sullins, Reicher, 41-08.50. 2, Adam Aucar, Bishop Gorman. 3, Taylor Givens-O'Neal, Shelton School. 4, Chris Wilhelmi, Grace Community. 5, Daniel Herrin, Prince of Peace. 6, Jack Oduro, Dallas Christian.

Running Events

3,200 Meter Run – 1, Alex Thomas, Prince of Peace, 10:20.33. 2, Nicholas Dipaolo, Bishop Gorman. 3, Matthew Arndorfer, Prince of Peace. 4, Brandon Lund, Prince of Peace. 5, Jack Kennedy, Shelton School. 6, Jack Wilson, Shelton School.

4x100 Relay – 1, Trinity Christian-Cedar Hill, 43.54. 2, Reicher. 3, Prince of Peace. 4, Grace Community. 5, Dallas Christian. 6, All Saints.

100-Meter Hurdles – 1, Tanner Owens, Shelton School, 15.40. 2, Aaron Bettge, Reicher. 3. Josh Spitzer, Grace Community. 4, Michael Bailey, Prince of Peace. 6, Devonte Milton, Bishop Gorman.

100-Meter Dash – 1, Shawn Punch, Trinity Christian-Cedar Hill, 11.04. 2, Luis Vasquez, Bishop Gorman. 3, Jeremiah Robinson, Prince of Peace. 4, Tanner Owens, Shelton School. 5, Taylor Givens-Taylor, Shelton School. 6, Chris Wilhelmi, Grace Community.

400-Meter Dash – 1, Noah Kemp, Bishop Gorman, 53,27. 2, Jose Perez, Reicher. 3, Jerrod Gilley, Grace Community. 4, Trevor Massenburge, Grace Community. 5, San Phillips, All Saints. 6, Isiah McRae, Trinity Christian-Cedar Hill.

4x200 Relay – 1, Reicher, 1:31.55. 2, Bishop Gorman. 3, Prince of Peace. 4, Dallas Christian. 5, Grace Community 6, Shelton School.

800-Meter Run – 1, Reese Walters, Shelton School, 2;03.61. 2, Chance Findlay, Bishop Gorman. 3, James Burden, Grace Community. 4, William Stegman, Dallas Christian. 5, Jacob Shannon, Shelton School. 6, Martin Bruich, Reicher,.

200-Meter Dash – 1, Taylor Hurst, Bishop Gorman, 23.82. 2, Shane Brooks, Reicher. 3, Jacob Rippy, Dallas Christian. 4, Tyler Hodge, Prince of Peace. 5, Jason Conners, Reicher. 6, Angus McSwain, Reicher.

300-Meter Hurdles – 1, Aaron Bettge, Reicher, 42.30. 2, Reese Walters, Shelton School. 3, Matthew Lang, Prince of Peace. 4, Dimitri Secker, Shelton School. 5, Brady Newman, Grace Community. 6, Hunter Pilgrim, Bishop Gorman.

1,600-Meter Run – 1, Alex Thomas, Prince of Peace, 4:37.62. 2, Reese Walters, Shelton School. 3, Brandon Lund, Prince of Peace. 4, Matthew Arndorfer, Prince of Peace. 5, James Burden, Grace Community. 6, William Stegman, Dallas Christian.

1,600-Meter Relay – 1, Reicher, 3:30.98. 2, Prince of Peace. 3, Bishop Gorman. 4, Grace Community. 5, Dallas Christian. 6, Trinity Christian-Cedar Hill.

 
 

Recent Stories You Might Have Missed