Beckville

Beckville wide receiver J’Koby Williams breaks free from Shelbyville’s Grady Clay during Thursday’s bi-district playoff game in Tyler.

Beckville’s turnaround season was rewarded with several selections on the Texas Sports Writers Association Class 2A All-State Team on Monday.

The Bearcats, who went from 2-8 in 2019 to 10-4 in 2020, had one first team pick, a two-way second team selection and three honorable mention picks on a team selected by TSWA members based on nominations from coaches and media members from around the state.

Heading up the list for the Bearcats was freshman fullback J’koby Williams, who earned first team honors. Williams carried 154 times for 1,450 yards and 18 touchdowns and caught 24 passes for 309 yards and two scores.

Senior Jeremiah Steph was a second team pick at tight end and on the defensive line. He graded out at 98 percent with 40 pancake blocks on offense while recording 99 tackles, 16 tackles for loss, five sacks, a pass defended, an interception returned for a touchdown, two fumble recoveries and a blocked kick.

Other Bearcats honored were honorable mention picks Ryan Harris at quarterback, Jayden Mojica at kicker and Milo Morrison in the secondary.

Harris carried 209 times for 2,127 yards and 31 touchdowns and passed for 733 yards and six scores. Mojica was 38 of 45 on extra points and 4 for 5 on field goal attempts, and Morrison finished with 83 tackles, five tackles for loss, two passes defended, an interception and a fumble recovery.

Other area players honored were first team kicker Aaron Gallegos of Carlisle, third team guard John Hester of Hawkins, honorable mention guard Vincent Peters of Linden-Kildare, honorable mention all-purpose player Matthew Bower of Union Grove and honorable mention defensive back Jamion Turner of Carlisle.

Gallegos was good on 34 of 40 extra points and 5 of 7 field goals, with a long of 45 yards and 13 touchbacks on his kickoffs. Hester graded out at 96 percent with 45 pancake blocks and 25 knockdowns. Peters recorded 42 pancake blocks and allowed no sacks or quarterback pressures for the season. Bower rushed for 928 yards and two touchdowns, caught 17 passes for 174 yards and a touchdown, passed for 73 yards and a TD and had 42 tackles, a sack, 4 QB pressures and a fumble recovery on defense. Turner had 92 tackles, nine tackles for loss, two sacks, three passes defended, an interception, three blocked kicks, a fumble recovery, two forced fumbles and a defensive touchdown.

Mart quarterback Roddrell Freeman and Shiner defensive lineman Doug Brooks were named 2A Players of the Year. Freeman rushed for 1,758 yards and 31 touchdowns and passed for 1,449 yards and 16 touchdowns in leading Mart to the Division II state title game. Brooks had 105 tackles and 22 tackles for loss for Division I state champion Shiner.

Daniel Boedeker of Shiner and Chris Tackett of Windthorst shared Coach of the Year honors.

BRYAN – Mart quarterback Roddrell Freeman and Shiner defensive lineman Doug Brooks are the players of the year on the Texas Sports Writers Association’s Class 2A All-State Football Team.

Freeman rushed for 1,758 yards with 31 touchdowns and passed for another 1,449 yards with 16 TDs in leading the Panthers to the Division II state championship game. Brooks had 105 tackles, including 22 for loss in leading the Comanches to the the Division I state title.FIRST TEAM

Offense

Guards – Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Micah Sauls, Mart, 5-11, 250, sr.

Tackles – Gavin Wood, Wellington, 6-3, 225, sr.; Cole Carson, Rivercrest, 6-6, 290, sr.

Center – Brock Sestak, Shiner, 5-11, 230, sr.

Wide receivers – Kyle Wolf, Windthorst, 6-3, 188, sr.; (tie) Tyler Yancey, Lindsay, 5-10, 165, sr.; Zion Mercer, Panhandle, 5-10, 165, sr.

Tight end – Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.

Quarterback – Roddrell Freeman, Mart, 6-1, 230, sr.

Running backs – Marc Ramirez, Wellington, 5-10, 180, jr.; Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Braden Courtney, Timpson, 5-10, 190, jr.

Fullback – J’Koby Williams, Beckville, 5-10, 130, fr.

All-purpose – Kei’shawn Clater, Mart, 5-10, 147, jr.

Place-kicker – Aaron Gallegos, Price Carlisle, 5-10, 172, jr.

Offensive player of the year — Freeman

Defense

Linemen – Doug Brooks, Shiner, 6-0, 260, jr.; John Ramirez, Wellington, 5-9, 170, sr.; Chris Jackson, Post, 6-2, 265, sr.; Ayden Lane, Mart, 6-1, 200, jr.

Linebackers – Ethan Belcher, Windthorst, 5-10, 192, sr.; Colter Darilek, Shiner, 6-1, 180, sr.; Slayden Pittman, Post, 5-10, 185, sr.; Zavien Wills, Refugio, 5-10, 180, sr.

Secondary – Avery Clarkson, Post, 6-0, 165, sr.; Brayden Fuentes, McCamey, 6-1, 175, jr.; Nathan McDaniel, Post, 5-11, 165, sr.; Seth Kasowski, Bremond, 5-9, 160, sr.

Punter – (tie) Breck Chambers, Crawford, 6-0, 177, soph.; Ramon Manrriquez, Frost, 5-7, 168, sr.

Utility – Dalton Brooks, Shiner, 6-3, 175, soph.

Kick returner – Cooper Meador, Eldorado, 6-0, 175, jr.

Defensive player of the year – Brooks

Coach of the year — (tie) Daniel Boedeker, Shiner; Chris Tackett, Windthorst

SECOND TEAM

Offense

Guards – Andrew Scheffe, Windthorst, 6-1, 188, sr.; Bo Thompson, Hawley, 5-11, 280, sr.

Tackles – Monterruis Smith, Hearne, 6-1, 330, sr.; (tie) Michael Hare, Bosqueville, 5-11, 285, sr.; Westen McAllister, Christoval, 6-3, 240, sr.

Center – Trey Arjon, Mart, 5-10, 240, jr.

Wide receivers – Izaha Jones, Normangee, 6-3, 185, jr.; J.J. Patton, Tenaha, 6-2, 215, jr.

Tight end – Jeremiah Steph, Beckville, 6-2, 170, sr.

Quarterback – (tie) Kolt Schuckers, Lindsay, 6-2, 221, jr.; Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.

Running backs – Jaiden Barr, Italy, 6-0, 212, jr.; Anson Rendon, Lockney, 5-10, 150, sr.; Zane Rhodes, Shiner, 6-0, 200, sr.

Fullback – Garrett Pearson, Crawford, 6-0, 223, sr.

All-purpose – Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.

Place-kicker – Anthony Perez, Rio Vista, 5-11, 175, sr.

Defense

Linemen – Ethan Byerly, Hamlin, 6-2, 210, sr.; Taye Perez, Post, 5-9, 260, sr.; Hudson Williams, Archer City, 6-3, 235, jr.; Jeremiah Steph, Beckville, 6-1, 190, sr.

Linebackers – Jake Boness, Christoval, 5-6, 135, jr.; Octavian Giles, Tenaha, 6-1, 185, sr.; Tryston Harding, Windthorst, 5-7, 157, sr.; Da’Marion Medlock, Mart, 5-10, 145, jr.

Secondary – Grant Hess, Muenster, 6-3, 185, jr.; Terry Bussey, Timpson, 5-11, 165, fr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.

Punter – Garrett Lero, Snook, 5-8, 150, jr.

Utility – Matthew Rosas, McCamey, 5-6, 150, soph.

Kick returner – Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – John Hester, Hawkins, 6-5, 275, jr.; Ethan Crawford, Panhandle, 5-11, 245, sr.; Carter Hooser, Crawford, 5-11, 255, sr.

Tackles – Cory Stewart, Wink, 6-5, 255, sr.; Carter Murray, Lovelady, 6-4, 295, sr.

Center – Kolter Willeford, Hawley, 5-10, 315, sr.

Wide receivers – Beau Jolly, Christoval, 6-0, 180, jr.; Johnny Ryder, Granger, 6-2, 180, jr.

Tight end – Cael Bruno, Frankston, 5-9, 150, jr.

Quarterback – (tie) Tyler Palmer, Shiner, 5-10, 185, sr.; Ivan Rubio, McCamey, 6-0, 195, sr.

Running backs – Shaun Easterling, Lovelady, 6-0, 200, soph.; Julius Mason, West Sabine, 5-6, 195, sr.; Jace Edington, Lindsay, 5-9, 160, sr.

Fullback – J’ren Salais, Kenedy, 6-1, 190, sr.

All-purpose – Jordan Kelley, Refugio, 6-2, 180, jr.

Place-kicker – Justin Yarbrough, San Saba, 5-9, 170, sr.

Defense

Linemen – J.J. Ake, Mason, 6-2, 190, sr.; Nash Dieter, Lindsay, 6-1, 190, sr.; Atlee Roberts, Rivercrest, 6-1, 180, sr.; (tie) Joseph Trepainer, Seymour, 6-3, 260, sr.; Francisco Ortega, Stratford, 5-8, 200, sr.

Linebackers – Colton Anderson, West Sabine, 5-6, 165, sr.; Larson Hoffmeyer, Bosquesville, 5-7 165, sr.; Shawn Holmes, Garrison, 5-11, 215, sr.; (tie) Brock Gibson, Wink, 6-2, 225, sr.; Ty Williams, Crawford, 6-0, 172, jr.

Secondary – Jordan Landrum, Rosebud-Lott, 5-7, 145, jr.; Isaiah Gonzales, Junction, 5-9, 155, jr.; Lane Wilson, Sudan, 5-11, 160, sr.; Eli Bivins, Rivercrest, 5-9, 145, sr.

Punter – Micah Smith, Hearne, 6-3, 195, sr.

Utility – Alex Rodriguez, Winters, 6-1, 180, sr.

Kick returner – Kason O’Shields, Hawley, 5-10, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Andy Castillo, Sundown, 5-11, 250, jr.; Rocklin Ginnett, Italy, 6-1, 260, sr.; Isaiah Garcia, McCamey, 5-9, 274, jr.; Michael Longoria, Mason, 5-10, 215, sr.; Vincent “Puff” Peters, Linden-Kildare, 6-2, 285, sr.; Eli Taylor, Shelbyville,5-10, 238, jr.

Tackles – Briley Barron, Maud, 6-4, 275, soph.; Jason DeCluette, Grapeland, 5-11, 290, jr.; Landry Smith, Alto, 6-2, 200, jr.; Jonaven Villarreal, Bruni, 5-11, 255, jr.

Centers – Bladen Calley, San Saba, 5-11, 215, sr.; Ethan Cumins, Rio Vista, 6-0, 275, sr.

Wide receivers – Dillon Denman, Centerville, 6-3, 170, sr.; Jabari Dunn, Hearne 6-0, 160, jr.; Antwaan Gross, Refugio, 5-10, 175, jr.; Callen McCasland, Archer City, 6-0, 170, sr.; Bradin Thomas, Quanah, 5-9, 150, sr.

Tight ends – Tom Boles, Evadale, 6-1, 175, sr.; Brandon Kenley, Sundown, 6-1, 175, sr.

Quarterbacks – Cy Blecher, Windthorst, 6-2, 194, sr.; Brink Bizzell, Frankston, 5-10, 180, sr.; Korbin Covarrubiaz, Eldorado, 6-0, 160, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Kanon Gibson, Wink, 6-1, 190, soph.; Ryan Grawunder, Vega, 5-10, 165, jr.; Mason Hardy, Normangee, 5-11, 184, sr.; Ryan Harris, Beckville, 6-3, 200, jr.; Hunter Long, Cisco, 5-10, 140, soph.; Wes Jones, Panhandle, 6-3, 185, sr.; Braydin Warner, Hamlin, 6-2, 180, sr.

Running backs – Brayden Dunlap, Miles, 5-9, 160, sr.; Jay King, Bosqueville, 5-9, 140, sr.; William Rauch, Smyer, 6-2, 200, sr.; Cadarian Wiley, Grapeland, 6-1, 185, jr.

Fullbacks – Mason Folk, Wellington, 5-10, 180, sr.; Ryan Jackson, Alba-Golden, 5-11, 202, sr.; Chase Morales, Cooper, 6-0, 190, sr.

All-purpose – Matthew Bower, Union Grove, 5-10, 175, sr.; Bode Box, Sudan, 5-10, 150, sr.; Tyson Cornett, Leon, 6-0, 170, sr.; Landyn Jack, Panhandle, 6-4, 190, soph.

Place-kickers – Jesus Luna, Italy, 5-8, 150, sr.; John Machtolff, Archer City, 5-7, 155, jr.; Jayden Mojica, Beckville, 5-8, 155, soph.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.

Defense

Linemen – Steven Craft-Mitchell, Hearne,5-11, 245, jr.; Wesley Estridge, Albany, 5-9, 305, sr.; Jacob Hofauer, Falls City, 6-2, 240, sr.; Anthony Jackson, Hearne,6-3, 250, jr.; Jacob Kimmons, Italy, 5-9, 147, sr.; Stryker Leschber, Thorndale, 6-3, 230, jr.; Sammy McLain, Wellington, 5-10, 190, sr.; Jayson Pagan, McCamey, 5-10, 257, sr.; Emmanuel Venegas, Ozona, 6-3, 205, sr.

Linebackers – Cody Arrisola, Falls City, 6-2, 235, jr.; David Barajas, Eldorado, 6-0, 225, sr.; Ty Bates, Archer City, 6-0, 170, jr.; Carlos Cantu, Ozona, 5-6, 165, jr.; Cooper Carter, Lindsay, 5-10, 185, sr.; J.C. Chaney, Holland, 5-11, 200, jr.; Logan Glover, San Saba, 6-5, 185, sr.; Dawson Hearne, Cisco, 6-4, 215, jr.; Alex Hofauer, Falls City, 6-0, 205, sr.; Keen Linson, Johnson City, 5-11, 168, jr.; DJ McClelland, Granger, 6-0, 190, soph.; Cooper Sheridan, Grapeland, 6-3, 190, sr.; Cameron Walker, Crawford, 5-10, 161, soph.; Cade Willis, Cushing, 6-0, 220, sr.; Denton Young, Normangee, 5-11, 170, sr.

Secondary – Brayden Wilcox, Christoval, 5-10, 190, sr.; Corbyn Cornell, Alvord, 6-0, 185, sr.; Milo Morrison, Beckville, 5-11, 150, sr.; Ayden Tomasek, Holland,5-8, 170, sr.; Jamion Turner, Price Carlisle, 5-10, 166, sr.; Josiah Ward, Post, 5-11, 155, sr.; John Youens, Bosqueville, 6-1, 185, soph.; Quentin Smith, West Sabine, 6-1, 165, jr.

Utility – Clay Gilter, Vega, 5-9, 155, jr.; Rustin Penrod, Sudan, 5-10, 170, sr.; Joseph Perez, Bruni, 5-9, 175, sr.; Luke Shaffer, Falls City, 6-1, 230, jr.

Recommended For You


Follow Jack Stallard on Twitter: @lnjsports