CLASS 6A

Region II

BI-DISTRICT

Killeen Harker Heights 51, Rockwall-Heath 39

Plano East 49, Wylie 37

Tyler Lee 47, Temple 32

McKinney 43, Garland Lakeview Centennial 39

Conroe 43, Spring Westfield 39

Pflugerville Hendrickson 57, Cypress Woods 45

Conroe Oak Ridge 51, Aldine MacArthur 29

Langham Creek 70, Round Rock Cedar Ridge 60

Garland Sachse 48, Allen 36

Waco Midway 64, Mesquite Horn 52

Plano 65, Rowlett 39

Killeen Ellison 34, Rockwall 17

Austin Vandegrift 58, Cypress Ranch 36

Klein Collins 50, Aldine Nimitz 45

Cedar Park Vista Ridge 58, Cypress Springs 36

Spring 56, Klein Oak 45

Area

Killeen Harker Heights vs. Plano East, 6:30 p.m. Friday, Italy

Tyler Lee vs. McKinney, 6:30 p.m. Friday, North Forney

Conroe vs. Pflugerville Hendrickson, 6 p.m. Thursday, Bryan

Conroe Oak Ridge vs. Langham Creek, 6 p.m. Friday, Klein

Garland Sachse vs. Waco Midway, 7 p.m. Thursday, Waxahachie

Plano vs. Killeen Ellison, 8 p.m. Friday, Italy

Austin Vandegrift vs. Klein Collins, 6 p.m. Friday, A&M Consolidated

Cedar Park Vista Ridge vs. Spring, 8 p.m. Thursday, A&M Consolidated

———

CLASS 5A

Region II

BI-DISTRICT

Dallas Woodrow Wilson def. Dallas Spruce

Denison 58, Frisco Memorial 45

Dallas Highland Park 75, Dallas Samuel 18

Frisco Lone Star 46, McKinney North 39

Jacksonville 55, Sulphur Springs 26

North Forney 62, Cleburne 56

Royse City 70, Hallsville 43

Midlothian 48, Mesquite Poteet 34

Frisco Centennial 63, Wylie East 42

Carrollton Newman Smith 67, Dallas Adamson 47

Frisco Liberty 53, Lucas Lovejoy 33

Dallas South Oak Cliff 69, Carrolton Creekview 34

Red Oak 72, West Mesquite 34

Mount Pleasant 50, Whitehouse 38

Lancaster 72, Joshua 22

Lufkin 53, Texas High 48

Area

Dallas Woodrow Wilson vs. Denison, 7 p.m. Thursday, McKinney Boyd

Dallas Highland Park vs. Frisco Lone Star, 6 p.m. Thursday, Coppell

Jacksonville vs. North Forney, 7:30 p.m. Friday, Leon Spencer Court at Cardinal Gym, Trinity Valley Community College, Athens

Royse City vs. Midlothian, 7 p.m. Friday, Kaufman

Frisco Centennial vs. Carrollton Newman Smith, 7 p.m. Thursday, Richardson Pearce

Frisco Liberty vs. Dallas South Oak Cliff, 7 p.m. Friday, Carrollton Turner

Red Oak vs. Mount Pleasant, 6:30 p.m. Friday, Royse City

Lancaster vs. Lufkin, 6:30 p.m. Friday, Tyler Junior College’s Wagstaff Gymnasium

———

CLASS 4A

Region II

BI-DISTRICT

Dallas Lincoln 69, Anna 45

Fort Worth Benbrook 62, Uplift Summit 9

Aubrey 55, Wilmer-Hutchins 30

Lake Worth 45, Dallas Faith Family 25

Bullard 57, Paris North Lamar 43

Canton 35, Crandall 19

Texarkana Pleasant Grove 62, Kilgore 35

Van 49, Farmersville 24

Carrollton Ranchview 42, Fort Worth Castleberry 22

Melissa 76, Dallas Hillcrest 40

Kennedale 94, Uplift North Hills 5

Dallas Pinkston 58, Sanger 37

Brownsboro 65, Nevada Community 34

Texarkana Liberty-Eylau 69, Chapel Hill 64, OT

Sunnyvale 47, Athens 42

Gilmer 46, Paris 37

Area

Dallas Lincoln vs. Fort Worth Benbrook, 7 p.m. Thursday, Mansfield Timberview

Aubrey vs. Lake Worth, 6:30 p.m. Friday, Keller Central

Bullard vs. Canton, 7:30 p.m. Friday, Winona

Texarkana Pleasant Grove vs. Van, 6:30 p.m. Thursday, Longview

Carrollton Ranchview vs. Melissa, 7 p.m. Friday, Frisco Memorial

Kennedale vs. Dallas Pinkston, 7 p.m., Grand Prairie

Brownsboro vs. Texarkana Liberty-Eylau, 6:30 p.m. Friday, Longview Spring Hill

Sunnyvale vs. Gilmer, 7 p.m. Friday, Grand Saline

Region III

BI-DISTRICT

Palestine 84, Jasper 68

China Spring 58, Ferris 48

Fairfield 73, Center 34

Robinson 62, Hillsboro 52

Brazosport 86, Houston Wheatley 45

Silsbee 65, Cleveland Tarkington 60

Houston Yates 95, Sweeny 36

Lumberton 72, Splendora 38

Gatesville 61, Waxahachie Life 38

Carthage 54, Madisonville 43

Lorena 38, Midlothian Heritage 37

Rusk 41, Huntington 36

Hardin-Jefferson 82, Liberty 31

La Marque 60, Houston Washington 49

West Orange-Stark 55, Livingston 27

Houston Kashmere 51, West Columbia 46

Area

Palestine vs. China Spring, 6:30 p.m. Friday, Navarro College in Corsicana

Gatesville vs. Carthage, 7 p.m. Friday, Athens

Rusk vs. Lorena, 7:30 p.m. Friday, Buffalo

———

CLASS 3A

Region II

BI-DISTRICT

Mineola 80, Dallas A+ 8

Pottsboro 43, Leonard 40

Lone Oak 53, Dallas Madison 43

Bells 53, Gunter 46

Hughes Springs 63, White Oak 54

Winnsboro 85, Atlanta 46

Daingerfield 77, Gladewater 60

Mount Vernon 61, Omaha Paul Pewitt 50

Howe 58, Pilot Point 27

Emory Rains 70, Uplift Hampton 40

Ponder 78, Whitewright 47

Edgewood 70, Dallas Life Oak Cliff 22

Prairiland 55, New Boston 51

Harmony 37, Tatum 36

Mount Pleasant Chapel Hill 103, De Kalb 30

Sabine 54, Elysian Fields 53

Area

Mineola vs. Pottsboro, 8 p.m. Friday, Greenville

Hughes Springs vs. Winnsboro, 6 p.m. Friday, Longview

Daingerfield vs. Mount Vernon, 6 p.m. Friday, Rivercrest

Rains vs. Howe, 6 p.m. Friday, Greenville

Edgewood vs. Ponder, 6 p.m. Friday, Garland Naaman Forest

Harmony vs. Prairiland, 7:30 p.m. Friday, Mount Vernon

Sabine vs. Mount Pleasant Chapel Hill, 6 p.m. Friday, Ore City

Region III

Bi-District

Buffalo 39, Rogers 37

Maypearl 41, Scurry-Rosser 33

Franklin 66, Groesbeck 53

West 56, Corsicana Mildred 51

Hitchcock 76, Onalaska 42

Winnie East Chambers 54, Pollok Central 49

Anderson-Shiro 66, Boling 40

Orangefield 56, Hemphill 51

Malakoff 58, Whitney 51

Lexington 52, Frankston 25

Grandview 44, Kemp 27

Little River Academy 45, Teague 30

Buna 58, Nacogdoches Central Heights 46

New Waverly 47, East Bernard 35

Woodville 56, Hardin 25

Palacios 59, Hempstead 50

Area

Malakoff vs. Lexington, 6 p.m. Friday, Waco University

———

CLASS 2A

Region II

Bi-District

Collinsville 75, Poolville 60

Archer City 56, De Leon 32

Muenster 71, Lindsay 13

Goldthwaite 43, Windthorst 35

Hawkins 73, Rivercrest 38

Merit Bland 54, Como-Pickton 36

Clarksville 49, Beckville 37

Honey Grove 49, Sulphur Springs North Hopkins 22

Santo 50, Quannah 23

Era 73, Ivanhoe Sam Rayburn 44

Seymour 38, Hico 32

Alvord 56, Valley View 55

Martin’s Mill 63, Celeste 11

Harleton 67, Detroit 28

Wolfe City 41, Campbell 14

Union Grove 62, McLeod 41

Area

Hawkins vs. Merit Bland, 6 p.m. Friday, Wills Point

Martin’s Mill vs. Harleton, 6 p.m. Thursday, Grand Saline

Union Grove vs. Wolfe City, 6 p.m. Friday, Mount Vernon

Region III

Bi-District

Grapeland 65, Frost 25

Valley Mills 49, Hubbard 47

Kerens 55, Leon Jewett 24

Rosebud-Lott 39, Axtell 33

Sabine Pass 44, Colmesneil 31

Shelbyville 70, Cushing 48

Dallardsville Big Sandy 76, Saratoga West Hardin 8

Timpson def. Alto

Marlin 65, Bruceville-Eddy 29

Lovelady 61, Cayuga 37

Crawford 60, Mart 24

Centerville 57, Italy 36

Woden 73, Gary 22

Broaddus 39, Evadale 22

Douglass 48, Tenaha 28

Pineland West Sabine 57, Hull-Daisetta 46

Area

Grapeland vs. Valley Mills, 6 p.m. Thursday, Corsicana

Douglass vs. West Sabine, 6 p.m. Friday, Lufkin

———

CLASS 1A

Region III

Bi-District

Eula, bye

Cherokee 36, Richland Springs 29

May, bye

Stephenville Huckabay 67, Strawn 46

Saltillo, bye

Henrietta Midway 55, Throckmorton 27

Slidell, bye

Ector 51, Avinger 45

Lipan, bye

Brookesmith 58, Jonesboro 52

Priddy, bye

Baird 37, Gorman 30

Dodd City, bye

Bellevue 64, Perrin-Whitt 36

Bryson, bye

Sulphur Bluff 58, Miller Grove 39

Region IV

Bi-District

LaPoynor, bye

Blum def. Calvert

Barlette, bye

Neches 60, Mount Calm 23

McMullen County, bye

Dime Box 42, Chester 30

Moulton, bye

Nueces Canyon 51, Nordheim 17

Abbott, bye

Morgan 47, Oglesby 32

Iredell, bye

Chireno 64, Coolidge 21

Rockspring, bye

Fayetteville 61, Spurger 41

High Island, bye

Leakey 36, Austwell-Tivoli 31

Area

LaPoynor vs. Blum, 8 p.m. Friday, Corsicana

Bartlett vs. Neches, 6:30 p.m. Friday, Groesbeck

Iredell vs. Chireno, 6 p.m. Friday, Buffalo

Recommended for you

Load comments