Tyler Lee vs. Mesquite Horn football

Tyler Lee defensive tackle Garfield Lawrence attempts to tackle a Mesquite Horn running back during Friday’s against Mesquite Horn on Earl Campbell Field at Christus Trinity Mother Frances Rose Stadium in Tyler. (Michel Alfaro/Freelance)

East Texas

Football Pairings

Bi-District

Class 6A Division II

Region II

Killeen Harker Heights (4-6) at Rockwall (8-2), 7 p.m. Friday

Mesquite (7-3) vs. Killeen Shoemaker (7-3), 7 p.m. Friday, Vernon Newsom Stadium, Mansfield

Class 6A, Division II

Region II

Tyler Lee (6-4) vs. Waco Midway (7-3), 7 p.m. Friday, Panther Stadium, Waco

Temple (8-2) vs. Longview (10-0), 7:30 p.m. Friday, Lobo Stadium, Longview

Class 5A Division I

Region II

John Tyler (3-7) vs. College Station (7-3), 7 p.m. Friday, Cougar Field, College Station

Magnolia (7-3) vs. Mesquite Poteet (5-5), 7 p.m. Friday, Mesquite Memorial Stadium

Magnolia West (5-5) vs. McKinney North (9-1), 7 p.m. Friday, McKinney ISD Stadium

Texarkana Texas High (6-4) vs. Lufkin (9-1), 7 p.m. Friday, Abe Martin Stadium, Lufkin

Class 5A, Division II

Region III

Katy Paetow vs. Whitehouse, 7:30 p.m. Friday, Wildcat Stadium, Whitehouse

Lindale vs. Lamar Consolidated, 7:30 p.m. Friday, Guy F. Traylor Stadium, Rosenburg

Pine Tree vs. A&M Consolidated, 7 p.m. Friday, Tiger Stadium, College Station

Huntsville vs. Marshall, 7:30 p.m. Friday, Maverick Stadium, Marshall

Class 4A Division I

Region III

Carthage vs. Athens, 7:30 p.m. Friday, Tomato Bowl, Jacksonville

Kilgore vs. Crandall, 7:30 p.m. Thursday, Bruce Field, Athens

Palestine (5-5) vs Waxahachie Life (7-3), 7 p.m. Thursday at Forney’s City Bank Stadium

Henderson vs. Midlothian Heritage, 7:30 p.m. Friday, Earl Campbell Field at Christus Trinity Mother Frances Rose Stadium, Tyler

Class 4A Division II

Region II

Pittsburg vs. Sunnyvale, 7 p.m. Thursday, Rains Wildcat Stadium, Emory

Mexia vs. Bullard, 7:30 p.m. Friday, Cedar Hill

Pleasant Grove (9-1) vs. Nevada Community (5-5), TBD

Rusk (3-7) vs. Salado (7-3), 7:30 p.m. Friday, Tiger Stadium, Corsicana

Fairfield (6-4) vs. Wills Point (6-4), 7:30 p.m. Friday, Bruce Field, Athens

Gilmer vs. Farmersville, 7 p.m. Thursday, Earl Campbell Field at Christus Trinity Mother Frances Rose Stadium, Tyler

Waco Connally (10-0) vs. Canton (2-8), 7 p.m. Thursday, Tiger Stadium, Corsicana

Spring Hill vs. Caddo Mills, 7 p.m. Friday, Mal Fowler Field at Van Memorial Stadium, Van

Class 3A Division I

Region II

Pottsboro (10-0) vs Kemp (3-7), 7 p.m. Thursday at McKinney’s McKinney ISD Stadium

Sabine (9-1) vs Mount Vernon (8-2), 1 p.m. Saturday at Sulphur Springs’ Prim Stadium

Malakoff (9-1) vs Commerce (4-6), 7:30 p.m. Friday at Terrell’s Memorial Stadium

Jefferson (8-2) vs West Rusk (7-3), 7 p.m. Thursday at Longview’s Lobo Stadium

Hooks (8-2) vs Winnsboro (6-4), 7:30 p.m. Friday at Pittsburg’s Pirate Stadium

Dallas Madison (8-2) vs Emory Rains (6-4), 7:30 p.m. Friday at Mesquite’s Hanby Stadium

Gladewater (7-3) vs Hughes Springs (8-2), 7:30 p.m Friday at Longview’s Pirate Stadium

Van Alstyne (6-4) vs Dallas Life Oak Cliff (8-2), 7:30 p.m. Friday at Richardson’s Eagle-Mustang Stadium

Region III

Crockett (8-2) vs Anahuac (5-5), 7 p.m. Thursday at Conroe’s Moorhead Stadium

Diboll (10-0) vs Buna (6-4), 7 p.m. Thursday at Woodville’s Eagle Stadium

Class 3A Division II

Region II

Clifton (7-3) vs Edgewood (7-3), 7:30 p.m. Friday at Waxahachie’s Lumpkins Stadium

Buffalo (8-2) vs Rogers (9-1), 7 p.m. Friday at Waco’s Peoples Stadium

Region III

Bells (7-3) vs Winona (6-4), 7:30 p.m. Friday at Sulphur Springs’ Prim Stadium

Elysian Fields (6-4) vs Hemphill (6-4), 6 p.m. Saturday at Center’s Roughridern Stadium

Harmony (7-3) vs Whitewright (5-5), 7:30 p.m. Thursday at Sulphur Springs’ Prim Stadium

Omaha Paul Pewitt (9-1) vs Corrigan-Camden (6-4), 7:30 p.m. Friday at Corrigan’s Bulldog Stadium

Daingerfield vs Anderson-Shiro (8-2), 7:30 p.m. Friday at Kaufman’s Lion Stadium

Grand Saline (7-3) vs Blue Ridge (6-4), 7:30 p.m. Friday at Emory’s Wildcat Stadium

Newton (10-0) vs New Diana (6-4), 7 p.m. Thursday at Center’s Roughrider Stadium

Leonard (6-4) vs Troup (6-4), 7:30 p.m. Friday at Forney’s City Bank Stadium

Class 2A Division I

Region III

Centerville (6-3) vs Big Sandy (3-7), 7:30 p.m. Friday at Palestine’s Westwood Panther Stadium

Groveton (8-2) vs Timpson (5-5), 7:30 p.m. Thursday at Rusk’s Eagle Stadium

Alto (10-0) vs Cayuga (4-6), 7 p.m. Thursday at Jacksonville’s Tomato Bowl

Joaquin (8-2) vs Shelbyville (7-3), 7 p.m. Friday at Henderson’s Lion Stadium

Harleton (8-2) vs Deweyville (6-4), 7 p.m. Thursday at Nacogdoches’ Dragon Stadium

Price Carlisle (7-3) vs Jewett Leon (3-7), 7 p.m. Thursday at Palestine’s Westwood Panther Stadium

San Augustine (9-0) vs Garrison (5-5), 7 p.m. Friday at Nacogdoches’ Dragon Stadium

Normangee (5-5) vs Hawkins (3-7), 7:30 p.m. Friday at Arp’s Herrington Tiger Stadium

Class 2A Division II

Region III

Muenster (8-2) vs Clarksville (5-5), 6 p.m. Thursday at Bells’ Panther Stadium

Lovelady (5-4) vs Wortham (7-3), 7 p.m. Thursday at Centerville’s Tiger Stadium

Mount Enterprise (8-1) vs Era (0-10), 7:30 p.m. Friday at Eustace’s Bulldog Stadium

Dawson (8-2) vs Evadale (5-4), 7 p.m. Friday at Crockett’s Driskell Stadium

Detroit (6-4) vs Tioga (3-6), 7:30 p.m. Friday at Pattonville’s Patriot Stadium

Grapeland (8-2) vs Frost (4-6), 7 p.m. Thursday at Groesbeck’s Goat Stadium

Cumby (7-3) vs Simms Bowie (4-6) 7:30 p.m. Friday at Mount Pleasant’s Parker Field

Class 1A Division I

Region III

Avalon (10-0) vs. Leverett’s Chapel (7-1), 7:30 p.m. Thursday at Mabank

Union Hill (9-1) vs. Milford (7-3), 7:30 p.m. Friday at Mabank

Class 1A Division II

Region IV

Oakwood (6-4) vs. McDade (3-6), 2 p.m. Saturday at Bryan Allen Academy

Calvert (7-3) vs. Trinidad (4-6), 7 p.m. Friday at Penelope

---

TAPPS Division II

Area

Tyler Grace Community at Grapevine Faith Christian, 7:30 p.m. Friday

Dallas Christian vs. Fort Worth Christian

Brook Hill at Frisco Legacy Christian, 7:30 p.m. Friday 

Fort Worth Southwest Christian vs. Cedar Hill Trinity Christian

TWITTER: @PhilHicksETFS

Sports Editor

I am a native Tylerite and I grew up reading the Tyler Morning Telegraph and The Tyler Courier-Times. My parents took both the morning and afternoon papers. I came to work here 35 years ago at the age of 23, right after college.

Recommended for you

Load comments