Athens tackle Garrett Hayes and Brownsboro all-purpose back Cole Williams earned first-team honors as East Texas dominated the Texas Sports Writers Association’s Class 4A All-State Football Team, the organization announced from Bryan on Thursday.

Texarkana Pleasant Grove defensive lineman Landon Jackson, a junior, was named Defensive Player of the Year, and Carthage’s Scott Surratt was voted Coach of the Year.

Jackson had 111 tackles with 22 tackles for loss and 22 quarterback pressures in helping his team win the Division II state title.

Surratt led the Bulldogs to the Division I state championship with a 16-0 record. That was the seventh title for Surratt and his Bulldogs.

Lampasas quarterback Ace Whitehead was named Offensive Player of the Year. He threw for 4,259 yards and 54 touchdowns with only six interceptions. Whitehead added 723 yards rushing and 23 touchdowns with no fumbles in leading Lampasas to a school-record 13 victories in reaching the Division I state semifinals.

Joining Hayes, who has signed with TCU, and Williams on the first-team were Rusk defensive back Sean Rogers, six Carthage Bulldogs and two Pleasant Grove Hawks.

Carthage players on the top team were guard Tee Kellum, wide receiver Kelvontay Dixon, tight end Montrell Smith, defensive lineman Quinton Owens, linebacker Rayvon Ingram and defensive back Cole Whitlock.

The Hawks on the first team were Jackson and fellow DL Marcus Burris.

Offensive second-teamers from the area include: Pleasant Grove tackle Alex Murphy, Carthage quarterback Kai Horton and Pleasant Grove running back Bruce Garrett.

Defensive second-teamers were secondary players JK Lockett of Palestine and Terrien Collins of Jasper.

A number of East Texans were on the third-team offense, including Henderson tackle Trace Tidwell, Pleasant Grove quarterback Ben Harmon, running backs Jeremiah Davis of Palestine and Keomodre Horace of Center; and all-purpose back JA’Quez Thompson of Wills Point.

Linebackers Quinton Cook of Palestine and Nick Martin of Pleasant Grove were defensive third-teamers.

East Texans on the honorable mention offense were Gilmer teammates — guard Blake Olivares, tackle Bladen Collum and running back Darrell Bush; running back Nathan Sims and all-purpose back Jerquindon Taylor of Athens; fullback Brandon McNeely and placekicker Brennan Phillips of Carthage; and fullback K.J. Hicks of Pleasant Grove.

Area players on defense HM were: Linemen, Deundre Blanton and Brian Brown of Kilgore; Casey Irons of Gilmer; Jayden Jacobs of Van; and Issam Toler of Pittsburg; linebackers, Savion Kellum of Wills Point and Brady Odom of Henderson; secondary, Donovan Adkins of Kilgore, Tyler Baker of Wills Point and Jamarian Hill of Pittsburg.

———

Texas Sports Writers Association

Class 4A All-State Football Team

Offensive Player of the Year – Ace Whitehead, Lampasas

Coach of the Year – Scott Surratt, Carthage

Defensive Player of the Year – Jackson, Texarkana Pleasant Grove

FIRST TEAM

Offense

Guards – Cole Booker, Geronimo Navarro, 6-1, 230, jr.; Tee Kellum, Carthage, 5-9, 333, jr.

Center – Brent Rose, Springtown, 6-1, 245, sr.

Tackles – Garrett Hayes, Athens, 6-6, 315, sr.; Trent Pullen, Waco Connally, 6-3, 280, sr.

Wide receivers – Kelvontay Dixon, Carthage, 6-1, 180, sr.; Cole Kirkpatrick, Argyle, 6-1, 180, jr.

Tight end – Montrell Smith, Carthage, 6-2, 215, jr.

Quarterback – Ace Whitehead, Lampasas, 5-11, 180, jr.

Running backs – Trey Cross, Midland Greenwood, 5-8, 155, jr.; Jay’Veon Sunday, Waco Connally, 6-1, 195, sr.; Ashton Stredick, Needville, 5-9, 180, sr.

Fullback – Euler DeLeon, Geronimo Navarro, sr.

All-purpose back – Cole Williams, Brownsboro, 6-1, 190, sr.

Place-kicker – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Defense

Linemen – Landon Jackson, Texarkana Pleasant Grove, 6-6, 240, jr.; Grayson Mays, Bellville, 6-3, 235, sr.; Marcus Burris, Texarkana Pleasant Grove, 6-4, 262, jr.; Quinton Owens, Carthage, 6-3, 220, sr.

Linebackers – Case Brister, Lampasas, 5-10, 185, soph.; LaTravius Johnson, Waco La Vega, 6-0, 185, jr.; Jordan Rogers, Waco La Vega, 5-9, 164, sr.; (tie) Rayvon Ingram, Carthage, 5-11, 205, sr. Michael Gutierrez, Midland Greenwood, 6-0, 205, jr.

Secondary – Cole Whitlock, Carthage, 5-8, 175, sr.; Sean Rogers, Rusk, 6-2, 188, sr.; Kevin Davis, Brazosport, 6-0, 163, sr.; (tie) Korie Black, Waco Connally, 6-2, 180, sr.; Kavian Gaither, Waco Connally, 5-10, 180, jr.

Punter – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Utility – Tommy Cardenas, Bandera, 5-11, 180, sr.

Kick returner – Kirt Hawkins, Smithville, 5-10, 160, sr.

SECOND TEAM

Offense

Guards – Ryan Rubio, Wimberley, 6-3, 270, jr.; John Long, Lampasas, 6-5, 310, jr.

Center – (tie) Ryder Roberts, Iowa Park, 6-2, 260, sr.; Sam Bartis, Sunnyvale, 6-1, 285, sr.

Tackles – Alex Murphy, Pleasant Grove, 6-3, 230, jr.; Robert Allen, Waco La Vega, 6-3, 295, jr.

Wide receivers – Cameron Everts, Lampasas, 6-0, 185, sr.; Christian Marshall, Wimberley, 6-3, 180, jr.

Tight end – (tie) Austin Groeschel, Midland Greenwood, 6-4, 225, sr.; Kyle Perales, Hidalgo, 6-3, 240, jr.

Quarterback – Kai Horton, Carthage, 6-4, 220, jr.

Running backs – Cameron Rickett, Springtown, 5-9, 205, sr. Bruce Garrett, Texarkana Pleasant Grove, 5-10, 190, sr. Jermiah Dobbins, Lubbock Estacado, 5-10, 185, sr.

Fullback – Richard Reese, Bellville, 5-9, 175, soph.

All-purpose back – Daniel Gilbertson, Graham, 5-10, 175, jr.

Place-kicker – Ah Lee Yart, Dumas, 5-9, 155, jr.

Defense

Linemen – Dylan Ramirez, Raymondville, 5-11, 195, jr.; DeTraveon Thompson, Waco La Vega, 6-0, 200, sr.; Cory Aper, Glen Rose, 6-5, 210, jr.; Za’CKorrian Bluitt, Lubbock Estacado, 6-2, 308, sr.

Linebackers – Tyrone Brown, West Orange-Stark, 6-2, 205, jr.; Sederick Colbert, Lubbock Estacado, 6-3, 220, sr.; Caden Hayes, Melissa, 6-0, 210, sr.; (tie) Konner Jones, Midlothian Heritage, 6-0, 235, sr.; Bo Christie, Canyon, 5-11, 230, sr.

Secondary – Braylen Meador, Glen Rose, 5-9, 185, sr.; Terrien Collins, Jasper, 6-4, 180, sr.; Jackson Allen, Sinton, 6-3, 170, sr.; (tie) Jackson Jennings, Aubrey, 5-10, 170, jr.; JK Lockett, Palestine, 6-0, 165, sr.

Punter – Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.

Utility – Kolby Bartlett, Godley, 5-8, 175, jr.

Kick returner – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Micah Hiter, Argyle, 6-6, 318, sr.; (tie) Carson Walker, Midlothian Heritage, 6-4, 285, jr.; Jaxon Washington, Seminole, 5-10, 215, sr. Saul Hernandez, Hidalgo, 5-10, 245, soph.

Center – (tie) Cole Riha, El Campo, 5-11, 195, sr.; Matthew Gomez, Beeville Jones, 6-2, 270, sr.

Tackles – Jordan Jefferson, Navasota, 6-2 295, sr.; Trace Tidwell, Henderson, 6-2, 290, sr.

Wide receivers – Joey Hill, Pampa, 6-0, 180, sr.; (tie) Layton Harris, Decatur, 5-11, 170, sr.; Jaylon Porter, Lampasas, 5-11, 175, sr.; Dalton Hobbs, Pleasanton, 6-5, 190, sr.

Tight end – (tie) Jasper Lott, Argyle, 6-6, 247, jr.; Mason Phair, Bandera, 6-3, 210, sr.

Quarterback – (tie) Ben Harmon, Texarkana Pleasant Grove, 6-1, 185, sr. Bo Hogeboom, Argyle, 6-0, 188, sr. Cooper McCollum, Wimberley, 6-3, 190, sr.

Running backs – Jeremiah Davis, Palestine, 5-8, 195, sr. Colby Sampson, Alvarado, 5-8, 190, sr.; Keomodre Horace, Center, 5-11, 190, jr.;

Fullback – Johntre Davis, El Campo, 6-0, 185, soph.

All-purpose back – (tie) Matthew Johnson, La Grange, 5-9, 155, jr.; Ja’Quez Thompson, Wills Point, 6-2, 175, sr.

Place-kicker – Victor Pablo, Ferris, 5-11, 170, soph.

Defense

Linemen – Jar-Mychael Hudson, Fairfield, 6-2, 195, sr.; Martin Klassen, Seminole, 6-5, 245, sr.; Caleb Kroese, Melissa, 6-3, 248, sr.; (tie) Brett Butler, Geronimo Navarro, 6-0, 220, sr.; Dalton Bills, Bellville, 5-11, 215, sr.

Linebackers – Quinton Cook, Palestine, 6-0, 195, sr.; DeMarrquese Hayes, Waco La Vega, 6-2, 190, sr.; Nick Martin, Pleasant Grove, 5-11, 190, jr.; (tie) Trey Appel, Springtown, 5-11, 205, sr.; Esau Flores, Andrews, 5-8, 190, sr.; Rowdee Gregory, Brownwood, 5-11, 205, sr.

Secondary – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.; Koby Allen, Lampasas, 5-10, 175, sr.; Joerell Davis, Wharton, 6-2, 170, sr.; Ara Rauls III, Waco La Vega, 5-10, 163, jr.

Punter – Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.

Utility – Charles Shorter, El Campo, 5-10, 165, jr.

Kick returner – Kaleb Caldwell, Pampa, 5-7, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Guards – Andrew Cervantes, Raymondville, 6-0, 275, sr.; Gabe Constance, Hamshire-Fannett, 6-2, 245, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Omar Hernandez, Dumas, 5-11, 215, sr.; Jayden Kitchens, Midland Greenwood, 6-2, 235, sr.; Chandler Noble, Fairfield, 6-3, 325, sr.; Blake Olivares, Gilmer, 5-11, 300, sr.; Morgan Robberts, Silsbee, 6-2, 280, sr.; Cameron Soto, Pampa 6-1, 250, sr.; Bryson Zufelt, Melissa, 6-2, 260, jr.

Centers – Bryce Dobbins, Salado, 6-2, 220, jr.; Cruz Estrada, Rockport-Fulton, sr.; Davion Haynes, Lake Worth, 6-2, 240, sr.; Hayden Hopkins, Pecos, 6-1, 290, jr.; Johnny Taylor, WF Hirschi, 6-2, 285, sr.

Tackles – Bladen Collom, Gilmer, 6-2, 250, sr.; Devon Earls, El Campo, 6-0, 275, sr.; Gavien Gabehart, Dumas, 6-1, 285, sr.; Axel Lara, Seminole, 6-3, 280, sr.; Jihad Lateef, Lubbock Estacado, 6-4, 250, soph.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Jesus Lopez, Andrews, 5-9, 225, sr.; John Schnautz, Devine, 6-3, 285, jr.

Wide receivers – Darian Carr, Sweetwater, 5-11, 150, jr.; Jesse Garza, Rio Grande City Grulla, 5-10, 160, sr.; Brenen Hawkins, Godley, 6-4, 205, jr.; Nolan Hernandez, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; James Jones, Wharton, 6-2, 194, jr.; Markeese Lawrence, Andrews, jr.; AJ McCarty, Brownwood, 5-11, 177, sr.; Jalin Moore, Wilmer-Hutchins, 6-4, 205, jr.; Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.; Quincy Prince, Llano, 5-10, 164, jr.; Brody Ray, Midland Greenwood, 6-2, 170, sr.; Jalen Spicer, Beeville Jones, 5-9, 165, jr.; Jay Wilkerson, Midlothian Heritage, 6-2, 165, sr.

Quarterbacks – Tucker Bridwell, Pampa, 6-1, 180, sr.; Roman Fuller, Decatur, 6-4, 195, sr.; Trent Green, Iowa Park, 6-1, 200, sr.; Dorian Hernandez, La Feria, 5-11, 172, sr.; Brett Leach, Andrews, 6-2, 175, sr.; Brendon Lewis, Melissa, 6-3, 210, sr.; Bradley Lina, Lorena, 6-0, 175, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Lane Otto, Smithville, 5-11, 205, sr.; Cade Sumbler, Midlothian Heritage, 5-10, 165, sr.; Braxton Vickers, Llano, 5-11, 150, sr.; Weston Wilber, Midland Greenwood, 6-2, 195, sr.; Spencer Williams, Dumas, 5-11, 180, jr.

Running Backs – Emmanuel Abdallah, China Spring, 5-8, 180, jr.; ZaRaivion Armendariz, Raymondville, 5-9, 165, jr.; Darrell Bush, Gilmer, 5-9, 195, sr.; Justin Cantu, Raymondville, 5-11, 195, sr.; Zachary Carrera, Hidalgo, 5-8, 165, jr.; Rylan Galvan, Sinton, 5-11, 175, soph.; Logan Point, Celina, 6-0, 210, sr.; Gunner Ragsdale, Decatur, 5-9, 205, sr.; Reece Rodgers, Brownwood, 5-9, 155, sr.; Trey Seward, Liberty Hill, 5-8, 160, jr.; A.J. San Miguel, Huffman Hargrave, 5-9, 180, sr.; Nathan Sims, Athens, 6-0, 215, jr.

Fullbacks – Hunter Turk, Salado, 5-11, 185, sr.; K.J. Hicks, Pleasant Grove, 5-9, 175, sr.; Brandon McNeely, Carthage, 6-0, 200, sr.

All-purpose backs – Kamron Kimble, Lake Worth, 5-10, 215, sr.; Jerquindon Taylor, Athens, 5-10, 150, sr.

Place-kickers – Diego Gonzalez, Silsbee, 5-10, 180, jr.; Erick Hernandez, Pampa, 5-8, 140, soph.; Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.; Jake Pecina, Sunnyvale, 5-11, 155, soph.; Brennan Phillips, Carthage, 5-9, 155, sr.; Ace Whitehead, Lampasas, jr.

DEFENSE

Linemen – Christian Avilez, Fredericksburg, 6-3, 240, sr.; Jantzen Baker, Midland Greenwood, 6-1, 180, sr.; Walker Baty, Liberty Hill, 6-4, 290, sr.; Deundre Blanton, Kilgore, 6-2, 270, sr.; Brian Brown, Kilgore, 6-3, 180, jr.; Dontavian Bluntson, El Campo, 6-1, 285, sr.; Blake Boenisch, Needville, 6-3, 300, jr.; Trayvon Brooks, Sweeny, 6-5, 310, sr.; Derek Castellanos, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Kaden Collins, Andrews, 6-3, 220, jr.; Calob Davis, Crandall, 6-3, 240, sr.; Chris Delatorre, Dumas, 6-0, 210, sr.; Diego Diaz De Leon, Gonzales, 6-0, 200, sr.; DeAngelo Freeman, Midlothian Heritage, 6-1, 185, jr.; Christian Gerlach, Devine, 6-3, 195, jr.; Kobe Giles, Cuero, 6-3, 215, sr.; Kris Hobbs, Brownwood, 6-1, 215, jr.; Casey Irons, Gilmer, 6-5, 250, sr.; Jayden Jacobs, Van, 6-1, 200, sr.; Brandon Killough, Rockport-Fulton, sr.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Bryce Lopez, Seminole, 5-10, 190, sr.; Aubrey McAlister, Decatur, sr.; Chris Murray, WF Hirschi, 6-3, 235, jr.; Jashawn Nickerson, Wharton, 6-2, 170, sr.; Torii Pullen, Waco Connally, 5-11, 270, jr.; Braiden Rexroat, Argyle, 6-1, 195, sr.; Andrew Rodriguez, La Feria, 5-9, 180, sr.; T.J. Shackelford, Alvarado, sr.; Landon Stevenson, Godley, 6-3, 230, sr.; Issam Toler, Pittsburg, 6-1, 205, sr.; Coltin Whitaker, La Grange, 6-1, 200, sr.; Lawrence Williams, Silsbee, 6-0, 330, sr.; Guillermo Vargas, La Feria, sr.

Linebackers – Colton Accomazzo, Stephenville, 6-2, 200, jr.; C.J. Calhoun, Brazosport, 6-1, 210, jr.; Cade Cox, Dumas, 6-1, 205, jr.; Chris Darnold, Rockport-Fulton, 6-2, 200, sr.; Dallan Dill, Dumas, 5-11, 205, jr.; Bryce Foster, Beeville Jones, 6-2, 225, soph.; Kameron Gipson, Beeville Jones, 6-3, 215, sr.; Javier Guerra, Hidalgo, 5-11, 185, sr.; Lorenz Handy, Wilmer-Hutchins, 5-10, 210, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Isaiah Henderson, Silsbee, 5-10, 175, sr.; Robert Hughes, Sinton, 5-8, 150, sr.; Savion Kellum, Wills Point, 6-0, 185 sr.; Erick Luna, La Feria, 6-1, 188, sr.; Gabriel Means, Geronimo Navarro, 6-2, 215, sr.; Josh Mote, Springtown, 5-11, 185, sr.; Brady Odom, Henderson, 5-11, 210, sr.; Joey Ortega, Rio Hondo, 5-9, 185, sr.; Peyton Pierson, Huffman-Hargrave, 6-0, 190, sr.; Alex Rodriguez, Alvarado, sr.; Devin Sterling, Sunnyvale, 6-1, 225, sr.; Dylan Stokes, Seminole, 5-10, 185, sr.; Robert Toledano, Hidalgo, 6-0, 175, jr.; Lion Williamson, Gonzales, 5-11, 195, sr.

Secondary – Donovan Adkins, Kilgore, 5-10, 170, jr.; Evan Avila, La Feria, 5-9, 165, sr.; Tyler Baker, Wills Point, 5-9, 165, jr.; Elzie Barnett Jr., Wilmer-Hutchins, sr.; Khyren Deal, Brownwood, 6-1, 170, jr.; Arbreyon Dora, Gonzales, 5-10, 139, sr.; Shay Dubois, Decatur, 5-6, 165, sr.; Marcus Edwards, Bay City, 6-1, 165, sr.; Christopher Feagins, Gainesville, jr.; Aaron Foster, Springtown, 5-8, 165, sr.; Jamarian Hill, Pittsburg, 6-1, 175, sr.; Melvin Howard, Sinton, 5-8 140, sr.; Garrett Mroz, Boerne, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Jaace Miles, Hillsboro, 5-7, 165, sr.; KeKe Murray, Lubbock Estacado, 6-1, 170, sr.; RJ Rivas, Sinton, 5-9, 160, sr.; Juan Rosas, Raymondville, 5-6, 155, sr; Rian Sandoval, Caddo Mills, 5-10, 151, sr.; Drake Sparks, Gainesville, 5-10, 175, sr.; Zach Strong, Brownwood, 6-4, 194, sr.; Caleb Suggs, Dumas, 5-10, 180, sr.; Sam Villines, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Tyler Walker, La Vernia, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 180, jr.; Cedric Webb, Dallas Roosevelt, 5-7, 160, sr.; Dorian Windley, Carrollton Ranchview, 5-8, 165, sr.; Mark Wozniak, Geronimo Navarro, 6-2, 210, jr.

Utility – Jarrett Beard, Fredericksburg, 5-11, 185, sr.; Gabriel Carranco, Beeville Jones, 5-11, 170, sr.; Max Mcada, Sunnyvale, 6-1, 175, soph.; KJ Peoples, China Spring, 5-7, 168, sr.

TWITTER: @PhilHicksETFS

TWITTER: @PhilHicksETFS

Sports Editor

I am a native Tylerite and I grew up reading the Tyler Morning Telegraph and The Tyler Courier-Times. My parents took both the morning and afternoon papers. I came to work here 35 years ago at the age of 23, right after college.

Recommended for you

Load comments