CARROLLTON — Kade Clayton will have a chance to defend at least one of his two gold medals.

Clayton, a Grace Community senior, turned in a time of 16.56 seconds in the 110-meter hurdles to finish third at the TAPPS 4A North Regional track and field meet on Friday, earning a spot in the state championships next week in Waco.

The top four finishers in each event Friday at Carrollton Prince of Peace advance to the state meet at Baylor's Hart-Patterson Complex May 2-3.

Clayton is the two-time defending champion in both the 110 and 300 hurdles, but is working back from a knee injury suffered in the second game of the 2013 football season.

Joining Clayton at state will be Grace teammates Lexi Trimble, who was third in the 100 hurdles, and Emma Yeatts, who took fourth in the high jump. Yeatts finished fifth in triple jump, just missing out on a chance to defend her title in the event.

Bishop Gorman made sure coach Rev. Jerome Milton will end his coaching career at state with a handful of qualifiers, including Adam Aucar who advanced in two events.

Aucar took second in the triple jump at 40 feet, 10 inches and third in the high jump at 5-10.

The Gorman girls 4x200 relay team of Katie Lauffer, Hannah Detwiler, Olivia Dugan and Monica Hand finished third to reach the state meet.

The Lady Crusaders fared well in the long-distance races, with Sharon Kariampuzha finishing third in the 3,200 and Anna Pritchard fourth in the 1,600.

Crusader runner Noah Kemp took fourth in the 400 with a time of 52.37

The 100 featured a mini Tyler race, with three Tylerites finishing fifth, sixth and seventh. Leading that pack was All Saints' Hutson Weller (12.03), followed by Gorman's Luis Vasquez (12.05) and Grace's Chandler Nutt (12.15), though none were able to secure a spot at state.

———

TAPPS 4A North Regional Meet

Carrollton Prince of Peace School

Friday

Girls

Team Results — 1, Midland Christian, 162; 2, Lubbock Trinity Christian, 102; Fort Worth Christian, 93; 4, Bishop Gorman, 38; 5, Dallas Christian, 33; 6, Carrollton Prince of Peace, 32; 7, Waco Reicher, 30; 8, Dallas Parish Episcopal, 27; 9; Trinity Christian-Cedar Hill, 26; 10, (tie) Arlington Grace Prep, 20; Arlington Pantego Christian, 20; 12, Grace Community, 13.5; 13, Dallas Shelton, 10.5; 14, Grapevine Faith, 7; 15, Fort Worth Southwest Christian, 6.

Field Events (Winners and East Texans)

Shot Put — 1, Cecily Wolfolk, FW Christian, 34-4 ᄑ; 6, Kianna Udenza, Gorman, 30-0 ᄑ.

Discus — 1, Cecily Wolfolk, FW Christian, 105-5.

High Jump — 1, Morgan Ashton, Midland, 5-2; 4, Emma Yeatts, Grace, 4-8; 6, (tie) Olivia Dugan, Gorman, 4-6; Claire Mittica, Gorman, 4-6.

Pole Vault — 1, Kami Berryhill, Midland, 12-0; 5, (tie) Sarah Zandstra, Grace, 6-6.

Long Jump — 1, Morgan Ashton, Midland, 17-4; 7, Emma Yeatts, Grace, 15-5.

Triple Jump — 1, Jessie Pharis, FW Christian, 36-8; 5, Emma Yeatts, Grace, 34-2 ᄒ.

Track Events (Winners and East Texans)

100-Meter Dash — 1, Nadia Jones, Parish Episcopal, 13.28; 7, Hannah Detwiler, Gorman, 13.84.

200 Dash — 1, Aliyah Trotter, TC-CH, 27.25.

400 Run — 1, Audrey Parker, Grace Prep, 59.22; 6, Sara Goforth, Gorman, 1:06.0.

800 Run — 1, Addison Southers, Dallas Christian, 2:28.85; 5, Kelly Frossard, Gorman, 2:38.69; 8, Alex Schroeder, Grace, 3:00.74.

1,600 Run — 1, Alexandria Arndorfer, Prince of Peace, 5:34.10; 4, Anna Pritchard, Gorman, 5:48.04; 6, Sharon Kariampuzha, Gorman, 5:55.68.

3,200 Run — 1, Alexandria Arndorfer, Prince of Peace, 12:07.82; 3, Sharon Kariampuzha, Gorman, 12:30.72; 5, Anna Pritchard, Gorman, 13:15.35; 6, Joanna Bartley, Gorman, 13:55.28.

100 Hurdles — 1, Kami Berryhill, Midland, 16.49; 3, Lexi Trimble, Grace, 17.23; 5, Abbie Guevara, Gorman, 17.84.

300 Hurdles — 1, Morgan Ashton, Midland, 45.63; 6, Gillian Parma, Gorman, 53.79; 7, Natalie Detwiler, Gorman, 54.56.

4x100 Relay — 1, Midland Christian, 49.98; 7, Grace, 53.21.

4x200 Relay — 1, Midland Christian, 1:48.89; 3, Gorman, 1:50.97.

4x400 Relay — 1, Midland Christian, 4:08.65; 5, Gorman, 4:21.16.

 

Boys

Team Results — 1, Midland Christian, 149.5; 2, Fort Worth Christian, 72; 3, Arlington Pantego Christian, 57; 4, Waco Reicher, 50; 5, Dallas Shelton, 49; 6, Arlington Grace Prep, 48; 7, Carrollton Prince of Peace, 42; 8, Grapevine Faith, 34; 9, Bishop Gorman, 29.5; 10, Trinity Christian-Cedar Hill, 26, 11, Lubbock Trinity Christian, 23; 12, Dallas Christian, 20; 13, Grace Community, 8; 14, Fort Worth Southwest Christian, 6; 15, Dallas Parish Episcopal, 4; 16, All Saints, 2.

Field Events (Winners and East Texans)

Shot Put — 1, Johnny Wilson, Midland, 48-10 ᄐ.

Discus — 1, Johnny Wilson, Midland, 162-11.

High Jump — 1, Tanner Owens, Shelton, 6-4; 3, Adam Aucar, Gorman, 5-10; 6, Connor Hobbs, Gorman, 5-6.

Pole Vault — 1, Devin Nguyen, Midland, 14-0; 5, Mason Dacus, Grace, 12-6; 7, James Edwards, Grace, 11-0.

Long Jump — 1, Tanner Owens, Shelton, 22-1; 8, Chandler Nutt, Grace, 18-0 ᄑ.

Triple Jump — 1, Jarrod Koym, Midland, 43-6 ᄐ; 2, Adam Aucar, Gorman, 40-10 ᄑ; 8, Chris Wilhelmi, Grace, 35-11 ᄑ.

Track Events (Winners and East Texans)

100-Meter Dash — 1, Elias Aguirre, Midland, 11.40; 5, Hutson Weller, All Saints, 12.03; 6, Luis Vasquez, Gorman, 12.05; 7, Chandler Nutt, Grace, 12.15.

200 Dash — 1, Eli Sherrill, Pantego, 22.26; 6, Taylor Hurst, Gorman, 23.54.

400 Dash — 1, Ryan Champlin, Grace Prep, 49.68; 4, Noah Kemp, Gorman, 52.37; 7, Jerrod Gilley, Grace, 55.44.

800 Run — 1, Reese Walters, Shelton, 1:59.50; 6, Chance Findlay, Gorman, 2:01.12; 7, James Burden, Grace, 2:02.93.

1,600 Run — 1, Alex Thomas, Prince of Peace, 4:29.42.

3,200 Run — 1, Alex Thomas, Prince of Peace, 1:10.99.

110 Hurdles — 1, Tanner Owens, Shelton, 15.82; 3, Kade Clayton, Grace, 16.56; 7, Josh Spitzer, Grace, 18.78.

300 Hurdles — 1, Dylan Sommerfield, Pantego, 40.40.

4x100 Relay — 1, Midland Christian, 42.76; 7, Grace, 45.20.

4x200 Relay — 1, Midland Christian, 1:29.84; 6, Gorman, 1:35.29.

4x400 Relay — 1, Fort Worth Christian, 3:24.36; 7, Gorman, 3:43.33; 8, Grace, 3:44.91.

Recommended for you