Girls State Basketball Pairings

 

Class 6A

Region I

Regional Tournament

Wilkerson-Greines Activiy Center, Fort Worth

Semifinals

Duncanville 52, Keller 26

South Grand Prairie 49, Arlington Lamar 43

Championship

Duncanville 62, South Grand Prairie 49

 

Region II

Regional Tournament

Davis Field House, Dallas

Semifinals

Spring Dekaney 66, John Tyler 63

Pflugerville 53, Dallas Skyline 45

Championship

Pflugerville 60, Spring Dekaney 48

 

Region III

Regional Tournament

Merrell Center, Katy

Semifinals

League City Clear Springs 71, Houston Langham Creek 57

Houston Cypress Ranch 79, League City Clear Creek 50

Championship

Houston Cypress Ranch 59, League City Clear Springs 56

Region IV

Regional Tournament

Laredo Energy Arena, Laredo

Semifinals

San Antonio Brandeis 62, Weslaco 39

Converse Judson 62, Laredo Alexander 43

Championship

Converse Judson 63, San Antonio Brandeis 56

Class 5A

Region I

Regional Tournament

The Coliseum, Western Texas College, Snyder 

Semifinals

Amarillo 55, Colleyville Heritage 45

Canyon 67, Denton Ryan 28

Championship

Canyon 46, Amarillo 42

 

Region II

Regional Tournament

Curtis Culwell Center, Garland

Semifinals

Frisco Liberty 50, Mansfield Legacy 44

Mansfield Timberview 62, Lewisville The Colony 50

Championship

Mansfield Timberview 53, Frisco Liberty 47

 

Region III

Regional Tournament

Delmar Field House, Houston

Semifinals

Georgetown 41, Beaumont Central 36

Barbers Hill 56, Leander Rouse 36

Championship

Barbers Hill 55, Georgetown 43

Region IV

Regional Tournament

Northside Sports Gym, San Antonio

Semifinals

Corpus Christi Flour Bluff 46, Marble Falls 28

Austin 46, Corpus Christi Carroll 27

Championship

Corpus Christi Flour Bluff 48, Austin 42, 2OT

Class 4A

Region I

Regional Tournament

Rip Griffin Center, Lubbock Christian University, Lubbock 

Semifinals

Godley 65, Midland Greenwood 44

Levelland 57, Stephenville 47

Championship

Godley 54, Levelland 31

Region II

Regional Tournament

Texas A&M University-Commerce Field House, Commerce

Semifinals

Carrollton Ranchview 45, Gilmer 39

Argyle  36, Bullard 24

Championship

Argyle 52, Carrollton Ranchview 34

Region III

Regional Tournament

Johnson Coliseum, Sam Houston State, Huntsville

Semifinals

Liberty Hill 49, Houston Wheatley 44

Madisonville 61, Diboll 51

Championship

Liberty Hill 53, Madisonville 44

Region IV

Regional Tournament

Steinke Physical Education Center, Texas A&M University-Kingsville

Semifinals

Wharton 32, Orange 29

Sweeny 59, Devine 41

Championship

Wharton 53, Sweeny 35

Class 3A

Region I

Regional Tournament

Chaparral Center, Midland College

Semifinals

Wall 47, Bowie 45

Canadian 56, Brock 41

Championship

Canadian 57, Wall 43

Region II

Regional Tournament

Rockwall-Heath HS Gym, Heath

Semifinals

Winnsboro 56, Alba-Golden 50

Mount Vernon 57, Pottsboro 50, OT 

Championship

Mount Vernon 50, Winnsboro 35

Region III

Regional Tournament

Midway High School, Waco

Semifinals

Buffalo 57, Hitchcock 55

Teague 65, Crockett 51 

Championship

Buffalo 48, Teague 46

Region IV

Regional Tournament

Seguin High School, Seguin

Semifinals

Goliad 64, Marion 43

Odem 49, Poth 47

Championship

Goliad 42, Odem 33

Class 2A

Region I

Regional Tournament

Texan Dome, South Plain College, Levelland

Semifinals

Panhandle 64, Irion County 41

Claude 53, Sundown 39

Championship

Panhandle 53, Claude 45

Region II

Regional Tournament

North HS Gym, McKinney

Semifinals

Era 54, Union Grove 48

Martin's Mill 68, Windthorst 36

Championship

Martin's Mill 78, Era 55

Region III

Regional Tournament

Leon HS Gym, Jewett 

Semifinals

Woden 45, LaPoynor 42

Tenaha 52, Centerville 42

Championship

Woden 47, Tenaha 42

Region IV

Regional Tournament

Comal Canyon High School, New Braunfels

Semifinals

Weimar 52, Port Aransas 24

San Saba 57, Falls City 35

Championship

Weimar 40, San Saba 31

Class 1A

Region I

Regional Tournament

Texan Dome, South Plain College, Levelland

Semifinals

Nazareth 64, Paducah 33

White Deer 59, Spur 40

Championship

Nazareth 56, White Deer 37

Region II

Regional Tournament

Moody Coliseum, Abilene Christian University, Abilene

Semifinals

Garden City 45, Lamesa Klondike 33

O'Donnell 61, May 43

Championship

Garden City 48, O'Donnell 46

Region III

Regional Tournament

Mansfield HS, Mansfield

Semifinals

Dodd City 71, Stephenville Huckabay 39

Slidell 35, Lipan 30

Championship

Dodd City 53, Slidell 38

Region IV

Regional Tournament

Burger Gym, Austin

Semifinals

Moulton 45, Martinsville 33

Slocum55, Nueces Canyon 51

Championship

Slocum 65, Moulton 44

Tags

Recommended for you