BRYAN — Chapel Hill senior pitcher Pat Day will be on the mound for the Houston Cougars next season. Day capped a strong career with an equally impressive season campaign to finish with a 7-2 record and 1.90 ERA with 84 strikeouts.

His efforts garnered Day honorable mention honors for the Texas Sports Writers Association/Collin Street Bakery Class 3A All-State baseball team.

Baylor Rowlett and Ryan Johnson from College Station were chosen Co-players of the year. College Station won the 3A state championship. CS coach Scott Holder was named Coach of the Year.

Johnson, a junior TCU pledge, batted .380 with six homers and 50 RBIs. He also delivered seven doubles and five triples. Rowlett, also a junior and committed to Oklahoma State, batted .445 with eight home runs and 51 RBIs. In the playoffs Rowlett batted .471 with 16 RBIs.

Carthage senior William Rittenberry was chosen on the second team as an outfielder with Pleasant Grove’s Trey Jeans also named to the all-state second team. Rittenberry had 14 extra-base hits and a .458 average for the Bulldogs while Jeans signed with Louisiana-Lafayette.

Rusk senior Vijay Stingley was chosen third team utility (.465 average with 30 runs and 33 stolen bases) along with a host of area players (Day, Chapel Hill; Anthony Doss, Lufkin Hudson; Bryce Tomlin, Gilmer; Garrett Conley, Athens; Jarod Blissett, Carthage and Parker Clark, Rusk) named honorable mention all state.

Texas Sports Writers Association/Collin Street Bakery Class 3A All-State Baseball Team

FIRST TEAM

Pitchers — Drew Gooch, Argyle, sr.; Trey Supak, La Grange, sr.; and Tyler Kolek, Shepherd, sr.

Catcher — Baylor Rowlett, College Station, jr.

First baseman — Parker Mushinski, Argyle, sr.

Second baseman — Jaxxon Grisham, College Station, jr.

Shortstop — Ted Wisdom, Sanger, sr.

Third baseman — Jonathan Castillo, Perryton, jr.

Outfielders — Ryan Johnson, College Station, jr.; Zac Law, Robinson, sr.; and Clayton Harp, El Campo, jr.

Designated hitter — Blaine Suehs, Caldwell, sr.

Utility — (tie) Dylan Lemons, Alvarado, sr. and Austin Smith, Huffman-Hargrave, sr.

Player of the Year — (tie) Rowlett, College Station and Johnson, College Station

Coach of the Year — Scott Holder, College Station

SECOND TEAM

Pitchers — MacGregor Hines, College Station, jr.; Rody Johnson, Iowa Park, sr.; and (tie) Brayden Griffin, Silsbee, sr. and Tanner Doucette, Lubbock Cooper, sr.

Catcher — Hunter Uzzle, Bridge City, sr.

First baseman — Greg Aiken, Sweetwater, sr.

Second baseman — Dylan Dougherty, Hidalgo, fr.

Shortstop — (tie) Timmy Blakeney, Yoakum, sr. and Donivan Lopez, Sinton, sr.

Third baseman — Michael Davila, Robinson, soph.

Outfielders — Cody Berryman, Shallowater, sr.; WILLIAM RITTENBERRY, CARTHAGE, SR.; and TREY JEANS, PLEASANT GROVE, SR.

Designated hitter — Brian Rios, Fort Stockton, sr.

Utility — Jordan Gore, Silsbee, sr.

THIRD TEAM

Pitchers — Trey Burk, Sinton, sr.; (tie) Kyle Richardson, College Station, soph.; JOSH RAIBORN, RUSK, JR.; and Evan Pontley, Ferris, sr.; and Chase Shugart, Bridge City, jr.

Catcher — Stephen Barrera, West Columbia, sr.

First baseman — (tie) Brady Brunson, Burkburnett, sr. and Tanner James, Robinson, soph.

Second baseman — Justin Trevino, LaVernia, sr.

Shortstop — Nate Adames, Rio Hondo, sr.

Third baseman — Skillet Rinehart, Snyder, sr.

Outfielders — Anthony Escobedo, Sanger, jr.; Jeffrey Trujillo, Pecos, sr.; (tie) Clint Davis, Cuero, sr.; Cutter McDonald, Argyle, jr.; Cade Cruce, Melissa, sr.; and Jordan Salas, Lubbock Cooper, soph.

Designated hitter — Mikey Freeze, Graham, jr.

Utility — VIJAY STINGLEY, RUSK, SR. and Westyn Swenson, Iowa Park, jr.

HONORABLE MENTION

Pitchers — Aidan Anderson, West Orange-Stark, jr.; Grant Anderson, West Orange-Stark, jr.; Jonathan Castillo, Perryton, jr.; PAT DAY, TYLER CHAPEL HILL, SR.; ANTHONY DOSS, LUFKIN HUDSON, SR.; Dylan Lemons, Alvarado, sr.; Jordan Martinez, Sinton, fr.; Rudy Mendoza, La Vernia, sr.; Parker Mushinski, Argyle, sr.; Collin Quinn, El Campo, soph.; Seth Romero, Columbia, sr.; WILLIAM RITTENBERRY, CARTHAGE, SR.; Kiefer Schellhase, Shallowater, sr. ; Austin Smith, Huffman-Hargrave, sr.; Blaine Suehs, Caldwell, sr.; BRYCE TOMLIN, GILMER, SR.; Lane Willenborg, West, sr.

Catchers — Ryley Balch, Argyle, jr.; Austin Caffey, Rockdale, sr.; Ragan Forrest, Lorena, jr.; Colton Parrish, LaVernia, jr.; Jake Payonk, Caldwell, sr.; Colby Schmidt, Liberty Hill, sr.; Kyle Schmidt, Smithville, jr.; Garrett Sunday, Perryton, sr.; Brennan Whitaker, Iowa Park, Sr.

First basemen — Jay Hinojos, Pecos, sr.; Dalton Horton, Center, jr.; Nick Masarik, Columbus, sr.; Donaldo Perez, Somerset, sr.; Colby Skelton, La Vernia, jr.

Second basemen — GARRETT CONLEY, ATHENS, SR.; Jay Holland, Alvarado, sr.; Landen Kimbro, Iowa Park,soph.; Jarrayd Maybin, Robinson, sr.; Chad Quinn, El Campo, jr.

Shortstops — Jared Biddy, Iowa Park, jr.; Tanner Davis, Celina, sr.; Eric DeJesus, Diboll, sr.; Clayton Gibbs, Rockdale, sr.; Austin Johnson, Cuero, sr. ; Tanner Luna, Caldwell, sr.; Evan Pontley, Ferris, sr.; Curt Stafford, Levelland, sr.

Third basemen — Brenden Clanton, Levelland, jr.; Michael Garrison, Fort Stockton, jr.; Braden Hayward, Lubbock Cooper, sr.; Chase Hermes, Yoakum, sr.; Rudy Mendoza, LaVernia, sr.; Joey Velasquez, LaFeria, sr.

Outfielders — Luke Baird, Boerne, sr.; Brett Cain, China Spring, fr.; Isaac Hutto, Llano, sr.; Justus Parker, La Vernia, jr.; Kiefer Schellhase, Shallowater, sr.

Designated hitter — Rudy Mendoza, La Vernia, sr.; JAROD BLISSETT, CARTHAGE, SOPH.; PARKER CLARK, RUSK, SOPH.

 
 

Recent Stories You Might Have Missed