LINDALE — This time next year, Lindale track and field will be back in Class 4A.

The Eagles and Lady Eagles will not be missed, it’s safe to say.

Lindale, in dominant fashion, captured the girls and boys team titles at the District 14-3A Track and Field Championships on Thursday at Eagle Stadium. The Eagles finished with 207 points and the Lady Eagles scored 189.5 points, both squads pulling away.

The Lady Eagles claimed the crown for the second straight season. The Eagles, meanwhile, finished second behind Van last year.

The top three from each individual event and relay advanced to the Class 3A Region II meet, scheduled for April 27-28 at Texas A&M-Commerce.

Lindale’s boys seemed to have the title wrapped up before the running finals even started. The Eagles entered them with 80 points and were 25 points better than second place.

Lindale advanced eight to regionals in the field events and 3,200. Another 10 advanced in the running finals, including all three relays.

The rest of the team standings included Van (111), Rains (100), Canton (85), Wills Point (72) and Quinlan Ford (38).

Lindale’s girls went into the running finals with 64.5 points and were 19 points ahead of the nearest contender.

The Lady Eagles trailed Canton at the conclusion of the opening day — with only four events completed — but took over at the beginning of Day 2.

The rest of the team standings included Rains (132.5 points), Canton (120.5 points), Van (85.5 points), Wills Point (82 points) and Quinlan Ford (10 points).

Lindale advanced seven to regionals in the field events and 3,200 and 12 more in the running finals, including all three relays.

In junior varsity, Van won the boys team championship with 175 points (Lindale placed second with 144) and Lindale took top honors in girls with 146 points (Van finished second with 137.5 points).

District 14-3A

At Eagle Stadium, Lindale

Varsity Boys

Team Standings — 1, Lindale, 207; 2, Van, 111; 3, Rains, 100; 4, Canton, 85; 5, Wills Point, 72; 6, Quinlan Ford, 38.

Field Events

Shot Put — 1, Dalton Santos, Van, 51-9 1/2; 2, Micah Simmons, Lindale, 47-11 3/4; 3, Jon Northcutt, Rains, 45-7 1/4; 4, Bryan Shultz, Quinlan Ford, 42-1/4; 5, Damon Dean, Van, 40-10 1/4; 6, Bo Anderson, Lindale, 39-10 3/4.

Triple Jump — 1, Stevie Burch, Wills Point, 44-9; 2, Grant Russell, Rains, 42-9 1/2; 3, Billy Raibon, Van, 39-11; 4, Demarcus Lynch, Lindale, 39-8; 5, Taylor Sikorsky, Quinlan Ford, 38-5 1/2; 6, Shawn Smith, Rains, 36-83/4.

Pole Vault — 1, Greg Stiles, Lindale, 13-0; 2, Billy Kelm, Lindale, 12-6; 3, Skylar Cotton, Van, 12-0; 5, Caleb Kutzman, Van, 12-0; 6, Jesse Hudson, Rains, 11-6.

High Jump — 1, Aaron Smith, Lindale, 6-0; 2, Ethan Fields, Canton, 6-0; 3 (tie), Billy Raibon, Van, 5-8; Austin Drawbond, Lindale, 5-8; 5, Shawn Smith, Rains, 5-6.

Discus — 1, Dalton Santos, Van, 139-6; 2, James Melton, Quinlan Ford, 132-71/4; 3, Micah Simmons, Lindale, 131-31/4; 4, Colton Mosely, Quinlan Ford, 126-03/4; 5, Thomas Upton, Van, 125-23/4; 6, Shawn Smith, Rains, 117-113/4.

Long Jump — 1, Grant Russell, Rains, 21-11/2; 2, Billy Raibon, Van, 20-4; 3, Aaron Smith, Lindale 20-33/4; 4, Stevie Burch, Wills Point, 19-31/2; 5, Taylor Sikorsky, Quinlan Ford, 18-6; 6, Demarcus Lynch, Lindale, 18-51/2.

Running Events

3,200 run — 1, Jeffrey Watson, Lindale, 10:29.34; 2, Dan Gudger, Rains, 10:44.45; 3, Ruben Lopez, Lindale, 10:59.37; 4, Bruce Huff, Van, 11:07.99; 5, Ryan Stone, Wills Point, 11:30.85; 6, Juan Medina, Lindale, 12:02.40.

4x100 — 1, Canton (Williams, Sumner, Eiland, Hesskew), 44.22; 2, Van (Raibon, Tobias, Hopkins, Santos), 44.72; 3, Lindale (Acy, Griffin, Lynch, Williams), 45.37; 4, Wills Point, 45.47; 5, Rains, 46.47; 6, Quinlan Ford, 46.47.

1600 run — 1, Matthew Cecotti, Lindale, 2:00.54; 2, Lachlan Brown, Rains, 2:03.59; 3, Tony Sanchez, Van, 2:07.29; 4, Ruben Lopez, Lindale, 2:11.62; 5, Juan Mendez, Rains, 2:11.72; 6, Thomas Stager, Wills Point, 2:12.88.

110 hurdles — 1, Josh Casas, Lindale, 16.1; 2, Joseph Thompson, Wills Point, 16.1; 3, Scott Munroe, Canton, 16.39; 4, Bret Branson, Canton, 17.15; 5, Lance Kane, Lindale, 17.44; 6, Fernando Venegas, Rains, 18.31.

100 dash — 1, Deandre Williams, Lindale, 11.53; 2, Aaron Smith, Lindale, 11.54; 3, Johnny Tubbs, Wills Point, 11.68; 4, Kade Warren, Canton, 11.81; 5, Demarcus Lynch, Lindale, 11.83; 6, Johnny Parker, Wills Point, 11.84.

4x200 relay — 1, Canton (Williams, Sumner, Eiland, Hesskew), 1:32.51; 2, Van (Raibon, Santos, Tobias, Hopkins), 1:33.88; 3, Lindale (Acy, Griffin, Lynch, Smith), 1:33.90; 4, Wills Point, 1:34.13; 5, Rains, 1:37.42; 6, Quinlan Ford, 1:37.50.

400 dash — 1, Lachlan Brown, Rains, 51.68; 2, Tony Sanchez, Van, 51.93; 3, Ethan Fields, Canton, 52.47; 4, Riley Alvey, Lindale, 50.07; 5, Angel Castilleja, 54.30; 6, Trenton Sir Louis, Lindale, 55.19.

300 hurdles — 1, Fernando Venegas, Rains, 42.79; 2, Conner Lind, Lindale, 43.03; 3, Bret Branson, Canton, 43.26; 4, Nathan Evans, 44.01; 5, Joseph Thompson, Wills Point, 44.11; 6, Scott Munroe, Canton, 44.97.

200 dash — 1, Ray Gaines, Wills Point, 22.78; 2, Hunter Hopkins, Van, 23.03; 3, Dakota Hesskew, 23.06; 4, Connor Eiland, Canton, 23.67; 5, Aaron Smith, Lindale, 23.70; 6, Dalton Santos, vcan, 24.02.

1600 run — 1, Matthew Cecotti, Lindale, 4:43.21; 2, Jeffrey Watson, Lindale, 4:47.39; 3, Dan Gudger, Rains, 4:48.78; 4, Ryan Stone, Wills Point, 4:58.67; 5, Juan Mendez, Rains, 5:08.42; 6, Bruce Huff, Van, 5:09.35.

4x400 relay — 1, Lindale (Griffin, Small, Sir Louis, Cecotti), 3:34.76; 2, Rains (Brown, Hudson, Russell, Venegas), 3:38.17; 3, Quinlan Ford (Welch, Wallace, Sikorsky, Castilleja), 3:39.17; 4, Wills Point, 3:45.79.

Varsity Girls

Team Standings — 1, Lindale, 189.5; 2, Rains, 132.5; 3, Canton, 120.5; 4, Van, 85.5; 5, Wills Point, 82; 6, Quinlan Ford, 10.

Field Events

Shot Put — 1, Holly Cunigan, Wills Point, 37-6 1/2; 2, Shayla Hill, Lindale, 36-5; 3, Arrin Brown, Canton, 32-6, 32 61/4; 4, Norma Cunigan, Wills Point, 31-7 1/2; 5, Destinye Clark, Lindale, 31-7 1/4; 6, Tamera Burch, Wills Point, 30-7.

Triple Jump — 1, Mikala Denton, Wills Point, 35-9; 2, McKenzie Mordan, Van 35-3 3/4; 3, Torie Talkington, Rains, 34-5; 4, Briley Cole, Rains,m 33-4 1/4; 5, Kade Mauldin, Lindale, 32-5 1/2; 6 (tie), KeeAna Ward, Lindale, 32-4 1/2; Chelsea Garner, Rains, 32-4 1/2.

Pole Vault — 1, Charlotte Brown, Rains, 9-6; 2 (tie), Mackenzie Bateman, Lindale, 9-0; Shekinah Shively, Lindale, 9-0; 4, Katelyn Callaway, Canton, 8-6; 5, Katrina Gipson, Rains, 8-6; 6 (tie), Kellam Brook, Van, 8-0; Emory Elliot, Canton, 8-0.

High Jump — 1, Katie Rhodes, Van, 5-4; 2, Symonne Brookins, Lindale, 5-2; 3, Travicia Acy, Lindale, 5-0; 4, Alexis Callan, Canton, 4-10; 5, Charlotte Brown, Rains, 4-10; 6, Brittany Brewer, Canton, 4-10.

Discus — 1, LaShannae Jones, Van, 109-0; 2, Di'mond Edmond, Lindale, 103-73/4; 3, Arrin Brown, Canton, 99-4; 4, Taylor Maxvill, Rains, 96-113/4; 5, Nicole Borger, Lindale, 93-3; 6, Lacey Polege, Wills Point, 90-111/2.

Long Jump — 1, Symonne Brookins, Lindale, 15-113/4; 2, Torie Talkington, Rains, 15-93/4; 3, Thomas Payton, Van, 15-91/4; 4, Chelsea Garner, Rains, 15-51/2; 5, McKenie Morgan, Van, 15-31/4; 6, Francely Lopez, Rains, 14-91/2.

Running Events

3,200 run — 1, Katherine Kindle, Canton, 12:31.59; 2, Ashlyn Dickerson, Canton, 12:37.26; 3, Samantha Bratcher, Canton, 12:42.08; 4, Claudia Charles, Lindale, 12:58.35; 5, Makaelea Schkade, Wills Point, 13:25.04; 6, Mackenie Roberts, Wills Point, 13:31.10.

4x100 relay — 1, Lindale (Ward, Harp, Tucker, Brookins), 50.02; 2, Wills Point (Phillips, Davis, Schkade, Denton), 50.46; 3, Van (Luther, Moore, Gable, McKenzie), 52.81; 4, Rains, 53.11; 5, Canton, 54.20; 6, Quinlan Ford, 54.41.

1,600 run — Torie Talkington, Rains, 2:26.13; 2, Kaylah Callaway, Lindale, 2:29.45; 3, Stormy Judge, Rains, 2:31.00; 4, Mary Pruitt, Canton, 2:32.02; 5, Cortney Eeningenburg, Rains, 2:38.56; 6, Jordan Haynes, Wills Point, 2:38.61.

100 hurdles — 1, Gracie Tucker, Lindale, 15.97; 2, Charliegh Tapia, 16.77; 3, Payton Thomas, 17.20; 4, Robin Harsin, Quinlan Ford, 17.75; 5, Hannah Harris, Rains, 17.77; 6, Lindsey Kellam, Van, 18.7.

100 dash — 1, Mikala Denton, Wills Point, 12.34; 2, Brittany Arnold, Canton, 12.58; 3, Symonne Brookins, Lindale, 12.63; 4, Charlotte Brown, Rains, 12.98; 5, Zenobia Jones, Van, 13.03; 6, KeeAna Ward, Lindale, 13.08.

4x200 relay — 1, Rains (Elenes, Lopez, Talkington, Harris), 1:49.18; 2, Lindale (Edmond, Shively, Ward, Brookins), 1:49.83; 3, Van (Luther, Jones, Calhoun, Moore), 1:50.81; 4, Canton, 1:52.75; 5, Wills Point, 1:54.67; 6, Quinlan Ford, 2:00.49.

400 dash — 1, Brittany Arnold, Canton, 58.72; 2, Joshlyn Harp, Lindale, 1:01.44; 3, Stormy Judge, Rains, 1:02.23; 4, Charlotte Brown, Rains, 1:02.58; 5, Hannah Dickens, Rains, 1:05.26; 6, Norma Cunigan, Wills Point, 1:06.23; 7, Ashley Lacy, Lindale, 1:08.67.

300 hurdles — 1, Gracie Tucker, Lindale, 47.37; 2, Charliegh Tapia, 49.94; 3, Caroline Munroe, Canton, 50.23; 4, Lindsey Kellam, Van, 50.83; 5, Hannah Harris, Rains, 50.86; 6, Cortney Castleberry, Wills Point, 52.71.

200 dash — 1, Brittany Arnold, Canton, 26.30; 2, Mikala Denton, Wills Point, 27.06; 3, Zenobia Jones, Van, 27.30; 4, Chelsea Garner, Rains, 27.80; 5, Carissa Luther, Van, 27.85; 6, Briley Cole, Rains, 27.86.

1600 run — 1, Claudia Charles, Lindale, 5:44.14; 2, Kaylah Callaway, Lindale, 5:44.85; 3, Mary Pruitt, Canton, 5:46.09; 4, Makaelea Schkade, Wills Point, 5:46.11; 5, Samantha Bratcher, Canton, 5:53.48; 6, Ashlyn Dickerson, Canton, 6:01.69.

4x400 relay — 1, Rains (Dickens, Brown, Talkington, Elenes), 4:13.60; 2, Canton (Rogers, Rhines, Munroe, Smith), 4:19.82; 3, Lindale (Edmond, Acy, Lacy, Harp), 4:21.14; 4, Wills Point, 4:27.90; 5, Van, 4:29.87; 6, Quinlan Ford, 5:09.34.